Kedden több lap is beszámolt arról a nyolcadikosoknak szóló földrajzkönyvről, amely egészen szürreális módon magyarázza Ukrajna helyzetét. A tankönyvben az olvasható: „A népes Ukrajnában a nemzetiségek eloszlása nagyon egyenlőtlen. A többség ukrán nemzetiségű, de az ország keleti részén jelentős az oroszok aránya, a Krím-félszigeten pedig ők alkotják a többséget. A két keleti szláv nyelv (orosz, ukrán) hasonló. Az oroszok által lakott országrészekben a lakosság egyötöd része kevert orosz–ukrán nyelven beszél. Ennek ellenére a két népcsoport gyakran szemben áll egymással. Ellentétük fegyveres konfliktust is kirobbantott a Krím-félszigetért (4.2.).” Azon túl, hogy a szöveg azt a látszatot kelti, mintha Ukrajnában belháború zajlana, a zárójeles szám egy ábrára utal, amelyek címe: „Kié legyen Ukrajna?” A képen az Amerikai Egyesült Államokat és az Európai Uniót jelképező figurák egy nagy orosz medvétől – akinek sapkájára egyébként fejjel lefelé került az orosz zászló – próbálják elvenni az ukrán lobogót.
Oleg Nikolenko, az ukrán külügyminisztérium szóvivője az Interfaxnak nyilatkozva azt mondta:
„Az ukrán külügyminisztérium követeli a magyar, nyolcadik osztályos tanulóknak készült földrajztankönyvekben Ukrajnáról szóló hamis információ azonnali kijavítását”
–írja a hvg.hu.
A külügyi szóvivő szerdai nyilatkozata alapján az érintett ország diplomatáit sem kerülte el a hír. Sőt, a Magyarországon tartózkodó ukrán diplomaták kedden a magyar külügyminisztériumban tárgyaltak a földrajztankönyvről, a tárgyalás során pedig megállapították, hogy elfogadhatatlan az Ukrajnáról szóló rész, mivel az torzított tényeket közöl az országról. Az egyeztetésen követelték, hogy igazítsák helyre a tankönyvben szereplő hamis információkat.
Az ukrán külügy által is kifogásolt részlet a Nemzeti Köznevelési Portálon található digitális tananyagban szerepel. Az, hogy az online kiadvány alapjául szolgáló tankönyvbe is ugyanígy került-e be ez a fejezet, az üggyel foglalkozó cikkekből nem derül ki egyértelműen.
(Címlapképünk forrása: Nemzeti Köznevelési Portál)