Orbán Ráhel érdekkörénél köthet ki Budapest ikonikus épülete

  • Szalai Anna
  • 2019. április 26.

Belpol

Június végére a fővárosnak ki kell költöztetnie az intézményeit a Bálnából. A többi bérlő sorsa bizonytalan. A kormány pedig továbbra is titkolja, mi végre vette meg a belvárosi Dunapart ikonikus épületét.

A Bálna eladásának részleteit tisztázó tárgyalásokon a kormány képviselői értésére adták Budapest vezetőinek, hogy semmi közük hozzá, hogy a vétel után mit kezdenek az épülettel. Legyen az elég, hogy megadják a fővárosi önkormányzat által kért összeget.

Az idegenforgalom, turizmus, vendéglátás köreiben azonban hivatalos válaszok nélkül is tudni vélik, kinek a játszótere lesz az épület. Szakmai körökben már három éve tényként kezelik, hogy az épület Orbán Ráhel érdekköréhez kerül.

„A miniszterelnök lánya valószínűleg rámutatott az épületre, a kedves papa pedig közpénzből megoldja neki ezt valamilyen stróman cégnek átjátszva az üzemeltetést" – jelentette ki Gy. Németh Erzsébet a Demokratikus Koalíció fővárosi képviselője az állami vételi szándék bejelentésekor, a politikus most azt mondta, hogy Tarlós mindentől meg akar szabadulni, amivel nem boldogul, legyen az HÉV vagy Bálna.

Szája tátva

Szája tátva

Fotó: Sióréti Gábor

A Bálnával kapcsolatos lapokat elvileg még a nyáron leosztják. A fővárosi önkormányzat a legutóbbi közgyűlés által jóváhagyott adásvételi szerződésben vállalta, hogy a június végéig kiköltözteti intézményeit a multifunkcionális központból.

A sokmilliárdos MKB-per azonban addigra bizonyosan nem zárul le. A hírek szerint Tarlós még az önkormányzati választások előtt le szeretné zárni az ügyet. Kérdés mennyivel elégszik majd meg az immáron 91,5 százalékban Mészáros Lőrinc és Szíjj László által birtokolt MKB, valamint a Szanálási Követeléskezelő (SZKK) Zrt.-Porto alkotta triász.

A Bálna-üzlet részleteiről a Magyar Narancs e heti számában olvashat. Ne feledje el megvenni a lapot, hogy ezzel is támogassa a minőségi oknyomozó újságírást, de előfizethet rá itt is.

Magyar Narancs

A digitális Magyar Narancs digitális olvasójának a digitális olvasáshoz szükség lesz a DIMAG Reader letöltésére. A digitális példányok a következõ platformokon érhetõek el online, és offline is: Iphone/Ipad (iOS), Google Android, PC. Fizessen elõ egy évre, fél évre, negyed évre, egy hétre!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.