Így csapolja Szarvas városát a volt ÁSZ-elnök

Baráti kötelék

Belpol

Szarvas polgármesteri hivatalának ad tanácsokat havi félmillió forintért Domokos László, akit hajdan a kormányzati hátszél az Állami Számvevőszék elnöki székébe repített, s tagja volt a háromtagú Költségvetési Tanácsnak is. Tényleges munka ez, vagy baráti kifizetés?

Bő egy hónappal ezelőtt derült ki, hogy Domokos László volt fideszes politikus, a békési megyegyűlés egykori elnöke, Szarvas valamikori országgyűlési képviselője – s néhány éve a város díszpolgára – megbízási szerződésben áll a szarvasi városházával. Az ügyet Gajdos Attila volt jobbikos önkormányzati képviselő hozta nyilvánosságra azok után, hogy a helyi képviselő-testület ügyrendi bizottságának külső tagjaként erre rákérdezett. „Egy ideje terjengett az erről szóló pletyka a városban. Több egymástól független forrásból hallottam, ezért úgy döntöttem, megkérdezem ezt a bizottsági ülésen a jegyzőtől. Nem kis meglepetésemre Melis János jegyző ezt megerősítette. Ehhez hozzátette, hogy Domokos közpénzügyi tanácsadó és havi 500 ezer forint a javadalmazása” – mondta a Narancsnak Gajdos, aki a közösségi oldalán is beszámolt erről. Babák Mihály (Fidesz–KDNP), aki 1998 óta a város polgármestere, érdeklődésünkre pontosította Melis kijelentését: Domokos nem közpénzügyi tanácsadó, hanem az Árpád Szálló és a mellette lévő Kis Árpád Szálló gyógyhotellé fejlesztése, valamint a hulladéktelep helyére tervezett napelempark megvalósítása tárgyában kötött tavaly év végén megbízási szerződést a jegyző vezette polgármesteri hivatallal. A Magyarnarancs.hu március 29-i cikke nyomán a Transparency International (TI) Magyarország közérdekű adatigényléssel fordult a szarvasi önkormányzathoz a részletekért. A TI Magyarország határidőn belül majd’ 300 (!) oldalas választ kapott Melis Jánostól.

„Politikai hulla”

„Márciusban és áprilisban is jelen voltam olyan hivatalos és informális beszélgetéseken, amelyeken Orbán Viktor is részt vett, és teljes egyértelműséggel mondhatom, a miniszterelnöknek nem volt kifogása Domokos László tizenkét éves ÁSZ-elnöki tevékenysége ellen” – mondta tavaly júniusban lapunknak egy neve mellőzését kérő fideszes országgyűlési képviselő. Tény, a kormányfő nemigen berzenkedhetett a pártpolitikusból lett számvevőszéki elnök 2010 óta folytatott munkája miatt. A kormánypárt pénzügyeiben az Állami Számvevőszék soha nem talált problémát, az ellenzékében viszont annál inkább – emlékezzünk például az akkor legerősebb ellenzéki pártra, a Jobbikra kirótt 2017-es megabírságra (663 millió forint, amelyet az ÁSZ 2019 elején újabb 136 millióval megfejelt, ráadásul ugyanennyivel csökkentették is a párt állami támogatását). A Fidesz–KDNP parlamenti frakciója 2022 nyarán mégsem őt, hanem Windisch Lászlót, a KSH addigi elnökhelyettesét, a jegybank korábbi alelnökét jelölte az ÁSZ elnökének.

Többen úgy tudják, hogy Domokos László nem forszírozta kellő eréllyel az újabb 12 éves megbízatást. Mások ezt cáfolják, s állítják, ha Domokos akart volna, akkor sem maradhatott volna a posztján, mert Orbán Viktor úgy döntött, kell a hely az új kádereknek. Szerintük Orbán sohasem kedvelte Domokost, s azzal, hogy 2010-ben kinevezte az ÁSZ élére, valójában hosszú időre kivonta a politika forgatagából, s Békés megye egykori erős emberének ezzel elolvadt a politikai hátországa. „Politikai szempontból hulla lett” – mondta lapunknak akkoriban az országgyűlési Fidesz-frakció egyik tagja. Igaz, megjegyezte azt is, hogy „biztos találnak majd a Lacinak egy jól fizető állami vagy közéleti állást, Szerencsejáték Zrt., MVM vagy valami ilyesmire gondolok”.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.