Évek óta nem tárgyal velük a minisztérium, a diákok mégis megpróbálják: benyújtották javaslataikat az Emminek

  • Gera Márton
  • 2018. augusztus 1.

Belpol

Ha nem érkezik érdemi reakció, a Független Diákparlament nyomásgyakorlással próbál hatni a kormányra.

Bár az elmúlt években már egyáltalán nem reagált a Független Diákparlament (FDP) javaslataira a kormány, a szervezet képviselői ma újabb javaslatcsomagot adtak át az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi).

A 100 pontos javaslatcsomag elsősorban a diákok problémáira koncentrál: a diákparlament azt szeretné, hogy az általános iskolában 25, míg a középiskolában 30 legyen a maximális heti óraszám, így csökkenjenek a diákok terhei. A diákönkormányzatokat is szeretnék megerősíteni, és azt is el akarják érni, hogy a kormány növelje az állami férőhelyek számát a felsőoktatásban.

false

 

Fotó: magyarnarancs.hu

Kormos Krisztián, a szervezet szóvivője azt mondta, ezek nem követélések, ők csak azt szeretnék elérni, hogy a javaslataikról tudjanak tárgyalni a minisztériummal.

Nem sok remény van azonban arra, hogy a minisztérium válaszol az alulról szerveződött diákszervezet felvetéseire: az első évben ugyan még tárgyaltak a diákokkal, ám ezt követően álcivil, a kormánymédiában pedig Soros-bérenc szervezetnek minősítették a diákparlamentet. Legutóbb már arra hivatkoztak, hogy a kormány által létrehozott Országos Diák Tanács (ODT) alkalmas fórum a problémák felvetésére. Kormos szerint azonban jól jellemzi a helyzetet, hogy a diáktanács javaslatcsomagjában is sok a hasonló elem, éppen ezért a jövőben egy közös javaslatcsomagot szeretnének kidolgozni.

A szóvivő a sajtótájékoztatón reagált Bódis József oktatási államtitkár szavaira is, aki a Magyar Időknek adott interjújában azt mondta, a diákok túlterheltsége nem alátámasztható sztereotípia. A diákparlament szerint ez a probléma bagatellizálása, és bíznak abban, hogy a jövőben a túlterheltségről is egyeztetni tudnak Bódissal.

false

 

Fotó: magyarnarancs.hu

A szervezet reggel e-mailben is elküldte a javaslatcsomagot az oktatási államtitkárságnak, de szimbolikusan az Emminek is átadták azt a Szalay utcában. A minisztérium vezetőjéig nem jutottak, a dokumentumot a portán vették át.

Kormos a magyarnarancs.hu-nak azt mondta, ha az elmúlt évekhez hasonlóan nem érkezik érdemi reakció a javaslatcsomagra, nyomásgyakorló eszközökkel szeretnék felhívni a kormány figyelmét. Szakmai vitákkal és demonstrációkkal szeretnének hatni az oktatásirányításra, hogy kezdjen tárgyalni a diákparlament javaslatairól.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.