Nincsen más lehetőség arra, hogy az emberek jobban éljenek, mint hogy Orbán Viktornak buknia kell – ezt mondta a Magyar Hang tudósítása szerint Dobrev Klára, a DK EP-képviselője árnyékkormányának bemutatásakor. (A hétfői online bejelentést a Narancs.hu is figyelemmel kísérte, azonban a közvetítés akadozott, megszakadt, így több más sajtóorgánumhoz hasonlóan részben mi is az említett lap beszámolóját vettük át.)
Dobrev azt mondta, hazafias, baloldali és demokratikus értékeket vall az árnyékkormánya. Azzal ért egyet, ha a kormányt választott képviselők, politikusok alkotják. Ez a brit parlament esetében is így van, a brit demokráciát, az ottani árnyékkormányt tekintették példának.
Dobrev Klára ezután bemutatta árnyékkormányának tagjait:
- Molnár Csaba kancelláriaminiszter és miniszterelnök-helyettes, de hozzá tartoznak "a hagyományos igazságügy-miniszteri feladatok"
- Bodnár Zoltán pénzügyminiszter,
- Rónai Sándor külügyminiszter,
- Arató Gergely kormányprogramért felelős miniszter,
- Mustó Géza belügyminiszter,
- Kordás László bér- és munkaügyi miniszter,
- Gy. Németh Erzsébet szociális és nyugdíjügyi miniszter,
- Komáromi Zoltán egészségügyi,
- Varju László energia- és rezsiügyi miniszter,
- Dávid Ferenc gazdasági miniszter,
- Vadai Ágnes honvédelmi miniszter,
- Oláh Lajos környezetvédelmi és klímaügyi miniszter,
- Benedek Szilveszter mezőgazdasági miniszter,
- Barkóczi Balázs oktatási miniszter,
- Szaniszló Sándor XVIII. kerületi polgármester önkormányzati miniszter,
- Szitka Péter vidéki önkormányzatokért felelős főtanácsadó,
- Kálmán Olga kormány szóvivő.
Dobrev Klára újságírói kérdésre azt mondta, az árnyékkormány sajtótájékoztatókat, szakmai egyeztetéseket fog tartani, de lesznek árnyékkormányinfók is. Úgy véli, kevés a nő az árnyékkormányban, szeretné bátorítani a nőket a politikai életben való részvételben. A saját közösségében azt látja, az aktivisták többsége nő, de amint választott tisztséget kell vállalni, valahogy elfogynak és férfiak kerülnek erre a posztra.
„Úgy gondolom, hogy ebben a helyzetben Magyarországon teljesen felesleges most már visszafelé tekintgetnünk, felelősöket keresnünk, viszont annál fontosabb egy-két tapasztalatot leszűrnünk a jövőre”
– válaszolta Dobrev a Magyar Hang azon kérdésére, hogy van-e felelőssége a DK-nak, neki és Gyurcsány Ferenc pártelnöknek (a férjének) a választási kudarcban.
Az egyik tapasztalat az – folytatta Dobrev Klára –, hogy Magyarországon határozott baloldali alternatívára van szükség Orbán Viktor neokonzervtív gazdaság- és társadalompolitikája után, ezzel lehet megszólítani a választókat. A másik, hogy erős, emberileg, szakmailag és politikailag egységes alternatívát tudjanak mutatni az ellenzéki szavazóknak, szerinte emiatt is alakult meg az árnyékkormány. Újságírói kérdésre Kálmán Olga szóvivő azt válaszolta, Gyurcsány Ferenc azért nem tagja az árnyékkormánynak, mert már ahogyan azt számtalanszor elmondta az elmúlt években, nem kíván kormányzati szerepet vállalni.
Dobrev egy másik felvetésre, amely arra irányult, hogy miért nem volt pártközi egyeztetés az ellenzéken belül az árnyékkormányt illetően, azt mondta, nem tudtnak most várni, mert a rezsiszámlák „ma, holnap és a jövő héten nyitják ki az emberek”. Egyébként barátsággal és nyitottsággal várják azokat, akik részt vennének az árnyékkormány munkájában. Kálmán Olga ehhez annyit fűzött hozzá, a többi ellenzéki párt vezetője többször is nyilatkozott arról az elmúlt hónapokban, hogy nem most van itt az ideje az ellenzéki együttműködésnek.