Doktori védésre készül Orbán Balázs a nemzeti szuverenitásról

  • narancs.hu
  • 2024. november 15.

Belpol

Mármint arról, hogy hogyan nem védenénk meg az országot egy orosz támadás esetén...? 

Doktori védésére készül Orbán Balázs az ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájában. Orbán Viktor politikai igazgatója PhD-értekezését „A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései” címmel írta – hívta fel a hvg.hu figyelmét egy olvasó. A meghívó szerint Orbán Balázs december elején védheti meg a dolgozatot, ekkor lesz az értekezés nyilvános vitája.

A politikai igazgató kérelmét idén vizsgálta a Tudományági Doktori Tanács, mely a szokásostól eltérően nem egyhangúan döntött. A bírálóbizottság a doktori értekezés, valamint a benyújtott dokumentumok alapján 5 igen, 2 nem szavazattal, 1 tartózkodással engedélyezte Orbán Balázs számára a doktori eljárás megindítását állam- és jogtudományból. A lap szerint a védésre bocsátások esetében kifejezetten ritka a nem egyhangú döntés. A 2024-es határozatok között nem is szerepel ilyen eset, Orbán Balázsén kívül minden egyes döntést 0 nem szavazattal és 0 tartózkodással hozott meg a Tanács.

Orbán Balázs summa cum laude minősítéssel diplomázott az ELTE ÁJK-n, és ugyanitt politológusként is végzett. A doktori iskolában 2012-ben szerezte meg az abszolutóriumot.

Mint ismert, Orbán Viktor politikai igazgatója szeptemberben azt mondta egy podcast műsorban, hogy 1956-ból kiindulva „mi nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök, hogy védekeznek”. Orbán Balázs a botrány kirobbanása után eleinte még azt mondta, hogy szándékosan félreértelmezik a szavait, később viszont már bocsánatot kért. Megfogalmazását később Orbán Viktor miniszterelnök is hibának nevezte, a kormány ezzel lezártnak tekintette az ügyet. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A béketárgyalás, ami meg sem történt

De megtörténhet még? Egyelőre elmarad a budapesti csúcs, és ez elsősorban azt mutatja, hogy Putyin és Trump nagyon nincsenek egy lapon. Az orosz diktátor hajthatatlan, az amerikai elnök viszont nem érti őt – és így újra és újra belesétál a csapdáiba.

Fél disznó

A film plakátján motoron ül egy felnőtt férfi és egy fiú. Mindketten hátranéznek. A fiú azt kutatja döbbenten, daccal, hogy mit hagytak maguk mögött, a férfi önelégülten mosolyog: „Na látod, te kis szaros lázadó, hova viszlek én?

Ketten a gombolyagok közt

Az Álmok az íróból lett filmrendező Dag Johan Haugerud trilógiájának utolsó darabja. Habár inkább az elsőnek érződik, hiszen itt az intimitás és a bimbózó szexualitás első lépé­seit viszi színre.

Dinnyék közt a gyökér

Ha van olyan, hogy kortárs operett, akkor A Répakirály mindenképpen az. Kovalik Balázs rendezése úgy nagyon mai, hogy közben komolyan veszi a klasszikus operett szabályait. Továbbírja és megőrzi, kedvesen ironizál vele, de nem neveti ki.

Az esendő ember felmutatása 5.6-os rekesszel, 28-as optikával

  • Simonyi Balázs
Az október közepén elhunyt Benkő Imre az autonóm fotóriport műfajában alkotott, a hétköznapiból metszett ki mintákat, és avatta az átlagost elemeltté. Méltóságot, figyelmet adott alanyainak, képeiről nyugalom, elfogadás és az ezredforduló évtizedeinek tömény lenyomata világlik.

Trump, a nagy béketeremtő?

Bár a gázai háborút sikerült leállítani, a Trump-féle „peace deal” valójában ott sem egy békemegállapodás, legfeljebb egy keretterv. Ukrajna esetében viszont Trump még a béketerv precíz kiszabásáig sem jutott el.