Elutasította az Alkotmánybíróság a Transparency panaszát

  • narancs.hu
  • 2024. november 15.

Belpol

A határozat szerint nem baj, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal megállapításait nem lehet perelni, mert ez nem hatóság.

Elutasította az Alkotmánybíróság a a Transparency International Magyarország alkotmányjogi panaszát, amelyet a Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZH) működésével kapcsolatban nyújtott be – írja a hvg.hu.

A döntés előzménye, hogy ez a hivatal vizsgálatot folytatott a Transparency és az Átlátszó ellen, azt állítva, hogy ezek külföldről finanszírozott szervezetek, és a választás eredményét akarják befolyásolni.

A civil szervezet – és mellé állva még 31 másik – azzal fordult az Alkotmánybírósághoz, hogy meggőződésük szerint az úgynevezett szuverenitásvédelmi törvény rendelkezései sértik az Alaptörvényt, a véleménynyilvánítás szabadságát, a tisztességes hatósági, illetve bírósági eljáráshoz és jogorvoslathoz való jogokat, ellentétesek a jogállamiság elvével és nemzetközi szerződésbe is ütköznek.

Az alkotmányjogi panaszban azt kérték, az AB semmisítse meg a jogszabály alkotmányellenes rendelkezéseit.

Az Alkotmánybíróság öt hónap után most határozott, két különvélemény mellett elutasította a panaszt. Juhász Imre elnök, az ügy előadója ismertette a határozat indoklását is, amely szerint a hivatal megállapításainak nincs semmilyen jogkövetkezménye, és még azt sem szankcionálják, ha a vizsgált szervezet nem adja oda a kért iratokat. Ezért az Alkotmánybíróság szerint a hivatal tevékenysége nem korlátozta a Transparency International Magyarország véleménynyilvánítási szabadságát. Mivel az SZH-nak nincs hatósági jogköre, nem is vonatkozik rá a tisztességes hatósági eljáráshoz való jog. A tisztességes bírósági eljáráshoz való jog sem sérül, mert az SZH jelentésével szemben bírósághoz sem lehet fordulni. 

A tudósítás szerint az alkotmánybírósági határozat indoklásából az is kiderül, hogy bár közigazgatási bírósághoz tényleg nem fordulhat a vizsgált szervezet, de polgárihoz igen, jó hírnevének megsértésére hivatkozva. A Szuverenitásvédelmi Hivatal ugyanis nem adott lehetőséget a Transparency International Magyarországnak, hogy észrevételeket tegyen a vizsgálattal kapcsolatban.

 Hörcherné Marosi Ildikó alkotmánybíró különvéleménye arról szólt, hogy „törvényalkotó általi mulasztással előidézett alaptörvény-ellenesség áll fenn”, hiányoznak a garanciális rendelkezések, amelyek az SZH eljárását összhangba hoznák a tisztességes hatósági eljáráshoz való joggal. Az sem világos, hogy a vizsgált szervezet mikor tagadhatja meg a közreműködést, és hogyan tekinthet be a nyilatkozatával összefüggésben keletkezett iratokba. Ezzel a megállapítással részben Schanda Balázs alkotmánybíró is egyetértett.

A Transparency International Magyarország a döntés kihirdetése után bejelentette, a többi civil szervezettel együtt a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordul, abban bízva, hogy az a jogi fórum kimondja, a szuverenitásvédelmi törvény ellentétes az alapvető polgári jogokkal és szabadságokkal.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Orbán Viktor lement vidékre

A miniszterelnököt csak pár dolog érdekli a világon, így például a foci, az olimpia, a világrendszerváltás és a családja gazdagodása. Mégis meglepően hat, hogy a „countryside boy”, aki „csak Magyarországot szeretné szolgálni”, mennyire nem ismeri a countryside-ot.

Négy hidat elfoglaltak a tüntetők Budapesten

  • narancs.hu

A rendőrök egy idő után hirtelen levonultak a hidakról, ahol csak a demonstrálók maradtak. A legkitartóbbakat, akik éjszakába nyúlóan ott voltak, végül igazoltatták, ezzel pedig véget is ért a hídfoglalásba nyúlt tüntetés.