Elutasította az Alkotmánybíróság a Transparency panaszát

  • narancs.hu
  • 2024. november 15.

Belpol

A határozat szerint nem baj, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal megállapításait nem lehet perelni, mert ez nem hatóság.

Elutasította az Alkotmánybíróság a a Transparency International Magyarország alkotmányjogi panaszát, amelyet a Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZH) működésével kapcsolatban nyújtott be – írja a hvg.hu.

A döntés előzménye, hogy ez a hivatal vizsgálatot folytatott a Transparency és az Átlátszó ellen, azt állítva, hogy ezek külföldről finanszírozott szervezetek, és a választás eredményét akarják befolyásolni.

A civil szervezet – és mellé állva még 31 másik – azzal fordult az Alkotmánybírósághoz, hogy meggőződésük szerint az úgynevezett szuverenitásvédelmi törvény rendelkezései sértik az Alaptörvényt, a véleménynyilvánítás szabadságát, a tisztességes hatósági, illetve bírósági eljáráshoz és jogorvoslathoz való jogokat, ellentétesek a jogállamiság elvével és nemzetközi szerződésbe is ütköznek.

Az alkotmányjogi panaszban azt kérték, az AB semmisítse meg a jogszabály alkotmányellenes rendelkezéseit.

Az Alkotmánybíróság öt hónap után most határozott, két különvélemény mellett elutasította a panaszt. Juhász Imre elnök, az ügy előadója ismertette a határozat indoklását is, amely szerint a hivatal megállapításainak nincs semmilyen jogkövetkezménye, és még azt sem szankcionálják, ha a vizsgált szervezet nem adja oda a kért iratokat. Ezért az Alkotmánybíróság szerint a hivatal tevékenysége nem korlátozta a Transparency International Magyarország véleménynyilvánítási szabadságát. Mivel az SZH-nak nincs hatósági jogköre, nem is vonatkozik rá a tisztességes hatósági eljáráshoz való jog. A tisztességes bírósági eljáráshoz való jog sem sérül, mert az SZH jelentésével szemben bírósághoz sem lehet fordulni. 

A tudósítás szerint az alkotmánybírósági határozat indoklásából az is kiderül, hogy bár közigazgatási bírósághoz tényleg nem fordulhat a vizsgált szervezet, de polgárihoz igen, jó hírnevének megsértésére hivatkozva. A Szuverenitásvédelmi Hivatal ugyanis nem adott lehetőséget a Transparency International Magyarországnak, hogy észrevételeket tegyen a vizsgálattal kapcsolatban.

 Hörcherné Marosi Ildikó alkotmánybíró különvéleménye arról szólt, hogy „törvényalkotó általi mulasztással előidézett alaptörvény-ellenesség áll fenn”, hiányoznak a garanciális rendelkezések, amelyek az SZH eljárását összhangba hoznák a tisztességes hatósági eljáráshoz való joggal. Az sem világos, hogy a vizsgált szervezet mikor tagadhatja meg a közreműködést, és hogyan tekinthet be a nyilatkozatával összefüggésben keletkezett iratokba. Ezzel a megállapítással részben Schanda Balázs alkotmánybíró is egyetértett.

A Transparency International Magyarország a döntés kihirdetése után bejelentette, a többi civil szervezettel együtt a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordul, abban bízva, hogy az a jogi fórum kimondja, a szuverenitásvédelmi törvény ellentétes az alapvető polgári jogokkal és szabadságokkal.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”