Donáth Anna: "A NER lebontásához együtt kell működnünk a többi ellenzéki párttal"

Belpol

A Momentum alelnöke azt is elárulta, hogy felmerültek olyan ellenzéki jelöltek, akihez nem adták volna a nevüket.

A csütörtökön megjelenő Magyar Narancsban interjút olvashat Donáth Annával, a Momentum alelnökável, EP-képviselőjével. Ebben az önkormányzati választásokról is szó esik, de az apropót az szolgáltatta, hogy a Momentum EP-frakciója, a Renew Europe nem szavazta meg a magyar és a lengyel kormánypártok jelöltjeit a parlament szakbizottságainak vezetésébe. Első körben ötből három fideszes jelölt megválasztását sikerült így megakadályozni.

Néhány részlet az interjúból:

Magyar Narancs: A Renew Europe-ban és a szocialista frakcióban a magyar képviselők kezdeményezése volt a Fidesz-ellenes bojkott. Miért kellett erre külön felhívni párttársaik figyelmét? A választások előtt ezek a frakciók Orbán ellen kampányoltak.

Donáth Anna: A képviselők jellemzően egy szavazási listát kapnak, amelyen a jelöltek neve és az EP-frakciójuk szerepel, a nemzeti pártjuk viszont nem. Nyilván, ha az lenne odaírva, hogy Orbán Viktor, mindenki tudná, kiről beszélünk; Gál Kinga vagy Járóka Lívia neve viszont nem sokat mond a képviselők többségének, nem feltétlenül kötik össze őket a Fidesszel. Ne felejtsük el, hogy a most megválasztott EP több mint 60 százalékban hozzám hasonló újoncokból áll! A parlament alelnökeinek megválasztásakor arra hívtuk fel frakciótársaink figyelmét, hogy Járóka Lívia nem pusztán EPP-s, hanem fideszes képviselő. Nagyon sokan nem tudták.

(...)

MN: Azt mondta, hogy a momentumos polgármesterjelöltekért tűzbe tudják tenni a kezüket. Ez igaz a budapesti kerületi polgármesterjelöltek 23-as ellenzéki listájának többi szereplőjére is?

DA: Olyan ember nincs a listán, akinek büntetőeljárás vagy olyan korrupciós ügy lenne a háta mögött, ami vállalhatatlanná tenné a jelölését. Nem azt mondom, hogy szívem szerint ezt a listát állítottam volna össze, de kompromisszumokat kellett kötnünk, és azt gondolom, hogy ezek az emberek a kerületek többségében győzelemhez tudják majd segíteni az ellenzéki erőket.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

MN: Volt abba beleszólásuk, hogy a többi párt kiket jelöl?

DA: Hosszú tárgyalássorozat eredményeként született a megállapodás. Ötletszinten felmerültek olyan jelöltek, akikről a Momentum azt mondta, hogy nem adja hozzájuk a nevét.

(...)

MN: Fekete-Győr András 2018 márciusában még azt írta fel egy plakátra, hogy MSZP=Fidesz. Ehhez képest ez az együttműködés elég éles irányváltásnak tűnik. Mi történt?

DA: Felismertük, hogy a NER lebontásához együtt kell működnünk a többi ellenzéki párttal. Ez nem azt jelenti, hogy össze kell fogni és el kell tűnni a közös süllyesztőben, ahogy azt sem, hogy más ellenzéki pártok visszás ügyeit el kellene nézni. Ha olyat tapasztalunk, ami a Momentum értékrendjével ellentétes, az ellen fel fogunk szólalni.

A Magyar Narancs július 18-i lapszámában olvasható teljes interjúból az is kiderül, hány polgármester- és képviselőjelöltje lesz a Momentumnak, mit gondol Donáth Anna Tüttő Kata belvárosi jelöltségéről és Ursula von der Leyenről, az Európai Bizottság új elnökéről. Ha előfizetne a lapra, itt megteheti:

Magyar Narancs

A digitális Magyar Narancs digitális olvasójának a digitális olvasáshoz szükség lesz a DIMAG Reader letöltésére. A digitális példányok a következõ platformokon érhetõek el online, és offline is: Iphone/Ipad (iOS), Google Android, PC. Fizessen elõ egy évre, fél évre, negyed évre, egy hétre!

Figyelmébe ajánljuk