Úgy döntött a Kúria, nem lehet népszavazást tartani arról, hogy december huszonnegyedike munkaszüneti nap legyen – írja a Jobbik bejelentésére hivatkozva a Telex.
Ebben a kérdésben tavaly kezdeményezett népszavazást a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete. A Nemzeti Választási Bizottság novemberben jóváhagyta a kérdést, amely így szólt (volna): „Magyarországon a jelenleg hatályos jogszabályok szerint munkaszüneti napnak számít január 1., március 15., nagypéntek, húsvéthétfő, május 1., pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25-26. Egyetért Ön azzal, hogy a 2025-ös naptári évtől kezdődően december hónap 24. napja munkaszüneti nap legyen?”
Később azonban egy magánszemély megtámadta a kezdeményezést, fellebbezést nyújtott be az NVB döntése ellen az utolsó pillanatban. Ezért került az ügy a Kúria elé, amely úgy határozott, hogy megváltoztatja a Nemzeti Választási Bizottság 438/2024. számú határozatát, és megtagadja a kérdés hitelesítését.
Az indok: „az NVB által hitelesített kérdés nem felel meg az Alaptörvény 8. cikk (3) bekezdés a) pontjában, illetve az Nsztv. 9. § (1) bekezdésében foglalt feltételeknek, mivel
a kérdésben való népszavazás törvénysértő állapotot eredményezhetne, egyértelműen következne belőle az Alaptörvény módosítása,
továbbá a kérdés megfogalmazása nem felel meg a választópolgári és a jogalkotói egyértelműség követelményének, így az Nsztv. 11. § (1) bekezdése alapján nem volt hitelesíthető. Hivatkozásuk szerint a tisztességes hatósági eljáráshoz és a jogorvoslathoz való jogot is sérti a Határozat, az indokolás hiányossága miatt.”
A Jobbik korábban törvénymódosítást kezdeményezett a szenteste munkaszüneti nappá nyilvánítása érdekében, de ezt a kormánypártok gazdasági okok miatt elutasították.
A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete emlékeztetett, amikor megfogalmazta a kérését, már tudni lehetett, hpgy Lengyelországban 2025-től december 24. is általános munkaszüneti nap. Abban az országban idén 14 munkaszüneti nap lesz, Magyarországon 11.