Drasztikusan csökkent az egyetemi ösztöndíjas férőhelyek száma

  • narancs.hu
  • 2025. január 15.

Belpol

Miközben Hankó Balázs „hozzáférési fordulatról” beszél, kevesebb diák tanulhat ingyen a felsőoktatásban.

Úgy tűnik, más filmet néz a kulturális és innovációs miniszter, aki a Dunaújvárosi Egyetem felújított főépületének ünnepélyes átadóján azt mondta: „hozzáférési fordulat” történt a magyar felsőoktatásban, ahol a korábbi 1600 után ma már 3302-en tanulnak az intézményben.

Ehhez képest megdöbbentő adatokat közölt a Magyar Tudományos Akadémai egyesülete, az Akadémiai Dolgozók Fóruma. Ebből kiderül, hogy 2025-től kezdve gyakorlatilag az összes hazai egyetemen hirtelen és jelentősen csökkentik az állami finanszírozású felsőoktatási helyek számát. „A magyar kormány – az egészségügyhöz, a szociális szférához és számos más kulcsfontosságú állami szférához hasonlóan – egyre inkább kivonul a felsőoktatásból is.”

Az alábbi adatok láthatók az ADF táblázatában (a felvi.hu adatbázisa alapján).

 
Az állami finanszírozású egyetemi férőhelyek számának változásai 2024 és 2025 között
 

 

A Corvinus Egyetemen 48 százalékkal csökken az állami finanszírozású férőhelyek száma, az ELTE-n 19 százalékkal, a BGE-n 14 százalékal. Ahol növekedés van az ingyenes helyek számában, az is elenyésző: ilyen a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (+11 százalék) és a Semmelweis Egyetem (+3 százalék). Az NKE a Miniszterelnökség alá tartozik, a Tanácsadó Testület elnöke pedig Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója.

„Súlyosbítja a helyzetet, hogy Magyarországon a 25–34 éves korosztályban a diplomások száma már most is a második legalacsonyabb az egész EU-ban”

– emlékeztet az ADF.

„A felháborító szakpolitikai döntés tehát sok fiatalt gyakorlatilag kizár a felsőoktatásból, vagy eladósodásra kényszeríti őket, mert ki kell fizetniük az önköltséges képzést: ha egyáltalán van arra lehetőségük és hajlandóságuk, hogy ilyen magyarországi képzésre jelentkezzenek. Csak jómódú családok vállalhatják a fizetős képzés anyagi terheit, hiszen az egyetemi oktatás még tandíj nélkül is nagy áldozatot követel a magas albérleti és megélhetési költségek mellett.”

Az egyesület szerint szinte biztos, hogy oktatói elbocsátások várhatók több egyetemen. Egyetemi karok, képzések vannak veszélyben: már látjuk azt is, hogy mi történt pl. a Károli Gáspár Református Egyetemen, ahol 2025-ben számos eddig sikeres képzést szüntetnek meg – írják.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk