Egy akadémikusnak nem tetszik, hogy Rétvári Bence az MTA tekintélyével takarózik

  • narancs.hu
  • 2015. március 19.

Belpol

Ezért Nyíri Kristóf levélben kéri az Akadémiát, hogy határolódjon el az államtitkár Ságvári Endrére vonatkozó kijelentéseitől.

Nyíri Kristóf filozófus, egyetemi tanár, az MTA rendes tagja levelet írt a Filozófiai és Történettudományok Osztálya tagjainak, és ezt a Facebookon is közzétette. Így szól:

Tisztelt Osztályelnök Úr!

A mai hírekben hallom, hogy Rétvári Bence államtitkár a szegedi Ságvári Endre Gimnázium átnevezését szorgalmazva „az MTA állásfoglalására” hivatkozik, miszerint Ságvári Endre neve „a kommunista 20. századi önkényuralmi politikai rendszer fenntartásához kapcsolható”.

Feltételezem, hogy a hivatkozott állásfoglalás nem más, mint az MTA korábbi elnöksége alatt született, nagyon sokunk által már akkor is vitatott utcanévlistázás. Úgy érzem, nem elfogadható, hogy a jelenlegi szégyenletes kezdeményezés ismét az MTA – valamennyire még mindig meglévő – tekintélyével takarózzon. Javaslom, hogy az MTA II. Osztály márc. 26-i soros ülése ilyen értelemben foglaljon állást.

Tisztelettel,

Nyíri Kristóf,
az MTA r. tagja

 

Az MTA ominózus állásfoglalásáról itt írt a Narancsblog.

Figyelmébe ajánljuk

Battonya és a településvédelmi törvény: tárt karokkal várják a romániai beköltözőket

Bár a kormánynak a települések identitásvédelméről szóló törvényjavaslata jelentősen megnehezítené a községekben történő ingatlanvásárlást, a Békés megyei Battonya a schengeni határok megnyitásával nagy nyertes lehet a beköltözőket tekintve. Az olcsó ingatlanárak miatt a románok szinte tódulnak ide, a kisváros pedig a határ túloldalára, Arad felé tekint.

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).