A Liget Galéria kinyírása

LMP–Fidesz-összhang Zuglóban

  • - izs -
  • 2012. március 7.

Belpol

Karöltve zárják be a Liget Galériát a zuglói politikai erők. Abban is hasonlóság van a helyi Fidesz és az LMP közt, hogy szívesen alkalmazzák az egymásra mutogatást.

„Rozgonyi Zoltán alpolgármester kezdeményezte a Liget Galéria megszüntetését februárban. Én tartózkodtam, amikor a téma felmerült, a fideszes és a KDNP-s képviselők szavazták meg, most meg próbálják az egészet rám tolni” – mondta a narancs.hu-nak Várnai László, a kerület LMP-s képviselője, hozzátéve, hogy már hosszú évek óta szó volt arról, hogy bezárják az aprócska kiállítóteret, mert „kilóg a kerület életéből”. A képviselő, bár a bezárás kezdeményezését tagadja, azt elismeri, hogy a Liget Galéria léte szerinte sem szükséges a kerület szempontjából: „Korábban már a költségvetési vita során is elmondtam, és továbbra is azt gondolom, hogy ez egy országos profilú kiállítóhely, ami nem kerületi dolgokkal foglalkozik. De azt, hogy zárják be a Ligetet, sose kezdeményeztem, és nem is szavaztam meg.”


Fotó: Sióréti Gábor

Megvették az ötletét
Rozgonyi Zoltán, a fideszes előterjesztő kicsit másképp emlékszik az előzményekre: szerinte a Liget megszüntetése egyedül Várnai ötlete volt. Mint mondja, az LMP-s politikus – ahogy ezt fentebb ő is elismerte – még a költségvetés-egyeztető tárgyalások során dobta be a kiállítóhely bezárásának ötletét a költségvetés nehézségein segítő lépésként. Rozgonyi visszaemlékezése szerint, amikor Várnai azt mondta, hogy a kiállítóhely nem végez feltétlenül önkormányzati pénzből finanszírozandó tevékenységet, akkor „én azt mondtam neki: képviselő úr, én magam is hasonlóan gondolom, ha úgy tetszik, megvettük az ötletet!” – idézte fel a történteket az alpolgármester. Hozzátette: a későbbiekben azonban valóban nem Várnai, hanem ő mint a területért felelős alpolgármester terjesztette fel írásban a Liget bezárásáról szóló javaslatot. Az önkormányzat sajtóosztályától szintén azt az információt kaptuk, hogy az LMP-s képviselő volt az, aki a Liget bezárását a költségvetési vita során felvetette – bár a költségvetést magát végül nem szavazta meg. Állításuk szerint a Liget bezárásából származó összeget 2013-tól a kultúrába forgatják vissza.

A zuglói képviselő-testület múlt csütörtökön hozott határozatot a kiállítótér május végi bezárásáról. Kérdéses azonban, hogy a tavalyi évben összesen 3,5 millió forintból gazdálkodó galéria megszüntetése valóban indokolt-e, amikor a kerület más területeken kevésbé látszik spórolni: például 10 millió forint értékben fizetett elő a Magyar Demokratára, amint azt megírtuk.

A Liget Galéria működtetője nem közvetlenül az önkormányzat, hanem a kerület művelődési háza, a költségvetési szervként működő Cserepesház, amelyet szintén jogutód nélkül kíván megszüntetni az önkormányzat, hogy „egyéb fenntartású intézményként történő további működtetésére” nonprofit kft.-t hozzon létre.

A nemzetközi hír mit sem ér

Az 1983-ban alapított Liget Galéria sokak szerint az egyik legfontosabb nemzetközi kiállítóhely Budapesten, amely folyamatosan kortárs, úttörő és izgalmas. Az avantgárd és experimentális kiállításairól ismert galéria például 1988-ban Magyarországon elsőként mutatta be Hermann Nitsch műveit, és állandó kapcsolatban áll számos világhírű képzőművésszel. A soron következő – a jelek szerint utolsó – kiállítója az az Andreas Fogarasi lesz, aki a 2007-es Velencei Biennálén Arany Oroszlán-díjt kapott. Úgy tudjuk, a galéria augusztusban már nem nyit ki.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.