Egzotikus desztinációkra repdestek a honvédség luxusgépei

  • narancs.hu
  • 2019. december 12.

Belpol

Dubaj, Las Vegas, Kanári-szigetek a célállomások között. Titkolóznak, miért repültek oda.

Az Átlátszó megtudta, hova repültek a közelmúltban Orbán Viktor büszkeségei, a honvédség által frissen beszerzett luxusrepülőgépek: a két Dassault Falcon 7X illetve az ugyancsak a katonaság tulajdonába került két Airbus A319. Azokról a gépekről van szó, amelyekről a honvédség váltig állítja: még csak véletlenül sem kormánygépek, hanem katonai célokra vették őket

Az Átlátszó által megszerzett útvonalak szerint a "nem kormánygép" honvédségi Airbusok és Falconok megfordultak például Dubajban, Máltán, Panamában és Las Vegasban is.

A 604-es lajstromjelű Airbus 2018-as úti céljai között található Belgrád, Köln, Ljubljana, Linköping, Luxemburg, Oslo, Split, Zágráb, Varsó, Thesszaloniki, Tbiliszi, a görög Chios szigete, Alicante és Dubaj is.

A 605-ös lajstromjelű Airbus gyakran megfordult a Kecskemét-Szolnok-Budapest háromszögben, de Brüsszel, Bukarest, Köln, Ljubljana, Luxemburg, Oslo, Párizs, Szófia, Moszkva, Tbiliszi, Isztambul, Tel-Aviv, Kairó, Kazahsztán, Peking és a Kanári-szigetek turista-központja,  Fuerteventura szigete is az úti célok között van. Fuerteventura szigetén a 604-es Airbus is járt - derült ki az útvonaladatokból, de a nyaralók által közkedvelt spanyolországi Alicante városában és Dubajban is járt mindkét gép.

A 606-os lajstromjelű Dassault Falcon járt Brüsszelben, Genfben, Londonban, Münchenben, Nápolyban, Párizsban, a horvátországi Brac szigetén, Dubajban, Abu Dhabiban, Tel-Avivban, Mexikóvárosban, Panamavárosban, Las Vegasban,  Washingtonban,  Dohában, Sanghajban, Tokióban, Moszkvában valamint  Máltán, Sevillában és Genfben.

A titokban vett 607-es Dassault Falcon repült Brazíliába, Franciaországba, Tel-Avivba, de Belgrád, Berlin, Brüsszel, Genf, Párizs, Stockholm, Varsó, Zágráb, Peking, Párizs, Washington, Kijev, Toronto, Vancouver, a horvátországi Brac szigete, a korzikai Bastia, Tokió,Szöul, Moszkva és a portugál Beja városa is szerepel a desztinációk között.

A Honvédelmi Minisztérium titkolja, kiket reptetett kaszinóvárosokba és adóparadicsomokba illetve
következetesen azt állítják, hogy a két Airbus és a két Falcon nem kormánygépek, hanem katonai célokra vették őket - írja az Átlátszó.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

„Még a nevén sem lehetett nevezni”

Az 50-es évek Amerikája elevenedik meg a Vágtázó lovakról című új amerikai film kockáin: Muriel és a koreai háborúból hazatérő férje, Lee Kaliforniába költözve szeretnének új életet kezdeni, ám betoppan hozzájuk Lee testvére, Julius, és felkavarja a viszonyokat. Kaszinó, lóverseny és tiltott szerelmek – Daniel Minahan mozija meglepő helyekre viszi hőseit. A rendezővel a korszakról, Douglas Sirkről és arról is beszélgettünk, milyen érzés játékfilmen dolgozni olyan sorozatok után, mint a Trónok harca vagy a Homeland.