Hét évvel a kőbányai Hős utcai szegregátum felszámolásáról szóló kormányzati döntés után megkezdődött az egyik épület bontása – írja a Népszava.
A lap felidézi, hogy a Hős utcai lakótömbök az egykori ferencvárosi Dzsumbuj kistestvéreként épültek meg a két világháború között apró szükséglakásokkal a város környéki nyomornegyedek lakóinak. A lakásokban nem volt fürdő, a közös vécé és kiöntő az előtérben kapott helyet. A Hős utcai gettó népessége a későbbiekben ugyan többször is lecserélődött, de az állapotok nem változtak.
A kőbányai önkormányzat régóta készült a házak kiürítésére, de soha nem volt rá pénze, inkább húztak köré egy kerítést. 2017 decemberében az egyre dagadó médiafigyelem hatására végül a kormány adott hirtelen 2,1 milliárdot a helyzet gyors rendezésére, de a telep felszámolása előtt nem készült se hatástanulmány, se koncepció a kiürítésre, a lakók elhelyezésére.
A két épületben lévő 317 lakásból akkor 169 volt önkormányzati tulajdonban, 8 állami, 140 pedig magánkézben volt. A volt tulajdonosok zöme a kártalanítást választotta, míg két lakást kisajátítással szereztek meg. Az önkormányzat saját számításai szerint átlag 6,3 milliót fizettek lakásonként. Az önkormányzat összesen 49, átlagosan 35 négyzetméteres lakást vett a kiköltöztetetteknek Budapest tíz kerületében, a legtöbbet Kőbányán és Józsefvárosban.
Az épületeket ennek ellenére sem sikerült teljesen kiüríteni, két éve még mindig ötven lakásban éltek – miközben egyfajta nyomásgyakorlásként az üres lakásokat szétverték, hogy ne költözzön be senki, ezzel még inkább rontva a helyzetet.
A kormány végül tavaly tavasszal utasította a gazdaságfejlesztési minisztert, hogy az MNV útján gondoskodjon a Hős utcai krízistömbben lévő ingatlanok tulajdonjogának megszerzéséről, hogy végre megépülhessen a Terrorelhárítási Központ (TEK) új műveleti komplexuma. A feladatba a bukott devizahitelesek lakásait megszerző, annak bázisán országos lakásügynökséget szervező Magyar Máltai Szeretetszolgálatot is bevonták.
A kőbányai önkormányzat részben eladta, részben ingyen átadta az államnak a Hős utcai szegregátum 317 ingatlanából korábban az önkormányzat tulajdonába került 254 lakást. Kovács Róbert fideszes polgármester történelmi döntésnek nevezte az ügyletet, mondván, „évtizedes problémától” szabadultak meg, a szegregátum felszámolása végérvényesen állami feladattá vált, ráadásul az önkormányzat több mint egymilliárd forintos bevételre tett szert.
Molnár Zsuzsanna, a telepen élőket régóta segítő Kontúr Egyesület elnöke a lapnak azt mondta, a most bontani kezdett B épületből már mindenkit kiköltöztettek, tulajdonosok már nem laktak benne egy ideje, a néhány bizonytalan jogcímű bentlakót viszont mindenféle koncepció és körültekintés nélkül költöztették ki, így van, aki gyakorlatilag az utcán él most. A másik, eredendően is jobb állapotú A épületben jó páran élnek még most is, köztük egy-két lakástulajdonos is. Az ő helyzetük elvileg rendeződni fog, de ennek az épületnek a bontására valószínűleg jó pár hónapig nem fog még sor kerülni.
A kőbányai Hős utca két szegregált tömbjének egyikére vonatkozó bontási szerződést múlt hét hétfőn írták alá. A hirdetmény nélküli tárgyalásos eljáráson kiválasztott nagykőrösi VA-HÍD Kft. nettó 294,3 millió forintért vállalta a 6500 négyzetméteres – pinceszint, 4 épületszint és padlástér – B tömb bontását, illetve a keletkező hulladék elszállítását. Ezzel együtt már bizonyosan 3 milliárd felett jár a szegregátum felszámolásának költsége.