Beadták a volt akadémiai kutatóintézeteket privatizáló törvényjavaslatot

  • narancs.hu
  • 2024. november 20.

Belpol

A javaslat nem közérdekű vagyonkezelő alapítványnak nevezi a szervezet új jogállását, csak körülírja azt. 

Egyeztetés nélkül, a kutatók tiltakozása ellenére beadták az éjjel azt a törvényjavaslatot, amellyel ismételten átalakítaná a kormány a Magyar Tudományos Akadémiáról (MTA) még 2019-ben leválasztott kutatóhálózatot. 

A most éppen HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat néven futó szervezetet a beadott javaslat az egyetemi alapítványosításhoz hasonlóan, a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok (KEKVA) mintájára privatizálná, bár hivatalosan nem ez lenne a jogállása. A törvényjavaslat ugyanis leginkább csak körülírja, hogy mi is lenne az új HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat:

"meghatározott közfeladatainak ellátása érdekében működő sajátos jogállású jogi személy". 

Ennek ellenére árulkodó, hogy minden létező törvényben a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokkal fogják a szervezetet egy lapon emlegetni. 

A HUN-REN-hez tartozó kutatókat tömörítő Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) már többször kikelt az átalakítás ellen, mondván ezzel gyakorlatilag privatizálnák a kutatóhálózatot, múlt csütörtökön tüntetést is tartottak. Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke a tüntetés napján nyílt levélben igyekezett megnyugtatni a kutatókat, érveire az ADF hosszan válaszolt, részletesen elmagyarázva, hogy pontosan mi a problémájuk a törvényjavaslattal

Kedd éjjel azonban Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a tiltakozások ellenére beadta a javaslatot, ezzel az ADF szerint "a kormány újra hadat üzen az Európai Uniónak a kutatóhálózatot kekvásító törvénnyel, a magyar kutatókat állítva célkeresztbe". A szövegről a kutatókkal nem egyeztettek, a kutatóintézeti főigazgatók testülete pedig a jelenlegi törvények alapján az új szabályozásról dönteni nem jogosult, és a benyújtott törvénytervezet sem ad döntési jogköröket a kutatóközpontok és intézetek vezetőinek.

A kutatók korábban a tervezet a főbb pontokon, lényegi elemeiben a KEKVA törvény szó szerinti átirata, a szövegszerű egyezés kb. 50 százalékos volt, és a végül benyújtott javaslat átfedése a KEKVA törvénnyel sem csökkent érdemben, a lényeges elemek, mint az önmagát választó irányító szerv vagy a vagyon kiszervezése továbbra is részei a tervezetnek. A számos helyen szó szerinti egyezést mutató módosított KEKVA törvény véleményezését sajtóhírek szerint még nem kezdte el az Európai Unió, egyes értesülések szerint azonban korántsem biztos, hogy a Bizottság elegendőnek tartja majd a módosításokat – ezen múlik ugyanis, hogy az alapítványosított egyetemek részt vehetnek-e majd az olyan uniós programokban, mint az Erasmus.  

Az ADF többször is úgy foglalt állást, hogy a KEKVA törvény módosításai nem elegendőek az érintett egyetemek autonómiájának és átláthatóságának visszaállítására, és teljesen érthetetlennek tartják azt is, hogy miközben a kormány maga is azt állítja, hogy az EU bünteti a hazai rezsimet, akkor a pedagógusok és más csoportok után miért akarja a kutatókat is céltáblává tenni. 

"Régóta hangoztatott határozott álláspontunk az, hogy egyedül a kormány tehet a magyar felsőoktatást és kutatást sújtó katasztrófáról, és ahelyett, hogy a károk enyhítése érdekében mindent megtenne, inkább tovább ront a helyzeten azzal, hogy a kutatóhálózatot is a KEKVA törvény mintájára akarja szabályozni" – írják

Minderre tekintettel az ADF követeli, hogy

semmiféle új törvényt ne fogadjanak el a kutatóhálózatról, amíg az Európai Unió újra nem indítja az Erasmus és Horizon támogatások folyósítását az ezekből a programokból kizárt egyetemeknek.

Emellett követelik, hogy a kutatóhálózat dolgozói részt vehessenek minden lényegi átalakításról hozott döntésben, és valódi képviselettel rendelkezzenek az irányító és felügyelő szervekben. Az ADF pedog fenntartja korábbi álláspontját, hogy a kutatóhálózatnak a kétszáz éves MTA-hoz kell visszakerülnie. 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.