Gyulán tartja szerdán kihelyezett ülését az Országos Bírói Tanács (OBT), amelyen egy kormánnyal kötött megállapodástervezetről is szó eshet. A hvg.hu ez utóbbiról azt írja, nem egy konkrét jogszabálytervezetről van szó, inkább egy egyetértési megállapodásról, amelyben egy lapon említik a bírók és igazságügyi alkalmazottak fizetését olyan intézményi reformokkal, amelyek átalakíthatják az igazságszolgáltatást Magyarországon.
A megállapodástervezet szerint a bírók és az igazságügyi alkalmazottak 2025. január 1. és 2027. január 1. között három ütemben kapnának illetményemelést – ez különösen az alkalmazottak esetén lenne fontos, ugyanis a jegyzők közül az utóbbi hónapokban sokan távoztak.
A megállapodás nemcsak kereteket, hanem konkrét javaslatokat is tartalmaz, amelyeket célnak aposztrofál, ilyen például a bírói korhatár módosítása: azok a bírók, akiket erre alkalmasnak találnak a tapasztalatuk és a munkájuk alapján, kérhetnék a jogviszonyuk 70 évig korukig tartó fenntartását (miközben korábban külön szabályokkal küldték el a 62 év felettieket kényszernyugdíjba). A bírói alsó korhatárt viszont 35 évre emelnék, és hangsúlyosabban vennék figyelembe a más jogi területen szerzett tapasztalatot – vagyis könnyebben pályázhatnának a külsősök, akiknek viszont egységes továbbképzési feltételeket szabnának.
A további célok között szerepel, hogy a Kúria feladata a jövőben elsősorban a bírósági jogalkalmazás egységének biztosítása legyen; a járásbírók a jövőben „mozgóbírók” legyenek, akik kirendelés helyett a törvényszék teljes illetékességi területén dolgoznának; a tárgyalásokon lehetővé tegyék az online jelenlétet; csökkentsék az adminisztrációt, a polgári ügyekben csak akkor lenne szükséges az ítélet részletes indoklása, ha a felek valószínűleg fellebbeznek; az adminisztráció csökkentésére hivatkozva a civil és cégügyszakot közigazgatási hatáskörbe helyeznék.
A megállapodástervezet tárgyalását elvileg az OBT gyulai kihelyezett ülésén fogják tartani, amelyen csak személyesen lehet részt venni, többek szerint ez is felvet kérdéseket. A lap úgy tudja, a Magyar Bírói Egyesület azt kérte az OBT-től, hogy ne vegyék a kérdést napirendre Gyulán, hanem inkább Budapesten, egy nagyobb helyszínen, később tartsák meg, vagy legalábbis tegyék lehetővé az online csatlakozást.
A lapnak nyilatkozó több bíró is arról beszélt, hogy ez gyakorlatilag a fizetésemelés összekötése az igazságszolgáltatás átalakításáról szóló tervekkel gyakorlatilag zsarolás, a függetlenség forog kockán. ráadásul az érdekképviseleteket semmilyen módon nem vonták be az előkészítés folyamatába, a tervezetet is csak hétfőn kapták meg.