Komoly aggályokat fogalmaz meg a média, az oktatás és a kultúra helyzetéről az Európai Parlament (EP) küldöttségének magyarországi látogatásáról készült jelentés – értesült a Népszava. A lap értesülései szerint Koltay András, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke egyes kérdéseket provokatívnak minősített, és távozóban megkérte a delegációt, hogy ne jöjjön többet Magyarországra.
„Beszélgetőpartnereink nagy többsége egy feszült, rendkívül érzékeny és átpolitizált munkakörnyezetről tett említést, amelyet a nyugtalanság légköre jellemez, és amely a kormányzati politikák potenciális kritikusainak öncenzúrájához vezet”
– olvasható a megállapítás a Népszava birtokába jutott jelentésből, melyet az EP kulturális és oktatási bizottságának héttagú delegációja készített magyarországi látogatásáról.
A kereszténydemokrata, szocialista, liberális és euroszkeptikus frakciókhoz tartozó képviselők 2022. november 2-4. között találkoztak kormányzati és ellenzéki politikusokkal, állami hatóságok vezetőivel, újságírókkal, oktatási, kulturális intézmények, civil szervezetek képviselőivel.
Megítélésük szerint a kormánypártot, állami szervezeteket és intézményeket képviselő tárgyalópartnerek azt próbálták bemutatni, hogy Magyarországot a normalitás, társadalmi és gazdasági jólét, politikai feszültségek hiánya, valamint a társadalomnak a Fidesz ideológiai irányvonalához való erős ragaszkodás jellemzi. A jelentésben a delegáció ezzel szemben komoly aggályokat fogalmaz meg a médiaszabadság és pluralizmus, az akadémiai szabadság, a jogállamiság és az alapvető jogok magyarországi helyzetével kapcsolatban.
Kifogásolták a média szabályozását, kétségbe vonják a médiahatóság függetlenségét, valamint szóvá teszik a Közép Európai Sajtó- és Média Alapítvány (KESMA) megalakulását, amely bizonyítéke annak, hogy a független médiát felszámolják és rákényszerítik a kormány szolgálatára. Továbbá bírálják, hogy a közszolgálati média minimális teret enged a kormányétól eltérő hangoknak, és hogy az állam és az állami vállalatok hirdetéseinek nagy részét a kormánypárti sajtó kapja.
Koltay András NMHH elnök a delegációval folytatott eszmecserén kifejtette, hogy a médiapluralizmusnak nincs meghatározása. Véleménye szerint a média nem tekinthető függetlennek, mert mindig is politikai irányvonalat követett. Bár a látogatásról készített összefoglalóban nem szerepel, a Népszava információi szerint
Koltay András bizonyos kérdéseket provokatívnak minősített, és távozóban megkérte a delegációt, hogy ne jöjjön többet Magyarországra.
A küldöttség tagjai szilárdan meg vannak győződve arról, hogy a magyar kormány szándékosan osztja fel a médiumokat kormánypárti és ellenzéki médiára, és ezt a felosztást az ország történelmi fejlődésével indokolja, számolt be a Népszava.