Tízezer feletti lehet azon pedagógusok száma, akik valamilyen formában részt vesznek a csütörtökre és péntekre meghirdetett munkabeszüntetésben – írja a Magyar Hang.
Az országos munkabeszüntetést a két pedagógus szakszervezet, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szervezi. Totyik Tamás, a PSZ alelnöke szerint változó, hogy az intézmények miként oldják meg a helyzetet: ahol a tantestület nagy része sztrájkol, ott előfordul, hogy rendkívüli szünetet rendelnek el, máshol összevonnak órákat. Gyermekfelügyeletet a sztrájk ideje alatt is biztosítanak, erre törvény is kötelezi a pedagógusokat
Csütörtökön sztrájktárgyalást tartanak a kormány és a tanári érdekképviseletek. A sztrájkkövetelések megegyeznek azzal, amit még a közös sztrájkbizottság megalakulásakor, tavalyelőtt ősszel fogalmaztak meg a szakszervezetek, de azóta a sor kiegészült azzal, hogy helyezzék hatályon kívül a pedagógusok sztrájkjogát korlátozó, tavaly nyáron elfogadott törvényt, amely szerint az órák ötven százalékát sztrájk alatt is meg kell tartania a tanároknak.
A két pedagógus szakszervezet még október elején alakított közös sztrájkbizottságot, és közös sztrájkköveteléseket fogalmaztak meg: a pedagógusbér minimálbérhez kötését, az oktatási ágazatban nem pedagógus munkakörben foglalkoztatott munkavállalók bérének emelését, azt, hogy a pedagógus munkakörben foglalkoztatottak neveléssel-oktatással lekötött munkaideje ne haladja meg a 22 órát, és hogy a pedagógiai és gyógypedagógiai asszisztensek hetente 40 óra helyett csak heti 35 órára legyenek beoszthatók, heti öt órát felkészüléssel tölthessenek – utóbbi bekerült a pedagógusok jogállásáról szóló új törvény tervezetébe, a többi követelés azonban nem.
Az első, két órás figyelmeztető sztrájkot tavaly januárban tartották a pedagógusok, miután a sztrájkbizottság hónapokig egyeztetett a kormányzattal, számolt be a Magyar Hang.