Felmérés: a magyarok szerint az EU még mindig demokratikusabb, mint Magyarország

  • - urfi -
  • 2017. április 28.

Belpol

Most akkor ki állítson meg kit?

A legújabb Eurobarométer az EU mind a 28 tagállamában, összesen mintegy 28 ezer állampolgárt kérdezett meg több fontos kérdésről. Az Európai Parlament összefoglalója kiemeli, hogy „az emberek nagy része az EU-ra jó dologként tekint, a számok már a 2008-as válság előtti adatokhoz közelítenek”.

Ami minket illet: „A magyar emberek egyre inkább az unióhoz tartozónak érzik magukat (63%), több mint a felük felgyorsítaná a tagállamok közötti integrációt, és kiemelkedően magas számban gondolják úgy, hogy az unió demokratikusan működik.”

false

 

Fotó: Bankó Gábor

Már az is beszédes belpolitikailag, hogy a kormányzati brüsszelezés kellős közepén, a plakátkampány és a nemzeti konzultáció beindítása után a tavaly őszi 58% helyett 63% kötődik az EU-hoz. De az is sokat elmond, amit a magyar válaszadók a demokrácia működéséről mondtak. A lenti táblázatokon az látható, mennyire elégedettek az egyes tagállamok polgárai az EU, illetve a saját országuk demokratikus működésével. A százalékok itt azokra vonatkoznak, akik „nagyon elégedettek” vagy „meglehetősen elégedettek” (szemben a „nem nagyon elégedett” és az „egyáltalán nem elégedett” válaszadókkal).

Nézzük az EU megítélését: itt a magyarok 45 százaléka elégedett, ami 4 százalékkal kevesebb, mint tavaly novemberben.

false

De Magyarországról még lesújtóbb a véleményünk: a fél évvel ezelőtti 42 százalék helyett már csak 40 százalék elégedett a demokrácia itthoni működésével.

false

A magyar összefoglalót itt, a teljes elemzést itt tudják elolvasni.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.