Fidesz: Nem hí a haza

  • Miklósi Gábor
  • 2004. december 9.

Belpol

Mire vasárnap este fél tíz után Orbán Viktor végre felbukkant a lépcsõ tetején, már minden eldõlt. A Szentkirályi utcai központban a portásoktól a headsetes szervezõkön és a nagy számban megjelent párthû celebritásokon keresztül az újságírókig mindenki réges-rég tudta, hogy ez az este nem a Fidesz forgatókönyve szerint alakult. A kérdés csak az volt, hogy a történtekre milyen gyógyírt kínál a híveknek a párt elnöke.

Míg a Makovecz Imre tervei szerint fémvázas, átriumos irodaházzá alakított klasszicista épület felsõ emeletein, zárt ajtók mögött kora este óta tanácskoztak a Fidesz vezetõi, az alagsorban az újságírók jobb híján a Hír TV mûsorával próbálták lekötni magukat. Mivel az adás eseményeibõl csak az alsó sávban folyamatosan frissített eredmények gyakran elírt vagy felcserélt számai és az MSZP-székház folyosóiról szerzett, pezsgõ-nyitási szándékokról szóló "értesülés", majd annak alázatos korrekciója bizonyultak a vártnál érdekesebb fejleménynek, kilenc óra után Orbán Viktor érkezésének híre mindenkire felvillanyozóan hatott. Orbán helyett azonban a Fidesz vezetése egyedülálló, csoportos élménnyel jutalmazta a médiamunkások türelmét.

Az átrium legalsó szintjérõl a tudósító is figyelemmel követhette, ahogy a felsõ szintek körfolyosói lassan benépesülnek a párt aktivistáival, politikusaival és a szimpatizáns közéleti személyiségekkel, hírességekkel. A korlátokra könyöklõ szinte teljes fideszes VIP-lista és az õket lentrõl szemlélõ sajtósok együttese - amint az többeknek feltûnt - leginkább egy népesebb bérház lakógyûlésére, az udvari szoba-konyhák bérlõire és az emeleti polgári lakások lakóira emlékeztetett. A házirend módosításán fáradozó közös képviselõ érkezéséig ki-ki a maga módján múlatta az idõt. Kövér László például hoszszú perceken keresztül két mobiltelefont nyomkodott egyszerre, a Narancs tudósítója viszont a Magyarok Világszövetségének Kossuth téri fáklyás ünnepségérõl érkezõ Sasvári Sándor átható tekintete elõl próbált a falba simulni, kevés sikerrel.

Végre megjelent Orbán Viktor, és érkezését, valamint mosolyát a lakógyûlés résztvevõi udvarias tapssal honorálták. Közös képviselõnk megköszönte, hogy elmentünk szavazni, és egyben mankót is adott az eredmények interpretálásához: az igenek gyõztek, a nemek pedig alulmaradtak! Mindez nem pártpolitikai ügy - mutatta meg a továbblépés helyes irányát -, ezért arra kérte a kormányt, hogy a szavazók akaratának megfelelõen álljon át a nemek oldaláról az igenekére. A népszavazás eredménytelenségét Orbán csak kutyafuttában, mintegy mellékes körülményként említette, a kitûzött célhoz képest elszenvedett vereségrõl pedig egyetlen szót sem ejtett. Nem úgy az igenek többször elismételt gyõzelmérõl, melynek hírét taps fogadta, miként azt a bejelentést is, hogy a Fidesz az eredmények ismeretében a Máért soros ülésének összehívását és ott a kettõs állampolgárságról szóló törvényjavaslat kidolgozását fogja kezdeményezni, amit aztán remélhetõleg a pártérdekeken túllépõ parlamenti képviselõk kétharmada el is fogad majd. Az imígy a realitások talajáról magasra libbenõ, váratlanul okkultista szeánsszá alakuló helyzetértékelés ("a kormány a nemek oldaláról álljon át az igenekére!") azonban tartogatott még váratlan fordulatokat.

Orbán ugyanis meglepõen pontos diagnózist adott arról, hogy mi áll a szavazás kimenetelének hátterében, amikor az ország állapotáról és a létbizonytalanságról beszélt, utalva a félelmekre és a pénzre apelláló kormánypropagandára. Értelmezése persze egyoldalú, hiszen a Fidesz is pont a létbizonytalanságra bazírozva riogatott az egészségügyi kiadások emelkedésének nem túl vonzó lehetõségével, de Orbán jól látja: a magyar szavazók döntését a pénztárcájukat célzó érvek befolyásolják a legerõsebben.

A Fidesz elnökének hangsúlyaiból és az egyes kérdésekre szentelt idõ hosszából is egyértelmûen látszott: pártjának elsõsorban a kettõs állampolgárság ügye volt és marad fontos. Orbán a népszavazást és az igenek gyõzelmét egy hosszú küzdelem fontos mérkõzésének nevezte, és e küzdelem szerinte akkor ér majd véget, amikor megszületik a határon túli magyarok kettõs állampolgárságáról szóló törvény. A végeredmény szempontjából döntõnek bizonyuló alacsony részvételt azonban sem e magyaroknak szóló egymondatos üzenetében ("ne vessenek ki minket a szívükbõl, a szavazók többsége igennel voksolt"), sem külön újságírói kérdésre nem volt hajlandó véleményezni. Pedig a szavazók tömeges távolmaradása legalább olyan fontos fejlemény, mint az igenek unalomig ismételgetett gyõzelme. Nem véletlenül igye-kezett Orbán Viktor az alacsony részvételt a júniusi, belpolitikai szempontból nem túl fontos európai parlamenti választások hasonló részvételi arányához hasonlítva bagatellizálni.

Az eredmény ismertetésekor Orbán fontosnak érezte hangsúlyozni, hogy nem pártja kezdeményezte a népszavazást. Ehhez képest kicsit meglepõ volt, hogy a kettõs állampolgársággal összefüggõ köszönetnyilvánítások fel-sorolt címzettjei (MDF, Fidesz, baloldali és egyéb szimpatizán-sok) közül hiányzott a népsza-vazást kezdeményezõ Magyarok Világszövetsége (MVSZ). Igaz, az állampolgársági meccsben az MVSZ csak egyszer, az induláskor rúgott labdába, és mezõnyjátékra a Fidesz belépése után már esélye sem volt, sõt inkább zavaró körülménynek számított. A világszövetség totális negligálása mindenesetre elég kicsinyes húzás volt az igenek gyõzelmét szajkózó Fidesz-vezértõl.

A tapsok ellenére az orbáni értékeléssel szemben szinte mindenkinek voltak fenntartásai: a Szentkirályi utcai falak között a szórványos vidámság ellenére a melankólia volt a meghatározó hangulatelem, és még a párt egyes vezetõ politikusainak késõbb elcsípett beszélgetésfoszlányai sem voltak kifejezetten gyõzelemittasak. A párt-elnök szavai azért nem voltak tel-jesen hiábavalóak: "Semmi baj, majd 2006-ban pezsgõzünk, ugye?" - kérdezte örvendetes pragmatizmussal az egyik fiatal aktivistalány a kényszeredetten mosolygó tudósítótól a kapuban.

Miklósi Gábor

Figyelmébe ajánljuk

Ezért nem költenek tömegek kultúrára

De miért nem? Hiszen a legtöbbünknek van igényünk a minőségi szórakozásra, nem lehet elegendő az ostoba sorozat a tévében. Mennyibe kerül a rendszeres kultúrafogyasztás, hányan engedhetik meg maguknak azt az életszínvonalat, amibe ez belefér?

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.