Előválasztási matek az egyéni körzetekben

Gondosan rajzolt frontvonalak

Belpol

A pártközi alkuk és a kölcsönös visszalépések mellett is bőven tartogat izgalmakat az ellenzéki előválasztás az egyéni választókerületekben. A hatpárti szövetség tagjai más-más taktikával és eltérő esélyekkel fordulnak rá a versenyre.

Bár a közvéleményt vélhetően a miniszterelnök-jelölti előválasztás tartja majd lázban, a közös egyéni képviselőjelöltek kiválasztása is jelentős esemény lesz az ellenzéki oldalon. A hat együttműködő ellenzéki párt megállapodása értelmében a 106 egyéni választókerületben egyfordulós előválasztást rendeznek szeptember 18. és 26. között, a miniszterelnök-jelölti előválasztás első fordulójával párhuzamosan. Különösen a 2022-es választáson szorosra várt körzetekben fontos, hogy az ellenzék az előválasztással megtalálja a legalkalmasabb jelölteket, hiszen ezekben a billegő körzetekben a jelölt személye döntheti el a „rendes” választás kimenetelét. De az ellenzéki pártok belső erőviszonyait is alakítani fogja az előválasztás; hogy egy pártnak mekkora frakciója lesz a következő Országgyűlésben, azt alapvetően meghatározza, hogy a mandátumszerzésre esélyes választókerületek közül hányban kerül ki győztesen az ellenzéki háziversenyből. Ha 2022-ben az ellenzék szerez többséget, ez a belső erősorrend a következő kormány összetételére és politikájára is hatással lehet.

A „mandátumszerzésre esélyes” választókerületek beazonosításához érdemes a korábbi választási eredményekhez fordulni. Ebben a cikkben a 2019-es európai parlamenti választási eredményekből kiindulva 60 választókerületet tekintek ilyennek: 35 „befutó” körzetben a hat ellenzéki párt összesített 2019-es eredménye meghaladta vagy megközelítette a Fideszét, és a Fidesz 50 százaléknál kevesebb szavazatot kapott; további 25 nyerhető kerületben a Fidesz 2019-es eredménye 50 és 55 százalék között mozgott. Az egyetlen kivétel a váci központú Pest megyei 4-es számú országgyűlési egyéni választókerület (oevk): itt a Fidesz 55 százalék felett teljesített, de később az ellenzék Vácon viszonylag simán megnyerte az önkormányzati választást, ezért ezt a kerületet is nyerhetőnek veszem. (Az elemzett oevk-k listáját lásd a keretes írásban.) A politikai racionalitás azt diktálja, hogy az előválasztás során minden ellenzéki párt ebből a 60 körzetből próbálja meg a lehető legtöbbet megnyerni. Noha a jelöltek hivatalos bejelentéséig, vagy­is az Országos Előválasztási Bizottsághoz történő jelentkezésig még van egy hónap – így a következő hetekben is lehet számítani újabb jelöltindításokra és visszalépésekre –, a jelenleg rendelkezésre álló információk már kirajzolják a pártok előválasztási stratégiáit és esélyeit.

Mindenki mindenkivel

A hatpárti ellenzék az egyéni jelöltek esetében eleve azért döntött az egyfordulós lebonyolítás mellett, hogy a különböző visszaléptetések és kereszttámogatások az előválasztás előtt megtörténjenek, és a pártoknak ne kelljen minden oevk-ban saját jelölt mellett kampányolni. Több ellenzéki beszélgetőpartnerem megjegyezte, hogy ezt nehezen bírták volna erőforrással. Így viszont a pártközi alkuk határozzák meg az előválasztási kampány első szakaszát. Némileg meglepő módon a legszélesebb körű együttműködés a DK és a Jobbik között alakult ki, Gyimesi László előválasztási jelölteket összesítő honlapja (gyimesilaszlo.hu/eloval) szerint a DK eddig 13 helyen állt be jobbikos jelölt mögé, a Jobbik pedig 14 helyen támogat DK-s jelöltet. A DK az előválasztáson is pártszövetségként induló MSZP–Párbeszéddel is kötött megállapodást, eddig 10-10 helyen támogatják egymás jelöltjeit, de kisebb volumenben lényegében az összes többi konstellációban is van előválasztási együttműködés az ellenzéki pártok között. Ezek a pártközi megállapodások jelentős részben a mandátumszerzésre esélyes körzeteket érintik.

Az előzetes alkukat több ellenzéki politikus is kritizálta – például Márki-Zay Péter vagy Hadházy Ákos –, mondván, hogy így az előválasztás tétje vész el, és csorbát szenved a választók bevonása a jelöltállítási folyamatba. Mások ugyanakkor azzal érvelnek, hogy a verseny „élességét” még növelheti is, ha a legtöbb oevk-ban kétszereplős lesz a küzdelem. Jó példa erre Budapest 4-es számú választókerülete, ahol a Závecz Research és az Idea Intézet kutatása szerint a DK-s Kálmán Olga 42 százalékos támogatottsággal vezetett a párbeszédes Tordai Bence (31 százalék) és a momentumos Berg Dániel (13 százalék) előtt, ám miután Berg visszalépett Tordai javára, nagyon szorossá válhat a verseny (feltéve, hogy a momentumos szavazók valóban a Párbeszéd politikusát támogatják majd).

 

Hadházy Ákos Zugló bevételére gyűjt csapatokat
Forrás: Hadházy Ákos Facebook-oldala

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”