Interjú

„A szegények még soha nem jártak jól”

László Csaba közgazdász, címzetes egyetemi tanár, volt pénzügyminiszter

Belpol

A magyarországi infláció tartósan az uniós átlag felett alakulhat, és ennek a begyűrűző hatások mellett jelentős részben belső okai vannak. Alighanem az elmúlt 11 év monetáris és fiskális politikájának isszuk meg a levét – és közben ismét növekszik a magyar államadósság is.

Magyar Narancs: A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által publikált május havi inflációs adatok szerint az éves infláció 5,1 százalékos volt. Reális az a tavaszi uniós értékelés, amely szerint a magyar infláció akár az EU-átlag dupláját is elérheti?

László Csaba: Reális, hogy a magyar infláció a későbbiekben is jócskán az EU-átlag felett alakuljon. Nemzetközileg az is érdekes, hogy nemrég az Egyesült Államokban is 5 százalék fölé került az inflációs mutató. Két éve Magyarországon járt Kenneth Rogoff világhírű harvardi közgazdász, aki a Corvinuson tartott előadásán felvetette: annyi mindenről állították tévesen, hogy ezután már nem kell számolni a hatásával, hogy ezek után egyre inkább úgy érzi, fog még az életében inflációval foglalkozni.

MN: Hogyan reagálnak erre az inflációs nyomásra a különböző költségvetési politikák, illetve jegybankok?

LCS: Az amerikai központi bank szerepét betöltő Fed éppen most jelentette be, hogy a döntéshozóinak többsége korábbra, 2023-ra várja az irányadó kamatláb emelésének kezdetét, sőt mindjárt két emelést is prognosztizálnak arra az évre. (Ennek nyomán a részvények és az arany árának csökkenése mellett gyengültek a feltörekvő piaci devizák, így a forint is, míg a dollár erősödött – B. Z.) Mindez reakció volt arra is, hogy nagyon rég nem volt ekkora infláció az Egyesült Államokban.

MN: Az MNB viszont már ezt megelőzően bejelentette, hogy kamatemeléssel fog reagálni a magasabb inflációs adatokra – nem különös ez a korábbi monetáris politikához képest?

LCS: Ez volt a másik meglepetés: a 2010 utáni monetáris politika, de főleg a mostani jegybankelnök eddigi működése alapján a piac jelentős része – nem is feltétlenül szakmai, hanem politikai alapon – úgy vélte, az „érdemi kamatemelés” hiányzik a jegybank szótárából. Ehhez képest az egyik jegybanki alelnök elég határozottan belengette a kamatemelést. Úgy tűnik, a friss inflációs adatokat látva az MNB is beijedt, pedig korábban nem volt jellemző rájuk, hogy ilyen erőteljes lépéseket tervezzenek az infláció ellen. Az is látszik, hogy zajlik egy vita a jegybank és a Pénzügyminisztérium (PM) között – ez az elmúlt években amúgy is jellemző volt, de mintha most egy keményebb menetet tartanának. Ráadásul mintha fordultak volna a szerepek is: korábban a PM volt inkább konzervatívabb, próbálta a költségvetést kontroll alatt tartani, és a jegybank képviselte a nagyon laza monetáris politikát, és költségvetési lazításra ösztökélte a PM-et, legalábbis a járvány okozta válság előttig. Természetesen relatív különbségekről beszélek, elvégre 2020 előtt sem volt olyan erős költségvetési szigor. A fordulat jeleként a kormányzat most teljesen elengedte a költségvetést, aminek már nem örül a jegybank. Ezt mutatja a nyilvánosság előtt zajló vita is. Mindenképpen tanulságos, hogy így fordultak a szerepek, és most a jegybank és a Költségvetési Tanács aggódik a költségvetés egyensúlyáért. A járvány nyomában kialakult válság kezelésére érthető a költségvetési expanzió, de itt már réges-rég nem csak erről van szó: a kiadások jelentős része a jövő évi választásokat célozza, és szorosan nem köthető össze a járvány miatti gazdasági recesszióval.

 
Fotó: Sióréti Gábor

MN: A válságra reagálva már tavaly is sorra indultak be azok a programok, amelyek révén valósággal szórták ki a pénzt a kormányzatok. Akkor az intézkedések mellé csomagolva sokszor elhangzott, hogy mérvadó elemzések szerint ennek nem lesz komoly inflációs hatása.

LCS: Az infláció rendkívül bonyolult mechanizmuson keresztül működik, és az egyik szabályozó éppen a monetáris politika, amely a pénz mennyiségén, a kamatokon, a kommunikáción és számos egyéb eszközön keresztül befolyásolja az infláció szintjét. Sokak szerint a dolog teljes félreértelmezése azt állítani, hogy az elmúlt 10–15 évben nem volt infláció – csak éppen nem a kenyér, az autó, a benzin, a tévé, a cigaretta meg a cipő ára ment fel, hanem megdrágultak az Apple-részvények meg a balatoni ingatlanok.

MN: Az inflációnak létezik egy szociális, ha úgy tetszik, kritikai interpretációja is, eszerint az infláció nem is jelzi pontosan, hogy bizonyos társadalmi rétegeknél mekkora kiadásnövekedés jelentkezik, mert nem egy előre kitalált, arányos összetételű fogyasztói kosár szerint vásárolnak, hanem mondjuk a kiadásaik 60 százaléka élelmiszer.

LCS: Majdnem biztosan kijelenthető hogy nem egyformán terülnek szét az infláció terhei és az előnyei a társadalomban. Akadnak olyan nézetek is, hogy a szegények voltaképpen jól járnak az inflációval, amivel én nem értek egyet.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.