Gulyás Gergely szerint az, hogy ki milyen életet él, magánügy, az viszont az államra tartozik, hogy meghatározza a házasság fogalmát

  • narancs.hu
  • 2018. október 7.

Belpol

„Minden gyereknek joga van egy anyához és egy apához, és ezt semmilyen más formációban pótolni nem lehet.”

Gulyás Gergelyt nem érdekli a romániai népszavazás eredménye, az érvényességtől függetlenül örül, ha a román polgárok többsége a hagyományos házassági szabályozás mellett foglal állást – mondta a Kossuth rádió Vasárnapi Újság című műsorában.

A kétnapos román népszavazás tétje, hogy foglalják-e alkotmányba: a házasság egy férfi és egy nő között köttethet.

Romániában egyébként most sem léphetnek sem házasságra, sem élettársi kapcsolatra az azonos nemű párok, mégis, az ortodox egyház mellett egy kivétellel minden parlamenti párt támogatja az alkotmánymódosítást annak érdekében, hogy erre a jövőben se legyen lehetőség.

A népszavazás 30 százalékos részvétel felett érvényes.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter arra a felvetésre, hogy a romániai népszavazás célja az azonos neműek házasságának megakadályozása, úgy reagált, hogy „az elmúlt évtizedekben Európa az értékek szempontjából rendkívül negatív utat járt be, és az a jó, hogy Közép-Európa ellent tud állni ennek a kísértésnek”.

A magyar alkotmányban 2011 óta szerepel, hogy egy férfi és egy nő köthet házasságot.

Gulyás szerint az, hogy ki milyen életet él, magánügy, az „viszont az államra tartozik, hogy meghatározza a házasság fogalmát”.

„Sokan mondják, hogy a házasság engedélyezése még nem jelenti az örökbefogadás engedélyezését, de ez az első nagy lépés, és a következő pedig az, hogy örökbe fogadhassanak ezek a párok.”

A népszavazás kiírását a Koalíció a Családért nevű csoport kezdeményezte, és hárommillió aláírást gyűjtött össze. Kampányplakátjaikon azzal riogatták az embereket, hogy ha nem szavaznak „a családi értékek védelmére”, azt kockáztatják, hogy meleg párok fogják a gyerekeiket ellopni vagy örökbe fogadni. De egy másik hirdetés szerint az, aki nemmel szavaz, azt szeretné, hogy az emberek fákkal házasodhassanak.

„A gyermekek érdekei szempontjából az a jó szabályozás, ami kimondja, hogy minden gyereknek joga van egy anyához és egy apához, és ezt semmilyen más formációban pótolni nem lehet” – tette hozzá a Miniszterelnökséget vezető miniszter.

 

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.