Gy. Németh Erzsébet: Továbbra is tilos látogatni az idősotthonokat

  • narancs.hu
  • 2020. december 16.

Belpol

Budapest főpolgármester-helyettese szerint mindenki félreértette Müllerék ajánlását, mert félreérthető volt.

Gy. Németh Erzsébet, Budapest DK-s főpolgármester-helyettese a közösségi oldalán reagált az eredetileg a Népszava által megírt hírre, miszerint  Müller Cecília és Kásler Miklós feloldotta a bentlakásos szociális intézmények, így az idősotthonok látogatási tilalmát is, írja a 24.hu.

Gy. Németh azonban hansgúlyozza: a Nemzeti Népegészségügyi Központ határozata, amely elrendeli az idősotthonok látogatási tilalmát, hatályban van.

"Az idősotthonoknak most TILOS BEENGEDNI A LÁTOGATÓKAT. NINCS KIVÉTEL."

- írja, és hozzáteszi: "Müller Cecília kiadott egy ajánlást, hogy oldják fel a tilalmat. Ezt értette félre a sajtó, és a teljes magyar közvélemény. Azért értették félre mert félreérhető, mert előkészítetlen és átgondolatlan."

Gy. Német szerint csa ka ködösítés meg, miközben minden felelősség az intézményvezetők vállát nyomja.

"Mert ez a kormány egyszerre tilt és enged, hogy ne legyen felelősségrevonható, hogy senki ne kérdezze meg, hogy kinek a lelkén szárad ez a borzalmas helyzet?!"

 

Gy. Német hangsúlyozza azt is, hogy a fővárosi intézmények betartják a hatályos jogszabályokat, zárva tartanak. "Budapestnek van szakmai protokollja. Mi akkor sem pánikolunk, ha a kormány teljesen kiszámíthatatlan helyzeteket állít elő, mert felkészültünk. Városvezetőként pedig a járványhelyzet kezelése mellett azzal is kell foglalkoznom, hogy elrejtett ajánlásokat böngésszek, és egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat olvassak, mert ez a kormány alkalmatlan arra, hogy kormányozzon, hogy világos, szakmailag alátámasztható döntéseket hozzon" - írta.

Közben az Operatív Törzs sajtótájékoztatóján Galgóczi Ágnes is elmondta, az idősotthonokban és szociális intézményekben továbbra  is érvényben van a látogatási tilalom, bár dolgoznak annak a lehetőségnek a kidolgozásán, miként találkozhatnának a bent lakók az ünnepek környékén a hozzátartozóikkal.

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.