György Bence élete ajánlatát kapta, mégsem volt még kínosabb helyzetben

Belpol

Szakmai fórumon szorongatták kollégái az új Origo-vezért, a Matolcsy-százmilliókkal kitömött kiadóvállalat egyik első emberét.

Saját bevallása szerint élete állásajánlatát fogadta el alig egy hónappal ezelőtt György Bence. A Tv2 egykori program- és hírigazgatója egy általa alapított, nem igazán sikeres online portál, a faktor.hu éléről ült át az Origo főszerkesztői székébe. Egyben megkapta az Origót decemberben megvásárló New Wave Media-csoport tartalomért felelős igazgatói pozícióját is.

false

 

Fotó: Németh Dániel

Az izgalmasnak ígérkező feladat hamar válságmenedzselésbe fordult, és ennek legfőbb oka a magyar Alkotmánybíróság. A testület március 31-én megsemmisítette a Magyar Nemzeti Bank alapítványi költéseit titkosító jogszabályt, így a hat alapítványnak múlt pénteken közzé kellett tennie támogatási listáját. Ebből derült ki, hogy a New Wave Media-csoport több mint 600 millió forinthoz jutott az MNB közpénzéből, elsősorban a vs.hu hírportálon megjelent cikkek után.

A támogatást különösen nehezen védhetővé teszi, hogy a New Wave többségi tulajdonosa, a cseh Bawaco Invest mögött Szemerey Tamás vállalkozót, Matolcsy György MNB-elnök unokatestvérét sejtik. A New Wave a botrány kipattanása után tagadta a kapcsolatot, jóllehet az elmúlt két évben sosem cáfolták ezt az információt. A 444 cikkéből az is kiderül, hogy a New Wave-csoport cégbírósági illetékeit Szemerey egyik cége fizette.

Amikor csütörtökön, a MÚOSZ szakmai fórumán arról kérdezték György Bencét, tudja-e, ki a Bawaco valódi tulajdonosa, úgy válaszolt, hogy azt hiszi, tudja. De számára a cég a főnökéig, Száraz István vezérigazgatóig ér. Azt is megkérdeztem Györgytől, hogy amikor Száraz megkereste őt az ajánlattal, említette-e a jegybanki támogatásokat. A főszerkesztő szerint a 600 millióról a vs újságíróihoz hasonlóan ő is csupán pár nappal a közzététel előtt értesült. Az újságírók jó része azóta távozott a vs-től, György azonban marad. Mint mondta, képes ez a cég úgy működni a továbbiakban, hogy az a lelkiismeretével teljesen összeegyeztethető legyen.

A politika nyüzsgése

György Bence csütörtök este a MÚOSZ „Új főszerkesztők és médiavállalkozók” sorozatában beszélgetett Murányi Marcell-lel, a Blikk és a Népszabadság korábbi főszerkesztőjével. Az estet nyilván azelőtt vállalta el, hogy beütött volna a jegybankbotrány, így a helyszínen megjelenő újságírók közül sokan arra számították, az utolsó pillanatban lemondja vagy nem sajtónyilvánossá minősíti át a szereplést. Ilyesmi végül nem történt, ami korrektebb hozzáállásról tanúskodik, mint a lakásába bezárkózó, a kamerák elől elszaladó Száraz Istváné.

false

 

Fotó: Németh Dániel

Ugyanakkor az eseménynek kétségkívül sajátos hangulatot adott a New Wave eddigi, leginkább a hallgatásra és a nyilvánvaló tagadására építő kommunikációja. Az újságírók pontosan tudták, hogy György átlátja és érti a helyzetet, de azzal is tisztában voltak, hogy főnökeinél többet nem fog mondani. György is némileg megilletődötten ült bőrfoteljében, és talán nem bontotta ki az igazság minden szeletét, amikor azt mondta, „ismeretlen eredetű tatár bifsztek” elfogyasztása miatt sápadtabb a szokásosnál. A légkört jól jellemzi, hogy kérdését több újságíró is azzal vezette fel: nem baszogatni akarja György Bencét, de…

György személye persze az MNB-kérdés nélkül sem lett volna teljesen érdektelen. Sokan neki tulajdonítják a Tv2 hírműsorainak politikamentesítését, a Faktort pedig indulásakor Habony Árpád épülő médiabirodalmához sorolta a sajtó. György Bence utóbbi feltételezést újfent tagadta, bár elismerte, hogy egy tévés pilotprojekten másfél hónapig együtt dolgozott Andy Vajnával. „Azonban semmilyen személyes kapcsolatban nem állok vele” – mondta a főszerkesztő.

A Tények 2010-től induló bulvárosítását elismerte, de szerinte ezzel csupán a nézői igényeket követték. „Nem állítom, hogy szakmai szempontból ideális megoldás volt, több munkával, több pénzzel biztosan komolyabb anyagokat is el lehetett volna adni” – mondta György. Azt sem tagadta, hogy a politika ott nyüzsgött a Tv2 körül, de szerinte ez minden befolyásosabb médiatermékre igaz, és a szerkesztői döntéseket végül önállóan hozták meg. Kökény-Szalai Vivien hírigazgatói kinevezése meglepte, bár logikus lépésnek tartja a további bulvárosodás irányába. Utódja eddigi ténykedését, a Tények Juhász Péterről és Pukli Istvánról készített riportjait nem kívánta kommentálni.

Vigyáz magára

A beszélgetés legizgalmasabb részében Györgyöt a vs-ről, az Origóról és a jegybanki támogatásokról kérdezték. Úgy tudja, már több mint 12 újságíró mondott fel a vs-nél, ráadásul éppen a közéleti rovatokból, amelyek a portál gerincét alkották. Különösen sajnálatosnak nevezte Lebhardt Olivér főszerkesztő lemondását, aki eddig részben az ő tartalomigazgatói munkáját is ellátta. Ennek ellenére nem biztos, hogy a vs megszűnik vagy beolvad az Origóba, György elmondása szerint most a vs-nél maradó újságíróknak kell eldönteniük, mit akarnak, és ezt a vezetőség el fogja fogadni.

false

 

Fotó: Németh Dániel

„Nevetséges lenne, ha saját magunk után nyomoznánk” – válaszolta György arra a kérdésre, miért nem foglalkozik többet az Origo a jegybanki támogatásokkal. Mindig nehéz olyan témáról írni, amely a kiadó céget is érinti – mondta, ennek ellenére a hírközlés szintjén a legfontosabb fejleményekről beszámolnak. György munkaidejét amúgy eddig főleg a stratégiaalkotás foglalta le, az Origo szerkesztőségében átlagosan napi fél órát töltött. A szerkesztőségi rendszerben csak a legfontosabb anyagokat nézi át előzetesen, egyébiránt megbízik rovatvezetőiben, felelős szerkesztőiben. Murányi azon kérdésére, mi lesz, ha a politika ismét megpróbál beleszólni az Origo tartalmaiba, azt válaszolta, „tudok vigyázni magamra”.

A vs-nél történteket jelenleg is „értékelik” a cégnél, a tanulságokat levonják majd, de György szerint ennek az Origóra nem lesz hatása. Talán úgy számol, mint a Fidesz stratégái: az emberek többsége nem tudja, mik azok az MNB-alapítványok, és főleg nem kötik össze az ügyet az Origóval, így az olvasók előtt nem kell jelentős hitelvesztéstől tartania. Sőt, György egyenesen további növekedést vár, azt szeretné, ha az emberek internetezési szokásait teljesen le tudná fedni a New Wave-csoport. Tudomása szerint az Origo eddig veszteséges volt, de „úgy tudja”, nyereséges lesz.

Hogy saját vezetői képességeiben vagy a további állami milliókban bízik ennyire, azt sajnos egyre nehezebb eldönteni.

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?