„A nagykövet úr háborúpárti” − a Magyar Nemzet megkeresésére így reagált a magyar kormány David Pressman amerikai nagykövet beszédére, amit pénteken mondott a Budapest Pride megnyitóján.
A Telex összefoglalója szerint David Pressman a pénteken kezdődött Budapest Pride fesztivál megnyitóján úgy fogalmazott: az LMBTQI+-embereket szerte a világon, így Magyarországon is támadások érik. „A kiszolgáltatott emberek kihasználása, a gyűlöletkeltés, az emberek hergelése szavazatokért cserébe nem újdonság ebben az országban, ahogy az én hazámban sem.”
Pressman szerint Magyarország egy gyönyörűen sokszínű ország, „tele olyan emberekkel, akik mindig is a történelmükkel, a saját szívükkel, saját lelkükkel és a saját istenükkel beszélgetve határozták meg és fogják meghatározni önmagukat”. Ez az ország otthona azoknak a magyar embereknek, akik melegek, leszbikusok, biszexuálisok, transzneműek és interszexuálisok, csakúgy, mint a világ minden országában, mondta.
Ez nem a kulturális imperializmus terméke, és nem is a dekadens Nyugat exportja. Ez egyszerűen tény, itt is, ugyanúgy, mint bárhol máshol.
Ez a magyar valóság” – mondta a nagykövet.
Pressman szerint vannak olyan magyar gyerekek, akik azzal küzdenek, hogy meghatározzák, kik is ők valójában és kit szeretnek. Vágynak arra, hogy büszkék lehessenek saját magukra, a hazájukra, és arra, hogy itt építhetik a jövőjüket, de sokszor szembesülnek azzal „törvények, politikai vezetőik nyilatkozatai és a média megafonjai által”, hogy ezt nem tehetik meg.
A nagykövet azt mondta, már látja is maga előtt a Rogán Antal csapata által másnap diktált szalagcímeket, amiben provokációval, nyugati bölcsesség importálásával, obszcén értékek erőltetésével és Magyarország belügyeibe avatkozással vádolják majd.
Arról is beszélt, hogy egyik nap egy vidéki középiskolában megkérdezte tőle egy diák, hogy milyen érzés Magyarországon meleg nagykövetnek lenni. Azt mondta, hogy a válasza közepén meg kellett állnia:
Itt voltam én, az Amerikai Egyesült Államok elnökének képviselője, és elbizonytalanodtam, hogy mit mondhatok”,
vajon a magyar törvények szerint bűncselekmény-e erre a kérdésre válaszolni – vetette fel Pressmann.
Szerinte ez mutatja, hogy milyen ereje van az ehhez hasonló törvényeknek: a demokráciában az embernek joga van kimondani, amit gondol, „az autoriter rendszer jellegzetessége az, amikor önmagad korlátozod abban, hogy kimondd, amit gondolsz, mert attól félsz, hogy ha nem korlátozod magad, akkor valaki más fogja”, és ez a szabadságodba kerülhet – mondta a nagykövet.