Idén 75 ezer beteget kellett volna hazaküldeni ellátás nélkül az új tb-törvény szerint

  • narancs.hu
  • 2019. december 14.

Belpol

Jövő júliustól esik el az egészségügyi ellátástól az, aki nem fizet.

"A tiszta, világos viszonyok minden érintettnek leginkább csak előnyöket hozhatnak" – mondta a héten megszavazott új társadalombiztosítási törvényről a Magyar Nemzetnek a pénzügyi tárca adóügyi államtitkára.

Az új jogszabály szerint azok, akik 3 hónapig nem fizetik be a havi 7500 forintos járulékot, elesnek az ingyenes egészségügyi ellátástól illetve a gyógyszertámogatástól.

Az új törvény 2020. július 1-jén lép életbe, ezzel az új rendszer is akkor kezdi meg működését, ez azt jelenti, csak az a tartozás számít majd, amely 2020. július 1-je után keletkezik – nyilatkozta Izer Norbert. A jogosultság ellenőrzését az egészségbiztosító végzi majd, az érintettek állítólag több tájékoztatásra, segítségre számíthatnak majd. A jövő júliusban induló rendszer azok ellen a munkaadók ellen is hatásos lesz a közlés szerint, akik nem jelentik be alkalmazottaikat.

A Magyar Orvosi Kamara azt kérte Áder Jánostól, hogy ne írja alá a törvényt, mert "szélsőséges helyzeteket idézhet elő és veszélyeztetheti a gyógyítás folyamatosságát, hogy a tisztázatlan jogviszony miatt az egészségügyi ellátószemélyzet kerül olyan helyzetbe, hogy fizetésképtelenség esetén kénytelen megtagadni az ellátást".

A kamara a járulékfizetés elmaradásának arányos mértékű szankcionálását is elfogadhatónak tartja, "de ez nem okozhatja a szükséges ellátás megtagadását fizetőképtelenség esetén sem".

Izer Norbert államtitkár a Magyar Nemzetnek azt is elárulta, hogy "csak idén 75 ezer olyan embert, úgynevezett piros lámpás érintettet azonosított az adóhivatal, aki jogosulatlanul szeretett volna igénybe venni valamilyen társadalombiztosítási szolgáltatást. Kiderült, hogy ezek a személyek összességében 6,6 milliárd forint egészségügyi szolgáltatási járulékot nem fizettek meg."

Hozzátette, a sürgősségi ellátást nem érinti jogosultságvesztés.

Figyelmébe ajánljuk

Jön a bolond!

  • - turcsányi -

William McKinley-vel jól elbánt Hollywood. Az Egyesült Államok 25. elnöke mind ez idáig az egyetlen, aki merénylet áldozataként négy elhunyt potus közül nem kapott játékfilmet, de még csak egy részletet, epizódot sem.

Út a féktelenbe

Már a Lumière testvérek egyik első filmfelvételén, 1895-ben is egy érkező vonat látványa rémisztette halálra a párizsi közönséget.

Cica az istállóban

„Attól, hogy egy kóbor macska a Spanyol Lovasiskola istállójában szüli meg a kiscicáit, még nem lesznek lipicaiak” – imigyen szólt egy névtelen kommentelő a film rendezőjének honosítási ügyét olvasva.

A hegyek hangja

„Ez a zene nem arra való, hogy hallgassuk, hanem arra, hogy táncoljunk rá” – magyarázza a film – eredeti címén, a Sirāt – egyik szereplője a sivatagi rave-partyban eltűnt lánya után kutató Luisnak (Sergi López) a film magját alkotó technozene értelmét. Az apa fiával, Estebannal (Bruno Núñez Arjona) és kutyájukkal, Pipával érkezik a marokkói sivatag közepén rendezett illegális rave-fesztiválra, hogy elszántan, de teljesen felkészületlenül előkerítse Mart.

A jóság hímpora

Krasznahorkai László első poszt-Nobel-regénye játékos, bonyolult, színpompás mű. Főszereplője egy múzeumi lepketudós, entomológus (azaz a rovartan szakértője), akit váratlanul egy bonyolult elméleti problémával keres meg a munkájában elakadt író, bizonyos Krasznahorkai László, aki kísértetiesen emlékeztet a nyilvános fellépésekből és megnyilatkozásokból ismert Krasznahorkai Lászlóra.

Főszerepben az Első sírásó

A november 6-án zárult igazgatói pályázaton Lipics Zsoltot hirdették ki győztesnek Darabont Mikold ellenében, azonban nagyon sok ellentmondás és fordulat jellemezte az elmúlt időszakot. A régi-új igazgató mellett csupán a NER-es lapokban folytatott sikerpropagandája szólt, pályázata egy realista, szakmaiságra építő programmal ütközött meg.