Még tavaly szeptemberben jelentette be Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy a Köves Slomó rabbi vezette Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) tulajdonába és működtetésébe kerül a Sorsok Háza. Az átadás-átvétel azonban mindmáig nem történt meg. A Népszava cikke szerint mindennek az az oka, hogy az EMIH csak a kiállítás elkészülte után veheti tulajdonba az ingatlant – mindez a Sorsok Házáról szóló 2018-as kormányhatározatból derült ki, ezért a tulajdonosi jogokat az állam képviseletében a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. látja el.
Reményeink szerint a tervezés 2020 első félévében befejeződik, és a múzeum 2021-ben megnyílhat – nyilatkozta a Népszavának Köves Slomó.
A lap arra volt kíváncsi, történt-e bármilyen előrelépés az évek óta zárva tartó, eddig 7,5 milliárd forintba kerülő, a régi józsefvárosi pályaudvaron felhúzott emlékközpont ügyében.
Mint kiderült, túl sok új információ nincs a kiállítótérről, miközben a „tavalyi kormányhatározatban rögzített dátum szerint a Sorsok Házának 2019 végéig meg kellett volna kezdenie működését (eredetileg 2014-ről volt szó), ám ebből még 2020-ban sem lesz semmi.”
Köves Slomó elmondta, hogy az EMIH által összeállított múzeumfejlesztési, történész és oktatási szakemberekből álló csapat az elmúlt több mint egy évben „teljes autonómiát élvezve” dolgozott a Sorsok Háza állandó kiállításának tartalmi fejlesztésén. Minderre jelen állás szerint kétmilliárd forint áll rendelkezésükre.
A lap a Mazsihisz és az EMIH konfliktusos viszonyáról is szót ejt a kérdés kapcsán. Heisler András, a Mazsihisz vezető elmondása szerint jelenleg is van egyeztetés ez ügyben a kormány és a zsidószervezet között, ám erről bővebbet nem árult el.
A hazai és nemzetközi szakértői vélemények megegyeznek abban, hogy „a Mazsihisz, a legnagyobb magyarországi legitim zsidó szervezet nem maradhat ki a Sorsok Házából” – állapította meg a Népszavának Heisler. A lap úgy tudja, ennek ellenére a Mazsihisz és az EMIH között nincs tárgyalás a Sorsok Háza koncepciójáról.