Ilyen lesz a Parlament fényfestése augusztus 20-án

  • narancs.hu
  • 2024. augusztus 18.

Belpol

Már ez sem meglepetés.

Késő éjjel a Duna parton sétálva örökítette meg a nyugat.hu munkatársa az augusztus 20-ai fényfestés próbáját. 

Európa legnagyobb tűzijátékát a montreali tűzijáték-világverseny díjazottja, Seres Anikó, a fényfestésért és látványtervezésért felelős Besnyő Dániel, valamint a művészeti koncepciót előkészítő Iványi Árpád és Réti Barnabás állította össze – írja a lap.

Az augusztus 20-ai tűz és fény játéka, amely 21 órától fél órán keresztül fog tartani, hét felvonásból áll majd, melyeket történelmi hangjáték köt össze. Lesz tűzmozsár, kartács, római gyertya, görögtűz, szikraszökőkút és lángeffektek, a zenei aláfestést népdalokra hangolt szerzemények szolgálják, és ha mindez még nem lenne elég, a nézők drónshow-ra is számíthatnak.

A gasztronómiai programok közül a Csárdafesztivál várja a Belvárosban a legjobb ízekkel a vendégeket, valamint a Magyar ízek utcája, ami a Kárpát-medence gazdag ízvilágát mutatja be, ez a Lánchíd és a Döbrentei tér között lesz megtalálható. Itt lehet megkóstolni az ország kenyereit és tortáját is.

Idén ismét látogatható lesz a Pannónia hajó az ünnepi hétvégén, valamint az ország egyik legnagyobb népművészeti fesztiválja, a Mesterségek ünnepe a hajdani vásárok hangulatát idézi majd a Budai Várban. A szervezők a hadtörténet iránt érdeklődők figyelmébe ajánlják a Hősök útját a Tóth Árpád sétányon. Emellett a Millenáris park művészkertté változik a hétvégére, ahol a divat és a design kap majd főszerepet.

És ha ingyensör nem is lesz, a bolti árakkal vetekedve olcsón ehet-ihat a magyar lakosság az augusztus 20-ai fővárosi rendezvényeken.

A Szent István-nap logós fix áras termékei:

Szentkirályi Ásványvíz (0,5 liter): 200 forint

Pepsi Cola (0,33 liter): 275 forint

Pepsi Zero (0,5 liter): 350 forint

Dobozos Borsodi (0,5 liter): 400 forint

Csapolt Borsodi (0,4 liter): 380 forint

Kancellár bor (Irsai Olivér, Olaszrizling és Rozé) (1 deciliter): 260 forint

Rézangyal ágyas meggy (4 centiliter): 825 forint

Rézangyal szilva (4 centiliter): 825 forint

Rézangyal feketecseresznye (4 centiliter): 825 forint

Pirulo görögdinnye-alma jégkrém (73 milliliter): 459 forint

Bécsi perec (100 gramm): 300 forint

Pogácsa (80 gramm): 275 forint

Miként most már a Parlament fényfestése, úgy az sem meglepetés, hogy idén is a kormánykommunikációért felelős Balásy Gyula cégei végzik a tűzijáték rendezvényszervezési feladatait, amire bruttó 2 milliárd 390,5 millió forintos keretszerződést kötöttek az állami Nemzeti Rendezvényszervező Ügynökség Zrt-vel.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Szemrevaló: Páva – Valódi vagyok?

  • SzSz

A társadalmi szerepek és identitások a pszichológia egyik legjobban kutatott területe. Mead szerint nincs is objektív valóság, azt az egyének maguk konstruálják; Goffman úgy véli, az egész világ egy színpad, ahol mind különböző szerepeket játsszunk; míg Stryker elmélete azt magyarázza, hogy minden ember ezernyi identitással rendelkezik, s azok hierarchiába rendeződnek.

Szemrevaló: A fény

  • - bzs -

Tom Tykwer csaknem háromórás eposza mintha egy másik korból időutazott volna napjainkba (Tykwer maga is a Babylon Berlint, a múlt század húszas éveit hagyta hátra).

Szemrevaló: Gépek tánca

Markológépekkel táncolni, az ám a valami! Amikor a kotrókanál kecsesen emelkedik a magasba, akkor olyan, mint egy daru – mármint a madár (lehet, hogy magyarul nem véletlenül hívják így az emelőszerkezetet?) –, „nyakát” nyújtogatja, „fejét” forgatja.

Le nem zárt akták

A művészi identitás és a láthatóság kérdéseit helyezi középpontba Pataki Luca első önálló kiállítása. Keszegh Ágnes kurátor koncepciója szerint a tárlat krimiként épül fel: a látogatónak fragmentumokból, nyomokból kell rekonstruálnia a történetet. Az anyag kísérlet a művészszerep radikális újragondolására, és az igazi kérdése az, hogy az alkotói késztetés ledarálható-e.

Ingyen Carlsberg

  • - turcsányi -

Valamikor a múlt század kilencvenes éveinek elején Bille August nemzetközi hírű svéd filmrendező rájött, hogy mégsem lenne jó, ha ő lenne a filmművészet második Ingmar Bergmanja, még akkor sem, ha az ügyért addig számos követ megmozgatott (Hódító Pelle Max von Sydow-val, 1987; Legjobb szándékok, egyenesen Bergman forgatókönyvéből, 1992).

Utánunk a robotok?

A Székesfehérváron tavasszal bemutatott színpadi átiratot Szikora János, a Vörösmarty Színház tizenhárom év után elköszönő igazgatója rendezte. A színház vezetésére kiírt, majd megismételt pályázat után ősztől már Dolhai Attila irányításával működő teátrum irányvonala minden bizonnyal változni fog, a társulat egy része is kicserélődött, így A Nibelung-lakópark egy korszak összegzésének, Szikora János búcsúelőadásának is tekinthető.

Túlélni a békét

Az előadás ismét azt bizonyította, hogy egy ideje a Miskolci Nemzeti Színházé a magyar nyelvű színjátszás egyik legerősebb társulata. Pedig a darab – annak ellenére, hogy színházi felkérésre született – egyáltalán nem kínálja magát könnyen a színrevitelre.

„Idő és hely hoz létre igazi közösséget”

A Freeszfe elnökeként teljesen az egyesület körüli teendők kötötték le Forgács Péter figyelmét, mostantól pedig a FREEDOM, az új otthonuk szellemiségének kialakítása a cél. Arról kérdeztük, mit terveznek az épülettel, mit jelent a szabadság, és egyáltalán, milyen iskola lesz itt.

A Bolsonaro-végjáték

Szeptember 11-én a brazil szövetségi legfelsőbb bíróság, a Supremo Tribunal Federal (STF) bűnösnek mondta ki a demokratikus rend elleni szövetkezésben és 27 év és 3 hónap szabadságvesztésre ítélte Jair Messias Bolsonarót, Brazília volt elnökét, aki 2019 és 2022 között töltötte be ezt a posztot.