Az Orbán-klán kedvenc arab üzletembere megbukott a nemzetbiztonsági átvilágításon

  • narancs.hu
  • 2017. október 13.

Belpol

Orbán Viktor nagy barátja amúgy Jordánia tiszteletbeli konzulja.

"Kockázatokat tárt fel a Terrorelhárítási Központ, amikor ellenőrizte Jordánia tiszteletbeli konzuljának hátterét. Az Orbán Viktorral jó kapcsolatokat ápoló Zaid Naffa segítette a körözés alatt álló szaúdi milliárdos, Ghaith Pharaon magyarországi beutazását. Most kiderült: nemcsak Pharaon, de Naffa is magyar állampolgárságot akart. Ekkor ellenőrizte őket több szerv, Naffa pedig megbukott az átvilágításon" – írja az Index Demeter Mártára hivatkozva.

Naffa és Gaith Pharaon életével, tevékenységével és magyarországi kapcsolataival, illetve ügyleteivel az alábbi cikkekben foglalkoztunk. Íme, kapcsolatuk az orbáni állammal és a miniszterelnöki vővel:

false

Az LMP frakciójában ülő Demeter Márta ugyanis nemrég betekintett a vobatkozó iratokba. Mint az Indexnek elmondta, "nem Pharaon volt az egyetlen, aki magyar állampolgárságot akart. Vele együtt összesen kilenc külföldi adott be kérelmet, köztük Zaid Naffa is, ráadásul mindegyikük ugyanazt a budapesti címet adta meg a kérelmében: a jordániai tiszteletbeli konzulátusként is működő Béla király út 2 B/C-t." A képviselő hozzátette: Pharaon honosítási kérelme meglehetősen hiányos, nem derül ki belőle például az, miért akar magyar állampolgár lenni, volt-e már büntetve és nem csatolt fényképet sem hozzá.
A kilenc személyt a TEK átvilágította, ebből egy személynél tárt fel kockázatot: a Magyarországon több mint 30 éve üzleti-politikai tevékenységet folytató Zaid Naffánál.
Demeter Márta azt is megtudta az iratokból, hogy Pharaon végül nem kapta meg a magyar állampolgárságot, mert 2016 végén Áder János elutasította kérelmét, arra hivatkozva, hogy a szaúdi üzletembernek nincs meg a nyolc évnyi magyarországi tartózkodása.

A szaúdi szomszéd – Ghaith Pharaon élete és magyarországi üzletei

A rijádi udvarban nevelkedett aranyifjúból a terroristák, drogdílerek és fegyverkereskedők bankjának egyik vezetője lett. Negyedszázada körözi az FBI és az Interpol, mégis szabadon repked Magyarországon, sőt a miniszterelnök családjához is közel került - üzletileg és helyrajzilag egyaránt. A titkosszolgálatok magatartását nehéz értelmezni.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.