„A rendőrség a közrendet és a közbiztonságot továbbra is a szükséges létszámmal biztosítja” – közölte az Országos Rendőrfőkapitányság Kommunikációs Szolgálata a Narancs.hu megkeresésére.
Nagyjából egy hónapja borította föl a magyarok életét a koronavírus-járvány, amely eddig 32 halálos áldozatot követelt itthon. A fertőzés lassítása érdekében a társadalom jelentős része úgy döntött, hogy csak a lehető legszükségesebb esetekben (például ha elfogy az élelmiszer) teszi ki a lábát otthonról, és a kormány korlátozó intézkedései is ezt ösztönzik: nem lehet moziba, színházba, szórakozóhelyre, kávézóba, étterembe járni, a bezártság pedig egyre jobban megviseli az embereket. Nem mellesleg komoly gazdasági károkat mér Magyarországra a betegség terjedése, így a karantén ideje alatt sokan azon aggódhatnak, hogy mi lesz velük akkor, amikor a veszélyhelyzet megszűnik.
25 millióan veszíthetik el a munkahelyüket a koronavírus miatt
Az alulfoglalkoztatottság és a szegénység is nagy mértékben növekedni fog a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet szerint. 25 millióval nőhet a globális munkanélküliség a koronavírus okozta gazdasági és munkaügyi válság következtében - közölte a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO).
Felszínre törhetnek az indulatok
Magyarország a jelen körülmények közepette fegyelmezettnek mondható, de nem biztos, hogy ez így marad, ha súlyosbodik a helyzet. Jó példa Olaszország, ahol kezd elszabadulni a pokol, hiszen az általános közhangulatot még az is rontja, hogy napi szinten több száz halálos áldozatot regisztrálnak. Az Index a napokban közölt egy összeállítást arról, hogy milyen feszült szituációkat szült a kontinens és talán a világ leginkább sújtotta országában a koronavírus.
- Egy férfi kihívta a rendőrséget, mert miután bezárt a bank, nem tudta felvenni az édesanyja nyugdíját. A hatósági személyekkel kiabált, azt mondta nekik, hogy nincs pénze, és nézzék meg, milyen körülmények között él.
- Egy másik férfi egy videóban arról számolt be, hogy 14-15 napja be vannak zárva. A felvételen az látszik, hogy a kislánya egy darab kenyeret eszik, miközben ő a miniszterelnöknek azt üzeni, csak napok kérdése, hogy más gyerekeknek ennyi ételük sem marad, aminek előbb-utóbb forradalom lesz a vége.
- Palermóban az emberek elkezdtek lopni a szupermarketekből, és létrehoztak olyan csoportokat a közösségi oldalokon, ahol ezeket az akciókat megszervezik.
Olaszországban a hivatalos adatok szerint többen haltak meg, mint Kínában, ahonnan az egész járvány kiindult, de ma már a vezető hírek elsősorban az Egyesült Államokban uralkodó egyre súlyosabb helyzetről szólnak.
Donald Trump adminisztrációja ennek tükrében „alapvető fontosságúnak” ítélte a fegyverboltok nyitva tartását az élelmiszerboltokéhoz, gyógyszertárakéhoz és kórházakéhoz hasonlóan. A kabinet nem tette kötelezővé a nyitva tartásukat, de egy ajánlást adott ki. A boltoknak az utóbbi hetekben kétszer-háromszor nagyobb a forgalma, mint egy évvel ezelőtt: sokan attól tartanak, hogy a koronavírus miatt felborulhat a rend, és veszély fenyegeti a személyes biztonságukat.
Nálunk mi a helyzet?
A megszokottól eltérő jelenségek közül nálunk egyelőre a legálisan tartható fegyverek gyors felvásárlása keltett nagyobb figyelmet. Hogy a Magyarországra vonatkozó bűnügyi helyzetről megbizonyosodjunk, kérdésekkel fordultunk az ORFK-hoz: például arra voltunk kíváncsiak, hogy az utóbbi időszakban nem növekedett-e meg a bolti lopások száma. „A bolti lopások számára vonatkozó adatszolgáltatás alapja az Egységes Nyomozóhatósági és Ügyészségi Statisztikai rendszer (ENyÜBS.) Ez egy úgynevezett követő statisztika: minden esetben a már lezárt eljárások számáról ad tájékoztatást. Az adatbázis nem az elkövetési idő, hanem a statisztikában való rögzítés időpontja szerint tartalmazza a bűncselekményeket, ezért kérdésére statisztikai adatot szolgáltatni nem áll módunkban” – felelte a rendőr-főkapitányság sajtószolgálata azon kérdésünkre, hogy hány bejelentés érkezett az elmúlt időszakban.
Megnéztük a Rendészeti Főigazgatóság által elkészített legfrissebb közrendvédelmi statisztikát. Ebből kiderül, hogy 2020 első hónapjaiban bizonyos területeken növekedés volt tapasztalható – bár a járványhoz ennek nem sok köze lehet még, hiszen januárban csak Kínából érkeztek aggasztó hírek a fertőzésről, s Olaszországból is igazán csak február végétől, március legelejétől. (Az európai, főleg az olasz hírek hatására február végén a fővárosban és az agglomerációban már elözönlötték az emberek az élelmiszer-áruházakat.)
A 2019 megegyező időszakához képest
|
A márciusi adatokban látható majd, hogy a koronavírus-járvány okozta feszültség milyen hatást gyakorolt a közbiztonságra, a növekedés folytatódik, esetleg megugrik-e.
Csalók akadnak
Az ORFK felhívta a figyelmünket, hogy a csalások száma viszont igen megugrott az elmúlt időszakban, amiről több ízben is tájékoztatták a lakosságot. Többek között
- megnőtt az úgynevezett wangiri hívások száma, aminek lényege, hogy nemzetközi telefonszámról tömeges hívásokat generálnak a fogadó fél visszahívásának reményében. Ha ez megtörténik, akkor magas költségek merülhetnek fel az óvatlan állampolgárnál,
- Egyre több olyan sebészeti maszkot és egyéb orvosi segédeszközt kínálnak értékesítők weboldalakon, közösségi felületeken, e-mail címeken, valamint telefonon keresztül is, amiket ha a gyanútlan vásárlók megrendelnek, akkor sem a megvásárolt terméket nem kapják meg, sem pedig a pénzüket nem térítik vissza nekik.
- Egyesek odáig is elmennek, hogy hatósági személynek adják ki magukat, és kétes hatékonyságú ingatlanfertőtlenítést hajtanak végre, vagy a vírus szűrésére alkalmas tesztet és maszkot értékesítenek, de olyan is előfordult, hogy idős személyek ellátására szolgáltatást ajánlottak fel, de a valódi cél a valódi szolgáltatás nélküli pénzszerzés.
- Az is megtörtént, hogy „rendőrségi meghívó értesítés” tárggyal kaptak a közelmúltban többen levelet a e-mail címről. A rendőrség a nevével és jelképeivel visszaélő adathalász levelekkel kapcsolatos intézkedéseket már megtette.
(Borítóképünkön: Rendőrök járőröznek a Bosnyák téri piacon 2020. március 31-én. MTI/Balogh Zoltán)