Az aktuális Narancsban olvashatják Czenkli Dorka cikkét, aki a kulisszahasogató botrányprojekt, a közpénzjelleg eltüntetésére szerveződött jegybanki alapítványok kulturális célú pályázatait nézte át. Az alkotmánybírósági döntés következtében nyilvánosságra került listából kiválogattuk a tudományos-művészeti tételeket, majd e-mailben kerestünk meg számos szerencsés nyertest. Nem csak azokat, akik csillagászati összegeket nyertek a gazdasági unortodoxia népszerűsítésére, hanem olyan kisebb műhelyeket is, amelyek nyilvánvalóan nem kötődnek Matolcsy köreihez.
|
Azt kérdeztük tőlük, hogy:
1. Hogyan szereztek tudomást az alapítványok ún. pályázatairól, és hogyan zajlott a pályázás? (Milyen terveket, dokumentumokat kellett leadni, mennyi pénzre pályáztak?)
2. Voltak-e bármilyen morális vagy szakmai aggályaik a pályázattal kapcsolatban? Tájékozódtak-e, hogy honnan származik a pénz?
3. Az alapítványtól kapott támogatás hozzávetőlegesen mekkora részét tette ki az éves költségvetésüknek?
4. Hol tüntették fel a támogatás tényét? Volt-e ilyen jellegű követelménye a támogatásnak?
5. Miután a közelmúltban kiderült, hogy közvetetten részesei lettek a magyar demokrácia egyik legsúlyosabb korrupciós ügyének, tettek valamit? (Gondolok itt sajtónyilatkozatra, elhatárolódásra, a pénz visszafizetésére vagy jótékony célra felajánlására stb.)
6. Visszatekintve hogyan értékelik az MNB-s alapítványokkal alakult történetet?
A rendelkezésünkre álló információk szerint az MNB alapítványaival több mint 40 cég, alapítvány vagy magánszemély szerződött kulturális célú támogatás felhasználására. Megkeresésünkre az érintettek csupán töredéke válaszolt. Így tett az Alinea Kiadó, a Dialóg Campus Kft., az ELTE Eötvös Kiadó Kft., a Gondolat Kiadó Kör, a KÖVET Egyesület a Fenntartható Gazdálkodásért, a Magyar Szemle Alapítvány, az MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont, az MTA KRTK Világgazdasági Intézet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a Szabad Piac Alapítvány, a Tiszatáj Alapítvány, valamint a Typotex Kiadó.
A nevekre kattintva elolvashatják a teljes válaszokat, itt pedig táblázatban a 12+1 legnagyobb kulturális tárgyú támogatásokat tekinthetik át. További részletek, összegzés, az MNB-alapítványok sajátos reakciója és egy névtelen kutató drámai felszólalása a nyomtatott Narancsban.