Kásler Miklós a Magyar Időknek adott interjújában reflektált kissé rejtélyesen az Orbán Viktor által Tusnádfürdőn meghirdetett szeptemberi változásokra. Kásler a miniszterelnöki ukáz alapján felidézte, hogy ha már „Magyarország politikai és gazdasági szempontból is megerősítette a szuverenitását 2010 és 2018 között”, nyilván hasonló törekvéseket kell folytatni a kultúra területén is, mert „az az egyetemes kultúra, a magyar nemzet érdeke és a kormány alkotmányos kötelessége”.
A gyakorlatban mindez azt jelenti az emberi erőforrások minisztere szerint, hogy „a kormány megteremti a lehetőségét annak, hogy a kultúra virágozzék”.
Kásler a lap kérdésére beszélt a Prőhle Gergely körül kialakult kultúrkampfról, és bár mint korábban is, most is elmondta, hogy lényegében tisztázták a helyzetet, eszmét cseréltek a PIM tanácsköztársaság tárgyú kiállításának kritikájáról és annak eredeti szándékáról. Ködösen hozzátéve, hogy bár nem ismeri Prőhle döntését a jövőjét illetően, ez viszont árnyalja Kásler saját döntését az ügyben.
Ehhez képest az Emmi minisztere egyértelműen kilátásba helyezte, hogy a Nemzeti Kulturális Alap élén biztosan lesznek változások: „itt is egy fordulóponthoz érkeztünk. Új időszak jön, amihez részben vagy egészében új emberekre van szükség.”
Bár a gender szak megszüntetéséről nem értekezett Kásler, arra a kérdésre, hol kellene sokkal több szakembert képezni, a miniszter az ógörög és a latin tudás elengedhetetlen voltáról elmélkedett. „A 19. század közepéig a hivatalos nyelv a latin volt hazánkban, még sincs elég történészünk, régészünk és folytathatnám…” Kásler folytatta is, kiemelte, hogy visszaszorult a szlavisztika, a szomszédos nyelvek, a horvát, a román oktatása, de rögzítette azt is, hogy a „legkorszerűbb, gyorsan fejlődő tudományokra is kiemelten figyelünk”.
Ám a java csak eztán jött. „Már az óvodában, majd az iskolában is láthatnak a gyerekek ezért például kisfilmeket, filmsorozatokat Kinizsi Pálról, Toldi Miklósról, Hunyadi Jánosról vagy a magyar szentekről.” Továbbá: „A gyereknek joga, hogy megismerje a szépet és a jót, még akkor is, ha sokan próbálják szégyellnivalónak beállítani a nemzeti érzéseket, a keresztény kultúrát, a magyar történelmet” – mondta Kásler Miklós a Nemzeti alaptantervről szólva.
Míg a kórházak az ÁSZ által történő átvizsgálásáról annyi jutott az eszébe, hogy nem tervez kórházakat bezárni. „Észszerűsíteni, centralizálni fogunk ott, ahol szükséges, vagy éppen decentralizálni, ahol arra van szükség.”