Keleti nyitás a Balatonon

  • narancs.hu
  • 2014. augusztus 1.

Belpol

Két lángos és kisfröccs között Kazahsztánt támogatjuk a Balatonon. Természetesen a tudtunk nélkül.

A Magyar Konyha összeszedte a Balaton 10 legjobb halsütödéjét (lásd itt). Minden ehhez hasonló lista megosztó és esetleges, de azért használható kiindulópont lehetne, ám most csak látszólag van így. Ez a körkép ugyanis nehezen tud hiteles és teljes lenni, még úgy is, ha az adott helyeken maguk a végproduktumok jók, hiszen egy alapvető tényt nem hoz az olvasók tudtára: a hal, ami megesznek ezeken a helyeken (s még több száz balatoni halsütőnél), nagy valószínűséggel nemcsak a Balaton vizét nem kóstolta, de semmilyen hazai vizet.

Nagyjából 95 százalékuk nem a Balatonból származik. Ennek oka a tavaly decemberi miniszteri rendelet, amely letiltotta a balatoni halászatot azzal, hogy a tó legyen a horgászoké.

Mi a „szálkamentes sült keszegek urával”, Halas Karcsival beszélgettünk, aki a szűkebb időre készülve előre bespájzolt keszegből, de napokon belül ő is kifut a készletéből. Halas elmondta, hogy a keszeg/kárász és a fogas/süllő jobb esetben (és egyben elenyésző hányadban) a Kisbalatonból, Szigetközből vagy valamelyik halgazdaságból való. Rosszabb esetben, azaz többségükben azonban külföldi, jellemzően kazahsztáni import, amely fagyasztva érkezik hozzánk.

Sok vendéglátó még a halászat betiltása előtt jelezte, hogy ezzel megfojtják őket (és persze átverik a népet) – hiába. Maradt a kazah hal. Ami ráadásul drágább is: 600-ról 900 forint körülire ment fel a felvásárlási ára a keszegnek.

Persze, ha nagyon akarjuk, kis kommunikációval akár még hungarikum is lehet belőle.

via Szindbád FB közösség

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”