Keleti nyitás a Balatonon

  • narancs.hu
  • 2014. augusztus 1.

Belpol

Két lángos és kisfröccs között Kazahsztánt támogatjuk a Balatonon. Természetesen a tudtunk nélkül.

A Magyar Konyha összeszedte a Balaton 10 legjobb halsütödéjét (lásd itt). Minden ehhez hasonló lista megosztó és esetleges, de azért használható kiindulópont lehetne, ám most csak látszólag van így. Ez a körkép ugyanis nehezen tud hiteles és teljes lenni, még úgy is, ha az adott helyeken maguk a végproduktumok jók, hiszen egy alapvető tényt nem hoz az olvasók tudtára: a hal, ami megesznek ezeken a helyeken (s még több száz balatoni halsütőnél), nagy valószínűséggel nemcsak a Balaton vizét nem kóstolta, de semmilyen hazai vizet.

Nagyjából 95 százalékuk nem a Balatonból származik. Ennek oka a tavaly decemberi miniszteri rendelet, amely letiltotta a balatoni halászatot azzal, hogy a tó legyen a horgászoké.

Mi a „szálkamentes sült keszegek urával”, Halas Karcsival beszélgettünk, aki a szűkebb időre készülve előre bespájzolt keszegből, de napokon belül ő is kifut a készletéből. Halas elmondta, hogy a keszeg/kárász és a fogas/süllő jobb esetben (és egyben elenyésző hányadban) a Kisbalatonból, Szigetközből vagy valamelyik halgazdaságból való. Rosszabb esetben, azaz többségükben azonban külföldi, jellemzően kazahsztáni import, amely fagyasztva érkezik hozzánk.

Sok vendéglátó még a halászat betiltása előtt jelezte, hogy ezzel megfojtják őket (és persze átverik a népet) – hiába. Maradt a kazah hal. Ami ráadásul drágább is: 600-ról 900 forint körülire ment fel a felvásárlási ára a keszegnek.

Persze, ha nagyon akarjuk, kis kommunikációval akár még hungarikum is lehet belőle.

via Szindbád FB közösség

Figyelmébe ajánljuk

Azonnal rohan tovább

A közel 100 méteres rendőrpalota tiszteletet parancsolóan magasodik a környék fölé, üvegablakain szikrázóan csillog a felkelő nap fénye, amint Thuróczy Szabolcs morózusan besétál forgóajtaján.

Apáról fiúra

A Universal-stúdió 1941-es klasszikusából kisarjadó farkasemberfilmek (pl. Egy amerikai farkasember Londonban, 1981; Ezüst pisztolygolyók, 1985; Farkas, 1994) bizonyos értelemben a férfi menst­ruáció és hisztéria gondolatával játszanak.

Lajos bácsinak jár a dicséret

A Képtelen Krónikára más, általunk hallgatott podcastokban többször hivatkoztak ugyan, de mi magunk sokáig nem mentünk utána, noha a történelmi podcast műfaja – amiként a KK is definiálja magát – közel áll a szívünkhöz.

Emlékezetrétegek

A Kiscelli Múzeum templomterében megrendezett életmű-kiállítás több szálon kívánja megragadni, illetve körüljárni Ország Lili (1926–1979) érzékeny és titokzatos művészetét. Ehhez közel 50 festményt és 70 grafikai lapot mutat be, amelyek (néhány kivétellel) a múzeum gyűjteményéből származnak; az anyag különlegessége, hogy mégis lefedi az életmű csomópontjait.

A drogmentes Magyarország  

„A stratégia távlati célként a kábítószermentes Magyarország elérését tűzi ki 2020-ig” – olvashattuk abban a 2013-tól hatályos országgyűlési határozatban, amelyet Nemzeti Drogellenes Stratégiának neveztek el.

60 000

Társadalmi kampányt indított a Magyar Orvosi Kamara (MOK), amellyel az egészségtudatosságra és az egészségügyi rendszer hiányosságaira hívnák fel a figyelmet. Az utóbbi könnyebben célba talál: aligha akad olyan család Magyarországon, amely ne tudna felidézni valamely rossz tapasztalatot az ellátásról.

Hogy a gyerekek is értsék

A társulat által támogatott, régóta a színházban dolgozó, színvonalas pályázatot benyújtó csapatot kipontozták. Hankó Balázsnak meg se kellett szólalnia, a távolból mintha Vidnyánszky Attila integetne a gyerekeknek. Megkérdeztük az új igazgatót is.

„Távozzatok, aljas ringyók!”

Pár hete újraválasztották Horvátország államelnökét, Zoran Milanovićot. A magát szociáldemokratának nevező Milanović nem szereti sem az EU-t, sem a NATO-t, sem Ukrajnát, és ha teheti, a szétesés felé lökdösi Bosznia-Hercegovinát. Legfontosabb, hovatovább egyetlen életcélja a Horvátországból uniós és gazdasági sikertörténetet faragó kormányfő levadászása. És még rondán is beszél.

Kastély, börtön, szegénytanya

Konkrétan tényleg nem Lázár Jánosék kastélyáig épült út kilométerenként félmilliárd forintból, hanem az M43-as autópálya lehajtójától a nagyfai börtönig. E szakasz előtt és utána azonban olyan kráterek maradtak, amelyek a Holdról is látszanak.