A két magyar püspök ismét szembemegy a kormány menekültellenes politikájával

  • narancs.hu
  • 2017. június 20.

Belpol

Videóüzenetben védik meg a rászorultakat

A Menekültek Világnapja alkalmából készített videót az ENSZ Menekültügyi Főbiztosság, melyben Fabinyi Tamás evangélikus és Beer Miklós katolikus püspökök állnak ki a menekültek mellett.

A felvételen az egyházi vezetők a menekülteket saját magukhoz hasonlítják, majd kiemelik, hogy naponta több ezren menekülnek az erőszak elől mindenüket hátrahagyva, egy jobb élet reményében.

UNHCR Menekültek Világnapja 2017 - Fabiny Tamás és Beer Miklós videóüzenete

Nem ez az első alkalom, hogy a két egyházi vezető hangot ad álláspontjának. Két évvel ezelőtti írásunkban Fabiny a következőket nyilatkozta: „A menekültek között nemcsak kóklerek, ügyeskedők vannak, hanem életveszély elől menekülők is. Azok az afrikaiak, akik az egyre sivatagosodó kontinensen nem tudnak élelemhez jutni. Azok az asszonyok, akiket otthon megaláznak, körülmetélnek. És azok a keresztyének is, akiket tömegesen mészárolnának le a hazájukban. Azonnal visszafordítani őket oda, ahonnan jöttek? Ez szerintem keresztyénként vállalhatatlan álláspont.”

A témában legtöbbet megnyilatkozó katolikus püspök, Beer Miklós is a feltétlen segítségnyújtás pártján áll, időnként egyháza rugalmatlansága ellen is szót emel. Az egyházak viszonyát menekültügyhöz korábban terjedelmes írásban elemeztük:

Felebarátság

A Magyarországon jelen lévő főbb vallások tanításai a menekültek iránti szolidaritásra biztatnak, az egyházak mégis vonakodnak fellépni a kormány gyűlöletkampányával szemben.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.