Kis keresztje, hogy szerezte - Érdemrendek Orbán Magyarországán

  • Hamvay Péter
  • 2014. június 5.

Belpol

Úgy tűnik, egyelőre nincs olyan magas külföldi méltóság, aki elfogadná a Szent István Rendet, míg a Becsület Rendből két év alatt egy kelt el, és a Magyar Corvin-lánc testülete is inkább titokban ad tanácsokat a miniszterelnöknek.

Sarkalatos törvényben szabta át 2011-ben a kitüntetési struktúrát a Fidesz, pontosabban a KDNP, hiszen Semjén Zsolt, Rubovszky György, Latorcai János és Pálffy István volt a Magyarország címerének és zászlajának használatáról, valamint állami kitüntetéseiről című tervezet beterjesztője. A jogszabály megszüntette a 2002-ben alapított Nagy Imre Érdemrendet, amely a "békés rendszerváltozás megteremtése érdekében" tett szolgálatokért járt, valamint az 1956-os Emlékérem és Emléklapot, amelyet 1991 óta azok kaptak, "akik 1956-ban fegyverrel harcoltak a független, demokratikus Magyarországért". Nem nyúlt a Kossuth- és Széchenyi-díjakhoz, és nem törölte el az 5+1 fokozatú Magyar Köztársasági Érdemrendet, a háromfokozatú Érdemkeresztet sem, hanem két új és egy régebbi kitüntetést helyezett föléjük. (Átnevezte, tehát ennyiben újraalkotta az Érdemrendet is: ahogyan az ország, úgy az elismerés nevéből is kikerült a köztársaság szó, illetve csökkent a kiadható kitüntetések száma.) Az Érdemrend az 1946-49 között adományozott hasonnevű elismerés felújítása, hátlapján szerepel is az 1946-os évszám. A formáját tekintve a koalíciós idők legmagasabb kitüntetésének azonban az 1922-ben Horthy Miklós alapította Magyar Érdemrend az előzménye, csak kettős kereszt helyett pajzs került rá. Talán épp a múltja miatt úszta meg a fideszes tisztogatást.

Göring szelleme

Magyarország legmagasabb kitüntetése 2011-től a Magyar Szent István Rend lett, a sorban a második a már az első Orbán-kormány alatt a Horthy-érából reaktivált, de a szocialisták alatt altatott Magyar Corvin-lánc, a harmadik számú pedig a Magyar Becsület Rend. A törvény szerint a Szent István Rend a "Magyarország érdekében tett legkiemelkedőbb különleges érdemek, kimagasló életművek, nemzetközi téren szerzett jelentős értékek elismerésére szolgál". A patinás történelmi múltú, elegáns külsejű medália a szakértők szerint alkalmas volna arra, hogy nemzetközi elismertségű kitüntetés váljon belőle, ám a kormány - megroggyant külpolitikai helyzetében a visszautasítás kudarcától is tartva - az első külföldi kitüntetettnek a magyarságát mindig hangsúlyosan vállaló nem politikus tudóst és gazdasági szakembert választott, Lámfalussy Sándor (akiről egyébként a Matolcsy-féle jegybank a saját díját nevezte el) személyében. Így nem szaladt bele egy olyan pofonba, mint Szőcs Géza, ugyanis az általa gründolt, nagy összeggel járó "költészeti Nobelnek" szánt Janus Pannonius-díjat mindjárt az első kitüntetett visszautasította. Az óvatosságra utal az is, hogy bár a kitüntetés már 2012-ben adományozható lett volna, erre először csak 2013. augusztus 20-án került sor; az említett Lámfalussy mellett Egerszegi Krisztina olimpikon kapta meg. Egyébként - a rendi előzmények sajátos folytatásaként - a mindenkori köztársasági elnöknek hivatalból jár a Szent István Rend.

false

 

Fotó: MTI

"A Magyar Becsület Rend Magyarország és a nemzet érdekében teljesített kiemelkedő szolgálat vagy tanúsított hősiesség elismerésére szolgál." 2012-ben Tamás Aladárné felvidéki tanítónő kapta meg elsőként és eddig egyetlenként ezt a meglehetősen katonás, kardokat ábrázoló kitüntetést, akit a szlovák állam megfosztott állampolgárságától, mert a magyar állampolgárság felvétele mellett határozott. Pedig viszonylag sokat, évente 30-at ki lehet adni belőle magyar állampolgároknak, a külföldiek esetében nincs megkötés. Kormányközeli szakértők szerint a magas érdemrendekkel hagyományosan dekorált tudósok, művészek, politikusok mellett ez az elismerés a "jelentős tettet végrehajtó hétköznapi embernek" szólna. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes lapunknak úgy érvelt, hogy "a magyar nemzet melletti helytállásnak és hősiességnek az elismerésére" való. Kérdésünkre, hogy nem zavarja-e, hogy a becsületrend kifejezés foglalt, Semjén azt válaszolta, "miért lenne akadály az, hogy Napóleon is ilyen néven alapított kitüntetést?".

A 18. század derekán alapított Szent István-rend (a történeti kitüntetés így írandó) felújításaként megalapított elismeréssel szemben két komoly ellenvetés tehető. Az egyik, hogy egy rendies kitüntetés felújításáról van szó, ami napjainkban meglehetősen anakronisztikus. A másik érv súlyosabb, hogy tudniillik jó néhány korábbi díjazott kompromittálja: a Habsburgok alatt megkapta Haynau és Paszkievics, Horthy idejében a revízióért érzett hála miatt Hermann Göring birodalmi marsall (Hitler ugyanis nem fogadott el kitüntetést), Joachim Ribbentrop német és Galeazzo Ciano gróf olasz külügyminiszter. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Narancsnak úgy vélekedett, nincs ezzel semmi baj, "csaknem az összes jelentős kitüntetést megkapták arra érdemtelenek, ilyen a történelem". Szerinte az új kitüntetési rend "amennyire csak lehet, tökéletes, hiszen a Kossuth- és Széchenyi-díjakkal a '48-as hagyomány, az Érdemrenddel a koalíciós idők és Antall József emlékezete, a Corvin-lánccal a két világháború közti időszak, a Szent István Renddel pedig a távolabbi történeti hagyomány is jelen van". Pandula Attila, az ELTE docense, aki részt vett a törvény kidolgozásában, azzal érvel, hogy a közép- és kelet-európai országok a rendszerváltások után a korábban nemegyszer kompromittált kitüntetéseiket állították helyre: így tett Szlovákia, Románia és a balti államok.

A Szent István Rend mellett érvként hozzák fel, hogy az 1991-ben megalkotott Magyar Köztársasági Érdemrend és a háromfokozatú Érdemkereszt nem vált tekintélyessé, annak ellenére, hogy a nagykereszt adományozásában mértéktartóak és konszenzuskeresők voltak a kormányok. A külpolitikai protokollban kevésnek bizonyult a Magyar Köztársasági Érdemrend két felső fokozata, a nagykereszt a lánccal és a nagykereszt. A kitüntetési struktúrából hiányzott egy igazán exkluzív darab, ami a történészek, különösen a kitüntetéstan, a falerisztika művelői szerint nem lehetett más, mint a legrégebbi és nemzetközi viszonylatban is elismert, Mária Terézia alapította Szent István-rend. Pandula szerint már 1981-ben Sarlós István is fontolgatta a rend esetleges felújítását. A rendszerváltás után Katona Tamás a Köztársasági Érdemrend mellett beterjesztette a Szent István-rendet, ahogyan a Medgyessy-kormány alatt összehívott jelképbizottság is a bevezetését ajánlotta - de Göringék emléke miatt ez egyszer sem sikerült.

Láncos lovagok

Az 1930-ban alapított Corvin-lánc rendje egy 12, majd Észak-Erdély visszacsatolásával 15 fős zárt közösség volt. Bár a díj archívuma az 1945-ös ostrom és 1956 alatt elpusztult, annyi tudható, hogy rendszeres "serlegvacsorákat" tartottak a tagok - köztük Klebelsberg Kunó kultuszminiszter, aki javaslatot tett a kormányzónak az új díjazottak személyére. Ezeken, akár a lovagok vagy céhtagok, közös kupából iddogáltak a rendszerhez hű tudósok és művészek. Granasztói György történész, aki főtanácsadóként, a Corvin-lánc Iroda vezetőjekent és miniszterelnöki megbízottként havi 600 ezer forintos tiszteletdíjért felel a láncos ügyekért, azt mondja, a modern kori testület tagjai, bár egy évben kétszer, az ülések előtt valóban együtt vacsoráznak, már nem isznak közös pohárból. A testület az egyik alkalommal Orbán Viktorral és Lázár Jánossal cserél eszmét, a másik alkalommal a köztársasági elnökkel. Granasztói szerint sok esetben bírálatot is megfogalmaznak a tudósok és művészek, elsősorban az oktatás- és kultúrpolitika terén, konkrét példaként a zeneoktatás helyzetét említette.

A törvény szerint a testületnek minimálisan 12, maximálisan 15 tagja lehet. Jelenleg 12 fő birtokol Corvin-láncot, az új tagokat a miniszterelnök nevezi ki a testület egyetértésével. A tagok díjazást nem kapnak, sőt haláluk után a kitüntetést is vissza kell szolgáltatni - ahogyan ez a történelmi időkben a Szent István-rendre is vonatkozott -, sőt az új szabályozással azt a jogot is elveszítették, hogy a saját területükről megnevezzenek egy ösztöndíjast, aki havi félmillió forintot kap három éven át. A Magyar Corvin-láncot az első Orbán-kormány élesztette újjá, és a szocialisták nem szüntették meg, de a testületet nem hívták össze, nem adományoztak új elismeréseket, nem folyósították az ösztöndíjakat. Először úgy tűnt, a második Orbán-kormánynak sem olyan fontos, nem gondoskodott a halálozások miatt (2002-ben Balogh János, 2003-ban Teller Ede, 2007-ben Szabó Magda, 2011-ben Makovecz Imre hunyt el) megfogyatkozott testület pótlásáról.

A 2011. évi törvény azonban az állami kitüntetések rangjára, mindjárt a második helyre emelte a Magyar Corvin-láncot, és 2012. május 30-án átadták az újabb kitüntetéseket Marton Éva operaénekesnek, Bor Zsolt fizikusnak, Kocsis Zoltán zongoraművésznek, Jelenits István teológusnak, valamint Vizi E. Szilveszter farmakológusnak. Ezzel a testület 13 tagúvá vált, majd Szokolay Sándor zeneszerző halálával ismét 12-re fogyatkozott. A lehetséges új tagokat Granasztói ajánlja a miniszterelnök figyelmébe, de mint mondja, nincs könnyű dolga, hiszen kevesen mérhetők a jelenlegi és egykor volt tagokhoz. A miniszterelnök a törvény szerint csak a testület által is támogatott személy nyakába akaszthatja a láncot. Legközelebb június végén üléseznek, a kampány és az új kormány megalakulása miatt csúsztatták a szokásos tavaszi időpontot. Granasztói szerint az elismerés mentes a Horthy-kor éles polémiáitól, aminek szerinte az az oka, hogy ma a Kossuth- és Széchenyi-díj lehetőséget ad a művészet és tudomány kiválóságainak honorálására. A MagyarCorvin-lánc körüli csönd arra is utal, hogy nem tudják/akarják a nagy presztízsű Kossuth- és Széchenyi-díjakkal versenyeztetni ezt az elismerést. A történészprofesszor szerint tudatos a kevés sajtószereplés, melyet a korábbi támadások miatti reakciónak tart. Megjegyzendő, hogy a Horthy-kor árnya mellett az sem erősíti a díj presztízsét, hogy a díjazottak nagyrészt vállaltan jobboldaliak.

A Szent István-rend

A háromfokozatú Szent István-rend Mária Terézia gesztuspolitikájának része volt. Gödölle Mátyás, a Nemzeti Múzeumban a május 5-én 250 éves rendről szóló nagyszabású kiállítás egyik kurátora külön felhívta a figyelmet az alapítás 1764-es évszámára. Az uralkodó a hosszú évek után összehívott Országgyűlésen jelentős adóemelést szorgalmazott, s nem adta fel a magyar nemesség megadóztatásának szándékát sem. Látványos gesztusként ugyanakkor felállította a magyar nemesi testőrséget Bécsben, valamint a magyar állam alapítójáról elnevezett magyar szimbólumokat viselő rendet alapított - az elismerés persze nem csupán magyar, hanem birodalmi is volt. A kitüntetettek egy lovagrend tagjaivá váltak, melynek nagymestere az uralkodó volt.

A Szent István-rend a napóleoni háborúk után a nemzetközi protokollban is főszerephez jutott, számos uralkodó megkapta. De akkor mitől magyar mégis a rend? Elsősorban az államalapító király emlékének őrzése miatt. Például József nádort a Magyar Nemzeti Múzeum dísztermében, a Szent István-rend díszruhájában ábrázolja Barabás Miklós festménye, mert a nádor ezt találta a legalkalmasabbnak a magyarsághoz tartozása kifejezésére. Vagy Bécsben a Magyar Kancellária palotájának egyik mennyezeti freskóján azért festette meg a rend első adományozásának jelenetét Franz Anton Maulbertsch, mert a megrendelők így is hangsúlyozni akarták a magyar állami szuverenitást - érzékelteti a kitüntetés nemzeti jellegét Csorba László történész, a Nemzeti Múzeum főigazgatója. Pandula Attila szerint a több mint 1700 kitüntetett mintegy 60-65 százaléka volt magyarországi, és az elmúlt kétszázötven esztendőben messze azok voltak többségben, akik joggal érdemelték ki az alapító királynő monogramjával ékes keresztet.

A nagykeresztet csakis arisztokraták kapták; és ha addig nem voltak azok, a kitüntetés után azzá váltak, ugyanis 1884-ig rangemelkedéssel járt a medália: a magyar arisztokrácia döntően a Szent István-renddel szerzett báróságot. A középkereszt általában az államigazgatás felső vezetőinek járt, ebből adományoztak a legkevesebbet. A dualizmus éveiben a kiskeresztet megkapta néhány művész is: elsőként Arany János, aki a belügyminiszternek küldött levelében először visszautasította, majd hosszas kapacitálás után elfogadta. A hivatalos átadás így is elmaradt, a költőnek egyszerűen elküldték az érdemrendet. Arany A csillag-hulláskor című versében élcelődik is rajta, utolsó két sorának állítólag volt egy ilyen szövegváltozata is: "Hogyha egy jót szarhatnám, száz keresztért nem adnám." De kapott keresztet Munkácsy Mihály, Szinyei Merse Pál, Mikszáth Kálmán és Jókai Mór is.

1918 után a rend, melynek nagymesteri tisztsége "mindenkor a magyar koronával van egybekötve" megszűnik, Horthy kormányzó nem mer a Habsburg koronás fők helyébe lépni. Ausztria 1938-as náci bekebelezése után azonban a Szent István-év kellően erős érv volt számára ahhoz, hogy Magyar Királyi Szent István-rend néven felújítsa a kitüntetést. Az említett náci és fasiszta politikusokon kívül Teleki Pál miniszterelnök és Serédi Jusztinián esztergomi érsek kapott nagykeresztet, a kormányzó kabinetfőnöke középkeresztet.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?