Kisebbítették a Horthy teret Gyömrőn

  • narancs.hu
  • 2012. május 16.

Belpol

Cinikus megoldást választott a gyömrői önkormányzat. A képviselő-testület ugyan nem átallotta politikamentes döntésnek nevezni, hogy a Szabadság teret visszanevezi Horthy térnek, ám most, a viharokat csillapítandó, egyszerűen kisebbre vette az erre célra kiválasztott területet.

Rendkívüli testületi ülést tartott ma reggel a gyömrői képviselő-testület. Az első napirendi pont az volt, hogy a korábbi testületi döntéssel szemben csak a főtér parkját nevezik át Horthy térnek. A képviselők az előterjesztést rögtön megszavazták, az 5-6 egyéb napirendi pontot is „tárgyaló” ülés néhány percig tartott, hozzászólásra nem volt mód. A testületi ülés után elhangzott, hogy ezzel a megoldással már csak a levelibékákat fogja zavarni a tér új neve.

Mint arról beszámoltunk, a település képviselő-testülete április 23-án fogadta el azt a határozatot, amely szerint a város egyik közterületét Horthy térré keresztelik át. A döntés ellen a múlt héten demonstrációt szervezett a helyi Környezet, Ifjúság és Gyermekvédő Egyesület (KIGYE), illetve a városvezetés invitálására a korszakról és a kormányzó személyéről előadást tartott Romsics Ignác történész. A rendezvények után spontán kialakult lakossági fórumon Mezey Attila alpolgármester ígéretet tett arra, hogy a testület majd újra foglalkozik az üggyel: „Azt fogom képviselni, hogy hallgassunk meg minden felet” – tette akkor hozzá. (Videónkat a fórumról lásd itt.) Az alpolgármester ugyanakkor azt is megígérte, hogy az átnevezésről tartanak majd közmeghallgatást vagy helyi népszavazást. Az ígéretek betartásának valószínűsége a mai testületi ülésen nullára csökkent. Ráadásul korábban a helyi tévében úgy nyilatkozott Mezey, hogy az átnevezés dátuma július 1., csakhogy a demonstráció napján (tehát a nyilatkozat után) az önkormányzat honlapjára feltett jegyzőkönyv tanúsága szerint a közterület már június 1-jétől viseli a Horthy nevet.

Az átnevezésről döntő testületi ülés jegyzőkönyve szerint egyébként az egyik képviselő már akkor felvetette a népszavazás szükségességét, de az alpolgármester úgy vélte, az drága volna (ötmillió forint), és a kérdést nem érezte ilyen jelentőségűnek. A helyiek véleménynyilvánítási lehetőségeiről szerettük volna az alpolgármester és Gyenes Levente polgármester véleményét is megkérdezni, de nem értük el őket. A városháza kommunikációs referense pedig közölte, hogy a Horthy tér ügyében a városvezetés egyáltalán nem nyilatkozik, ha majd lesz valamilyen fejlemény, azt a honlapjukon közzéteszik.

A KIGYE április végén beadvánnyal fordult a testülethez, amelyben a határozat visszavonását kérték, ellenkező esetben népszavazást kezdeményeznek a kérdésről. Úgy tűnik azonban, hogy a korábbi lendületből valamelyest a városvezetés is visszavenne. A narancs.hu úgy értesült, hogy a múlt heti lakossági tiltakozás hatására (erről video-összeállításunkat lásd itt) a mai képviselő-testületi ülés arról fog dönteni, hogy mégsem a teljes Szabadság teret nevezik át Horthy térré, hanem csak a középen elhelyezkedő parkot. Így nem kerülne a tér szélén lévő iskola, művelődési ház és önkormányzat címébe, hogy Horthy tér. A volt kormányzó történelmi szerepének megítélését pedig természetesen nem az befolyásolja, hogy végül hány négyzetméteres közterület viselheti a nevét.

Továbbra sem egyértelmű, hogy tulajdonképpen mi vezette Gyömrő képviselőit, amikor a kormányzónak teret kívántak adományozni. Társadalmi igény fel sem merült, és egy-egy Fidesz- illetve Jobbik-képviselőn kívül a tizenegy tagú testületben civil szervezetek képviselői ülnek. A hivatalos magyarázat szerint szerepet játszott a hagyománytisztelet (a teret 1936–1945 között így hívták), az, hogy a Horthy családnak a háború előtt volt Gyömrőn kastélya (!), illetve „a politikai érdekektől mentesen” meghozott döntést motiválta Horthynak „a történelemben betöltött jeles szerepvállalása”. Gyenes Levente polgármester „mint történelemtanár”, a határozathozatal előtt ehhez még hozzátette: sok olyan királyunk is van, akiknek voltak rossz döntései, ez nem jelent semmit, Horthy a nürnbergi perben tanú volt, tehát nem bűnös, továbbá sokan a történelemórák alapján ítélik meg, holott nem biztos, hogy igaz, amit tanítottak. Egy másik képviselő profetikusan megállapította: „Nagyon sok ember sikítozva fogja ezt a döntést fogadni.”

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.