Pécsi egyetem: Bő évtizede tűnt el Gyurcsány szakdolgozata

  • Stemler Miklós
  • 2012. május 15.

Belpol

Gyurcsány Ferenc vagy plagizált, vagy nem – így summázható a Pécsi Tudományegyetem tényfeltáró bizottságának jelentése, amely azért érdekességeket is tartalmaz. Ezek közé tartozik, hogy a nagy erőkkel keresett szakdolgozat már 1990 és 2000 között eltűnt, azaz nem lehet igaz, hogy a PTE jobboldali oktatási igazgatója lopta el, és az sem, hogy Gyurcsány miniszterelnöksége idején tűnt volna el.

Még 1990 és 2000 között tűnt el valamilyen módon a Pécsi Tudományegyetemről Gyurcsány Ferenc dolgozata két másikkal együtt, ez a legkonkrétabb új információ, ami kiderült a szakdolgozatot, illetve annak eltűnése körülményeit kutató egyetemi bizottság munkája nyomán. A bizottság mindezt arra alapozza, hogy míg az 1990-ben összeállított szakdolgozat-katalógusban szerepelt Gyurcsány szövege, addig a 2000-ben elkészítettben már egy nagy H betű jelezte a hiányát.

Tényleg megkerült viszont Rozs Szabolcs 1980-ban írt azonos című dolgozata, pontosabban el sem tűnt – mondta a bizottság munkáját ismertető sajtótájékoztatón dr. Bódis József rektor, aki hangsúlyozta: ezt a szöveget egészen addig nem is keresték, amíg fel nem merült a plágiumgyanú a Hír Tv műsorában. Sajátos körülmény, hogy míg Gyurcsány munkájának a bírálata megvan, addig Rozs esetében épp ez hiányzik, így a kirakós továbbra sem áll össze. (Az egyetem ugyan a plágiumgyanú kirobbanása után közvetve elismerte, hogy Rozs Szabolcs szakdolgozata eltűnt, mert egyrészt nem cáfolta az ezzel ellentétes állításokat, másrészt pedig a bizottság feladata a két dolgozat megkeresése volt. Ha az egyetem nem tudott arról, hogy Rozs dolgozata náluk van, akkor vajon miként került az – már ha tényleg azt a dolgozatot láttuk a Hír Tv-s filmben – a Célpont stábjához, hisz nem mondták, hogy Rozs adta volna oda nekik. Erről az információs hiányról lásd Kérdőjelek a Hírt Tv-ben bemutatott dolgozat körül című írásunkat.)

A plágiumot vizsgáló bizottság ezzel együtt is több ponton igazolta a Hír Tv állításait és gyengítette Gyurcsány Ferenc védekezését, igaz, egyik esetben sem perdöntő módon. Az oldalszám szerinti egyezések Gyurcsány bírálata és Rozs dolgozata között a bizottság szerint is fellelhetők, más kérdés, hogy ahogy Kovács L. Gábor rektorhelyettes hangsúlyozta, a három oldalszám szerinti egyezés olyannyira általános témákat jelent, hogy ez alapján képtelenség bizonyítani a plágium létét. A szóban forgó bírálat az egyetem szerint mindenesetre hiteles, azaz megbukott Gyurcsány egyik feltételezése, miszerint azt esetleg utólag fabrikálták az ő szakdolgozatához.

Gyengíti viszont a plágiumvádat, hogy – miként azt a PTE vezetése hangsúlyozta – a tanárképző főiskolán annak idején bevett gyakorlat volt, hogy a tanárok éveken keresztül ugyanazokat a témákat adták fel a hallgatóknak, és a címegyezés sem volt ritka jelenség.

Azt a nem túl meglepő információt is megerősítették, hogy KISZ-titkárként a volt kormányfő kivételezett státusznak örvendett, ez azonban nem nagy dolgokban nyilvánult meg. Igaz ugyan, hogy a közgazdaság-tudományi karra Gyurcsányt külön miniszteri engedéllyel még azelőtt vették fel, hogy meglett volna a tanári diplomája, de ez a kivételezés azért mások számára is elérhető volt.

Gyurcsány Ferencet és az ország közvéleményét valószínűleg nem nyugtatja meg, de nettó haszonként könyvelhetjük el, hogy a PTE ígéretet tett: tanult az esetből, és a jövőben egységes rendszerben digitálisan archiválja a szakdolgozatokat, azaz hasonló eset elvileg nem fordulhat majd elő.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.