Pécsi egyetem: Bő évtizede tűnt el Gyurcsány szakdolgozata

  • Stemler Miklós
  • 2012. május 15.

Belpol

Gyurcsány Ferenc vagy plagizált, vagy nem – így summázható a Pécsi Tudományegyetem tényfeltáró bizottságának jelentése, amely azért érdekességeket is tartalmaz. Ezek közé tartozik, hogy a nagy erőkkel keresett szakdolgozat már 1990 és 2000 között eltűnt, azaz nem lehet igaz, hogy a PTE jobboldali oktatási igazgatója lopta el, és az sem, hogy Gyurcsány miniszterelnöksége idején tűnt volna el.

Még 1990 és 2000 között tűnt el valamilyen módon a Pécsi Tudományegyetemről Gyurcsány Ferenc dolgozata két másikkal együtt, ez a legkonkrétabb új információ, ami kiderült a szakdolgozatot, illetve annak eltűnése körülményeit kutató egyetemi bizottság munkája nyomán. A bizottság mindezt arra alapozza, hogy míg az 1990-ben összeállított szakdolgozat-katalógusban szerepelt Gyurcsány szövege, addig a 2000-ben elkészítettben már egy nagy H betű jelezte a hiányát.

Tényleg megkerült viszont Rozs Szabolcs 1980-ban írt azonos című dolgozata, pontosabban el sem tűnt – mondta a bizottság munkáját ismertető sajtótájékoztatón dr. Bódis József rektor, aki hangsúlyozta: ezt a szöveget egészen addig nem is keresték, amíg fel nem merült a plágiumgyanú a Hír Tv műsorában. Sajátos körülmény, hogy míg Gyurcsány munkájának a bírálata megvan, addig Rozs esetében épp ez hiányzik, így a kirakós továbbra sem áll össze. (Az egyetem ugyan a plágiumgyanú kirobbanása után közvetve elismerte, hogy Rozs Szabolcs szakdolgozata eltűnt, mert egyrészt nem cáfolta az ezzel ellentétes állításokat, másrészt pedig a bizottság feladata a két dolgozat megkeresése volt. Ha az egyetem nem tudott arról, hogy Rozs dolgozata náluk van, akkor vajon miként került az – már ha tényleg azt a dolgozatot láttuk a Hír Tv-s filmben – a Célpont stábjához, hisz nem mondták, hogy Rozs adta volna oda nekik. Erről az információs hiányról lásd Kérdőjelek a Hírt Tv-ben bemutatott dolgozat körül című írásunkat.)

A plágiumot vizsgáló bizottság ezzel együtt is több ponton igazolta a Hír Tv állításait és gyengítette Gyurcsány Ferenc védekezését, igaz, egyik esetben sem perdöntő módon. Az oldalszám szerinti egyezések Gyurcsány bírálata és Rozs dolgozata között a bizottság szerint is fellelhetők, más kérdés, hogy ahogy Kovács L. Gábor rektorhelyettes hangsúlyozta, a három oldalszám szerinti egyezés olyannyira általános témákat jelent, hogy ez alapján képtelenség bizonyítani a plágium létét. A szóban forgó bírálat az egyetem szerint mindenesetre hiteles, azaz megbukott Gyurcsány egyik feltételezése, miszerint azt esetleg utólag fabrikálták az ő szakdolgozatához.

Gyengíti viszont a plágiumvádat, hogy – miként azt a PTE vezetése hangsúlyozta – a tanárképző főiskolán annak idején bevett gyakorlat volt, hogy a tanárok éveken keresztül ugyanazokat a témákat adták fel a hallgatóknak, és a címegyezés sem volt ritka jelenség.

Azt a nem túl meglepő információt is megerősítették, hogy KISZ-titkárként a volt kormányfő kivételezett státusznak örvendett, ez azonban nem nagy dolgokban nyilvánult meg. Igaz ugyan, hogy a közgazdaság-tudományi karra Gyurcsányt külön miniszteri engedéllyel még azelőtt vették fel, hogy meglett volna a tanári diplomája, de ez a kivételezés azért mások számára is elérhető volt.

Gyurcsány Ferencet és az ország közvéleményét valószínűleg nem nyugtatja meg, de nettó haszonként könyvelhetjük el, hogy a PTE ígéretet tett: tanult az esetből, és a jövőben egységes rendszerben digitálisan archiválja a szakdolgozatokat, azaz hasonló eset elvileg nem fordulhat majd elő.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.