Pécsi egyetem: Bő évtizede tűnt el Gyurcsány szakdolgozata

  • Stemler Miklós
  • 2012. május 15.

Belpol

Gyurcsány Ferenc vagy plagizált, vagy nem – így summázható a Pécsi Tudományegyetem tényfeltáró bizottságának jelentése, amely azért érdekességeket is tartalmaz. Ezek közé tartozik, hogy a nagy erőkkel keresett szakdolgozat már 1990 és 2000 között eltűnt, azaz nem lehet igaz, hogy a PTE jobboldali oktatási igazgatója lopta el, és az sem, hogy Gyurcsány miniszterelnöksége idején tűnt volna el.

Még 1990 és 2000 között tűnt el valamilyen módon a Pécsi Tudományegyetemről Gyurcsány Ferenc dolgozata két másikkal együtt, ez a legkonkrétabb új információ, ami kiderült a szakdolgozatot, illetve annak eltűnése körülményeit kutató egyetemi bizottság munkája nyomán. A bizottság mindezt arra alapozza, hogy míg az 1990-ben összeállított szakdolgozat-katalógusban szerepelt Gyurcsány szövege, addig a 2000-ben elkészítettben már egy nagy H betű jelezte a hiányát.

Tényleg megkerült viszont Rozs Szabolcs 1980-ban írt azonos című dolgozata, pontosabban el sem tűnt – mondta a bizottság munkáját ismertető sajtótájékoztatón dr. Bódis József rektor, aki hangsúlyozta: ezt a szöveget egészen addig nem is keresték, amíg fel nem merült a plágiumgyanú a Hír Tv műsorában. Sajátos körülmény, hogy míg Gyurcsány munkájának a bírálata megvan, addig Rozs esetében épp ez hiányzik, így a kirakós továbbra sem áll össze. (Az egyetem ugyan a plágiumgyanú kirobbanása után közvetve elismerte, hogy Rozs Szabolcs szakdolgozata eltűnt, mert egyrészt nem cáfolta az ezzel ellentétes állításokat, másrészt pedig a bizottság feladata a két dolgozat megkeresése volt. Ha az egyetem nem tudott arról, hogy Rozs dolgozata náluk van, akkor vajon miként került az – már ha tényleg azt a dolgozatot láttuk a Hír Tv-s filmben – a Célpont stábjához, hisz nem mondták, hogy Rozs adta volna oda nekik. Erről az információs hiányról lásd Kérdőjelek a Hírt Tv-ben bemutatott dolgozat körül című írásunkat.)

A plágiumot vizsgáló bizottság ezzel együtt is több ponton igazolta a Hír Tv állításait és gyengítette Gyurcsány Ferenc védekezését, igaz, egyik esetben sem perdöntő módon. Az oldalszám szerinti egyezések Gyurcsány bírálata és Rozs dolgozata között a bizottság szerint is fellelhetők, más kérdés, hogy ahogy Kovács L. Gábor rektorhelyettes hangsúlyozta, a három oldalszám szerinti egyezés olyannyira általános témákat jelent, hogy ez alapján képtelenség bizonyítani a plágium létét. A szóban forgó bírálat az egyetem szerint mindenesetre hiteles, azaz megbukott Gyurcsány egyik feltételezése, miszerint azt esetleg utólag fabrikálták az ő szakdolgozatához.

Gyengíti viszont a plágiumvádat, hogy – miként azt a PTE vezetése hangsúlyozta – a tanárképző főiskolán annak idején bevett gyakorlat volt, hogy a tanárok éveken keresztül ugyanazokat a témákat adták fel a hallgatóknak, és a címegyezés sem volt ritka jelenség.

Azt a nem túl meglepő információt is megerősítették, hogy KISZ-titkárként a volt kormányfő kivételezett státusznak örvendett, ez azonban nem nagy dolgokban nyilvánult meg. Igaz ugyan, hogy a közgazdaság-tudományi karra Gyurcsányt külön miniszteri engedéllyel még azelőtt vették fel, hogy meglett volna a tanári diplomája, de ez a kivételezés azért mások számára is elérhető volt.

Gyurcsány Ferencet és az ország közvéleményét valószínűleg nem nyugtatja meg, de nettó haszonként könyvelhetjük el, hogy a PTE ígéretet tett: tanult az esetből, és a jövőben egységes rendszerben digitálisan archiválja a szakdolgozatokat, azaz hasonló eset elvileg nem fordulhat majd elő.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.