A szerk.

Ahol mindenki nyer

A szerk.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

Valójában senki nem tulajdonított komolyabb jelentőséget a márciusról idáig halasztott nyalomaszádnak (Fico akkor éppen nem ért rá, a koalíciós pártok renegátjaiból kellett sürgősen minisztert faragnia, mert akkor még abban a tripben volt, hogy meg kell menteni a kormányt, de ez mára már elmúlt neki). De ötleteik voltak, s volt mindenféle várakozás, bár komolynak valóban nem lehet nevezni ezeket. A széljobber koalíciós partner környezetvédelmi minisztere, Tomáš Taraba például abban bízott, hogy most végre lerendezik Bős–Nagymaros problémáját anélkül, hogy bármennyi vizet is át kéne engedniük a magyar Duna-szakasz számára. De mivel a hágai nemzetközi bíróság ítélete 1997 óta érvényben van arra nézvést, hogy a két államnak minél gyorsabban ki kell egyeznie a tárgyban, a felek most sem siettek elkapkodni a dolgot – holott egyeztetésük deklarált csapásiránya épp a közös energiapolitika fejlesztése volt (lett volna). Fico még a vonatkozó kérdést is elengedte a füle mellett a sajtótájékoztatón, helyette közösen magasztalta Orbánnal Trumpot (hisz Szlovákia tán még Magyarországnál is rosszabbul jár a vámháborúval), és simfölték az EU-t – ami azt jelzi, hogy nem jutott eszükbe semmi új.

Ennél sokkal jobbat mutatott a másik szlovák koalíciós partner, közelebbről a Hlas miniszterelnök-helyettesének, Peter Kmecnek a hivatala, amikor gondosan az Orbán-vizitre időzítve adta közre – egy vaskos tanulmányra alapozott – ajánlását, mely szerint Szlovákia elemi érdeke támogatni Ukrajna EU-tagságát. S mintha a tanulmányt direkte a magyar miniszterelnöknek írták volna, sorra szedik szét Orbán mantráit, amikor leszögezik például, hogy nem, az ukránok nem veszik el a szlovák emberek munkáját, Szlovákia nem válik nettó befizetővé, viszont „az új üzleti lehetőségek megnyitása és a munkaerőpiachoz való szélesebb hozzáférés elősegíti a gazdaság növekedését”, satöbbi.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.