A szerk.

Ahol mindenki nyer

A szerk.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

Valójában senki nem tulajdonított komolyabb jelentőséget a márciusról idáig halasztott nyalomaszádnak (Fico akkor éppen nem ért rá, a koalíciós pártok renegátjaiból kellett sürgősen minisztert faragnia, mert akkor még abban a tripben volt, hogy meg kell menteni a kormányt, de ez mára már elmúlt neki). De ötleteik voltak, s volt mindenféle várakozás, bár komolynak valóban nem lehet nevezni ezeket. A széljobber koalíciós partner környezetvédelmi minisztere, Tomáš Taraba például abban bízott, hogy most végre lerendezik Bős–Nagymaros problémáját anélkül, hogy bármennyi vizet is át kéne engedniük a magyar Duna-szakasz számára. De mivel a hágai nemzetközi bíróság ítélete 1997 óta érvényben van arra nézvést, hogy a két államnak minél gyorsabban ki kell egyeznie a tárgyban, a felek most sem siettek elkapkodni a dolgot – holott egyeztetésük deklarált csapásiránya épp a közös energiapolitika fejlesztése volt (lett volna). Fico még a vonatkozó kérdést is elengedte a füle mellett a sajtótájékoztatón, helyette közösen magasztalta Orbánnal Trumpot (hisz Szlovákia tán még Magyarországnál is rosszabbul jár a vámháborúval), és simfölték az EU-t – ami azt jelzi, hogy nem jutott eszükbe semmi új.

Ennél sokkal jobbat mutatott a másik szlovák koalíciós partner, közelebbről a Hlas miniszterelnök-helyettesének, Peter Kmecnek a hivatala, amikor gondosan az Orbán-vizitre időzítve adta közre – egy vaskos tanulmányra alapozott – ajánlását, mely szerint Szlovákia elemi érdeke támogatni Ukrajna EU-tagságát. S mintha a tanulmányt direkte a magyar miniszterelnöknek írták volna, sorra szedik szét Orbán mantráit, amikor leszögezik például, hogy nem, az ukránok nem veszik el a szlovák emberek munkáját, Szlovákia nem válik nettó befizetővé, viszont „az új üzleti lehetőségek megnyitása és a munkaerőpiachoz való szélesebb hozzáférés elősegíti a gazdaság növekedését”, satöbbi.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.