„Inkább magamat választom”

Hartai Petra színész

Színház

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Magyar Narancs: Valamikor versenyszerűen öttusáztál. Mit adott a versenysport a mindennapi életedben, és hogyan segít a szakmaiban?

Hartai Petra: Szerintem a sport nagyon fontos gyerekkorban, főleg a mostani digitalizált világban. Megtanultam beosztani az időmet, másokra figyelni, nem halogatok, segített csapatjátékossá válnom. A sport megtanítja, hogy mindig a legjobbat akard kihozni magadból. Azt is kaptam tőle, hogy ha valami nem működik, ne adjam fel, találjak másik megoldást, és a színházban ezt is tudom kamatoztatni. Volt, hogy napi két edzésem volt, hajnalban úszás, délután futás, emlékszem, az edzőnk biciklivel jött mellettünk az erdőben, felügyelve, milyen sebességet tartsunk. Ha esett, ha fújt, menni kellett. Ebből talán azt viszem, hogy bármilyen körülmények között meg tudom állni a helyem, megtanultam feszegetni a saját határaimat. És eszközöket is kaptam a kezembe, amelyeket a mai napig tudok használni. Van, hogy reggel veszem a futócipőmet, és kifutok a világból. Ezek vezettek oda, hogy egy ideje megtanultam tudatosan nemet mondani is, óvni a szabadidőmet. Ez a mi szakmánkban nagyon nehéz, de most már inkább magamat választom.

MN: Terápiára is jársz, és nem olyan régen elkezdtél látogatni egy pszichodrámacsoportot is.

HP: Öt évvel ezelőtt egy konkrét élethelyzet miatt volt rá először szükségem, onnantól kezdve pedig nem volt kérdés, hogy folytatom. Az önismeret egy véget nem érő folyamat: elindulsz, rájössz valamire, majd egy év múlva rájössz ugyanarra, csak más nézőpontból. Nagyon izgalmas! Hogy értsem, mit miért teszek. Egyben felelősségemnek is érzem, hogy magamon dolgozzak, mert minden, ami bennem zajlik, hatással van minden emberi kapcsolatomra. Meggyőződésem, hogy saját magam tisztánlátása szükségszerűen olyan helyzeteket eredményez, amelyekben nemcsak én, hanem minden körülöttem élő ember jobban érzi magát. Az önismeret persze nincs csak úgy önmagában, érdemes különböző eszközöket kipróbálni. Mindegyik máshogy, más tempóban, más mélységben hat.

MN: A nemet mondás nem okozott bűntudatot vagy félelmet, hogy ha most nem, akkor később sem…?

HP: Nem bántam meg, ha nemet mondtam valamire. Akkor, ott nem tudtam volna máshogy dönteni. Lehet, hogy ez a szakmai önbizalmamnak is köszönhető, szinte minden évadban megkapom, ami feltölt, és azt jelenti számomra, hogy a helyemen vagyok.

MN: Ugyanakkor egyre nagyobb elvárásokat is támaszthatsz magad felé?

HP: Volt, hogy nagy volt a nyomás rajtam, főleg, ha túlvállaltam magam. Olyankor elvesztettem a könnyedséget. Akkor rájöttem, hogy nem kell állandóan tökéletesnek lennem, és azt kezdek az életemmel, amit csak akarok. Ez a gondolat, hogy mást is csinálhatok, hogy nem kell csak színészként definiálnom magam, levette a súlyt a vállamról.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.

Szétesett vagy nem?

Szétesett. A fasisztoid-vasgárdista-dákmisztikus, Putyinhoz dörgölőző, fojtottan Európa-ellenes, a könnyebbség kedvéért szélsőjobbosnak nevezett oldal Călin Georgescu körvonalazhatatlan táborának morzsáit csipegeti. George Simion (AUR – Románok Egyesüléséért Szövetség, amelyből éppen kivált az alelnök és csapata) és Victor Ponta (független, volt „szociáldemokrata”, volt miniszterelnök, de igazából „volt már minden”) ígérkeznek a legerősebbeknek ezen az oldalon.