Ferenc pápa élete és műve

Az irgalom atyja

Külpol

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.

Április 21-én kora reggel, 88 éves korában hunyt el a római Szent Márta-házban. Jorge Mario Bergoglio, a római katolikus egyház 266. pápája olyan vezető volt, akit egyházi és világi, vallásos és szekuláris meggyőződésű emberek milliói tiszteltek azért, mert a hatalom és a díszletek közepette is ember maradt: nyitott volt a szegények, a kitaszítottak, a sebzett szívek felé. „A közöny – írta Remény című könyvében – gyilkos lehet. A szeretet nem tűri el a közönyt. Nem ülhetünk ölbe tett kézzel, közönyösen, de túlságosan tárt karokkal, fatalistán sem létezhetünk. A keresztény ember kinyújtja a kezét.”

Buenos Airesben született, fiatal éveiben a kidobóemberi alkalmi munka, a vegyésztechnikusi tanulmányok és a jezsuita noviciátus természetes módon simulnak egymásba. Egy piemonti anyanyelvű argentin család elsőszülöttjeként korán tapasztalatot szerez az emberi élet törékenységéről, légúti betegsége miatt elveszíti tüdejének egy darabját. Mielőtt pappá szentelik, irodalmat és pszichológiát tanít, majd a jezsuiták argentin tartományfőnökeként nem csak a hitét, de a morális rugalmasságát is próbára teszi a katonai junta időszaka. Pápává választása után sokan firtatták, hogy milyen szerepe volt 1975 és 1983 között, amikor a katolikus egyház támogatta a fasiszta rezsimet. A legsúlyosabb vád szerint két jezsuita pap elrablását tette lehetővé a tétlensége; erről a vádról később hitelt érdemlően bebizonyosodott, hogy megalapozatlan volt, sőt Bergoglio minden követ megmozgatott két „baloldalinak” minősített beosztottja kiszabadítása érdekében. Tudományos ambícióinak feladását egy félig befejezett disszertáció tanúsítja, a papi karrierje azonban felívelt. 1998-ban Buenos Aires érseke lett, 2001-ben II. János Pál nevezte ki bíborossá. Tömegközlekedéssel utazott, főzött magára, egyszerű szálláson élt. A mendemondák szerint már 2005-ben majdnem pápává választották.

Változásra volt szükség

Elődje, XVI. Benedek pápa 2013. február 11-én lemondott – s az a tény, hogy teendőinek nem a halál vetett véget, hanem ő érezhette magát alkalmatlannak a tisztség ellátására, egyértelmű tünete volt a katolicizmus kudarcának. De Joseph Ratzinger bukását csak közvetve okozták a Római Kúria, azaz az egyház hivatali apparátusának bomlasztó mesterkedései, az ő katolicizmuselképzelése volt fenntarthatatlan. E modell egyik fő eleme a szentségek – az eucharisztia, a liturgia, a bűnbánás – szerepéről szólt, a másik a papság szigorú hierarchiáját konzerválta. Ez utóbbit azonban kikezdték az ezredforduló egyre hangosabb botrányai – például a pedofilügyek az Egyesült Államokban, vagy az állam és az egyházfők korrupt összefonódása Berlusconi Olaszországában. A megrendült bizalmat a templomba járók számának radikális csökkenése, a gyónási kedv apadása jelezte. A papi ruházatot egyre többen olyan jelmeznek látták, amely mentességet ad bármilyen bűncselekmény következményétől. Ratzinger talán ambicionálta volna a változást, végül csak a lemondás gesztusára futotta, amihez a Vatileaks-botrány adta az utolsó lökést.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Szétesett vagy nem?

Szétesett. A fasisztoid-vasgárdista-dákmisztikus, Putyinhoz dörgölőző, fojtottan Európa-ellenes, a könnyebbség kedvéért szélsőjobbosnak nevezett oldal Călin Georgescu körvonalazhatatlan táborának morzsáit csipegeti. George Simion (AUR – Románok Egyesüléséért Szövetség, amelyből éppen kivált az alelnök és csapata) és Victor Ponta (független, volt „szociáldemokrata”, volt miniszterelnök, de igazából „volt már minden”) ígérkeznek a legerősebbeknek ezen az oldalon.

Ellopott jövő

Ismét magasra csaptak az indulatok a magyar uniós források körül. Pedig elmozdulás nem történt – a frontok rég befagytak. A csapok nem zárultak be teljesen, de a kohéziós és újjáépítési források többsége továbbra is zár alatt van. Az országot érő, helyrehozhatatlan kár pedig eurómilliárdokban mérhető.