Kiss Péter hagyatéka – Bukhat-e a Fidesz Újpesten?

Belpol

A vasárnap Újpesten 13 jelölt versenyez az alapvetően szocialista beállítottságú választókerület országgyűlési képviselőségéért. Ez tán az utolsó esély a kétharmad megdöntésére.

November 23-án, vasárnap időközi választást tartanak Újpesten. A főváros 11. választókerületének lakosai a Kiss Péter szocialista képviselő júliusban bekövetkezett halála miatt megüresedett országgyűlési képviselői poszt sorsáról dönthetnek. A választókerület Újpest nagy részét és Angyalföld északi részét fedi le, a választáson 78 ezer ember vehet részt, s 13 jelölt közül választhatnak. Ehhez képest a vasárnapi voksolásról elég keveset hallani, pedig némi tétje azért van: baloldali győzelem esetén meginoghat a Fidesz kétharmada. Kiss Péter halála és Navracsics Tibor brüsszeli száműzetése miatt az Országgyűlés létszáma jelenleg 197 fő. Ha vasárnap Újpesten a szocialista jelölt nyer és a január elején esedékes veszprémi időközin (Navracsics körzete) is a baloldal kap több szavazatot, a Fidesz sűrűn ünnepelt kétharmada elvész. Az újpesti voksolás tehát mindenképpen kulcsfontosságú – ha másért nem, a remény fenntartása érdekében.

Kiss Péter

Kiss Péter

Fotó: MTI

Ha megnézzük a korábbi választások eredményeit, a szocialisták nyugodtabban vághatnak neki a vasárnapnak, bár nagy kérdés, hogy az eddigi győzelmek a pártnak, vagy Kiss Péter személyének köszönhetőek-e. A képviselő ugyanis 1994-től egyetlen megszakítással folyamatosan nyerni tudott a körzetben, 2010-ben ugyan kiütötte a fideszes Wintermantel Zsolt, de idén áprilisban visszaszerezte képviselői székét. A választókerületek 2011-es átrajzolása előtt Újpest és Káposztásmegyer alkotott egy választókerületet, míg Újpest egy kisebb része (Istvántelek) Rákospalotával együtt egy másikat – itt indult és nyert Kiss. A másik választókerület szintén balra húzott, 2002-ben és 2006-ban is szocialista győzelem született (Csizmár Gábor, MSZP), a fideszes képviselő ott is csak 2010-ben tudott nyerni.

Újpest sosem volt vörös

A 2010-es nyertes száll versenybe most vasárnap is: Dr. Hollósi Antal az újpesti Károlyi Sándor Kórház Általános Sebészeti Osztályának orvosa és osztályvezető főorvos-helyettese. Hollósi megkeresésünkre válaszolva elmondta, hogy „az önkormányzati választások eredményei és a közvélemény-kutatások egyaránt nagyon biztatóak, ráadásul Újpest az elmúlt négy évben lendületes fejlődésnek indult, ami elsősorban annak köszönhető, hogy egységes a városvezetés.” (Újpesten 2010 óta a fideszes Wintermantel Zsolt a polgármester.) A kerület balra húzását csupán városi legendának tartja, szerinte ugyanis „Újpest sosem volt vörös. Itt a baloldaliság a múltban sokkal inkább szociáldemokrata értékeket jelentett. Az utóbbi idők eredményei és a mostani felmérések pedig azt jelzik, hogy itt is erősödik a polgári oldal és gyengül a baloldal” – mondta és hozzátette, ennek a választásnak komoly tétje van, olyan jelöltre pedig nem érdemes szavazni, akinek nincs reális esélye nyerni és bejutni az országgyűlésbe.

Ingyen a wifit!

Esélytelenből azonban van bőven, a 13 jelöltből 5 független, és ott van még a Munkáspárt jelöltje, Janoviczki Imréné is, róluk vajmi keveset tudni; nem különben Tanay Gáborról, a Jólét és Szabadság Demokrata Közösség (JESZ) jelöltjéről, a (kamu)párt Facebook-oldalán szó sem esik Újpestről, honlapjuk pedig egyáltalán nem is érhető el. A Zöldek Pártja áprilisi indulója Máté Zsigmond lett volna, de a nyilvántartás szerint nem indulhatott. Az időközin maga a párt elnöke, Ács László méretteti meg magát, elmondása szerint a választás a demokrácia ünnepe, melyen minden olyan pártnak kötelessége elindulni, akinek van mondanivalója. Neki például az ingyen wifi, a párt ugyanis azzal kampányol, hogy ha megnyerik a vasárnapi választást, ingyen internet lesz egész Újpesten. A plakátkampány mindenesetre jól sikerült, egy helyi lakos véleménye szerint a zászlószerű, ingyen wifit hirdető plakát a legjellegzetesebb az egész kampányban.

Kiss Péter

Kiss Péter

Fotó: MTI

A sornak ezzel azonban még nincs vége, itt van ugyanis a néhány hete még a belváros polgármesteri székéért jelentkező Schmuck Andor és vele a szociáldemokraták. Schmuck 1994 és 1998 között Újpesten volt önkormányzati képviselő, elmondása szerint a kampány során sok ismerőssel találkozott, hiszen 15 évig a kerület lakosa is volt. Ő ingyen wifit nem ígérne, sokkal inkább az ellenzék tutyimutyiságára és a kormánypárt arroganciájára játszik. „Nem lennék meglepve, ha megnyerném” – mondta. Egy helyi lakos is rögtön Schmuck nevét említette, amikor a kampányról kérdeztem, benne azonban az a kérdés merült fel, egyáltalán komolyan vehető-e ez a figura.

„Tekintettel a köztünk lévő rettentő jó kapcsolatra”

Az LMP a fiatal szociálpolitikusát, Kanász-Nagy Mátét indítja, a Jobbik pedig a korábbi válogatott labdarúgót, Vecsés csapatának jelenlegi edzőjét, Urbán Flóriánt. Urbán nem tagja a Jobbiknak, de elmondása szerint teljes mértékben azonosulni tud a párt elveivel. A focistamúltat meglovagló kampányban Urbán lila mezben mosolyog jóságosan a választópolgárokra, sokat mesél a pályán töltött éveiről, csapatjátékról és az edzői hivatásról, majd hozzáteszi: „a szívem ma is lila-fehérben dobog.” Erre rátesz még egy lapáttal a Barikád címlapján, mikor is az alkarjára tetovált „Újpest: egy város, egy csapat, egy szerelem, egy élet” mondattal kínálja magát. Vona Gábor ezerrel nyomul a kampányrendezvényeken és Urbán mellé felzárkózott Pörzse Sándor, a Barikád főszerkesztője is, mint kampányfőnök. Urbánt sokszor nem is hagyták szóhoz jutni az efféle eseményeken, ha mégis, akkor is maradtak a sport témakörében. Ha például a geopolitika vagy az oktatás kerül elő, Urbán helyett Vona beszél. Szerettük volna mi is megkérdezni Urbánt a terveiről és Újpest jövőjéről, ő azonban Pörzséhez irányított minket, aki viszont „tekintettel a köztünk (feltehetőleg a Barikád és a Magyar Narancs között) lévő rettentő jó kapcsolatra” nem kívánt nyilatkozni.

Kiss Péter szelleme

Ha a szocpárt jelenlegi népszerűsége nem is, de Kiss Péter emléke javíthatja a baloldali jelölt, Horváth Imre esélyeit. A 70 éves induló az országos politikában kevéssé, helyi szinten jobban ismert: a legutolsó három választáson önkormányzati mandátumot szerzett Káposztásmegyeren. Horváth évtizedekig határőrként dolgozott, részt vett továbbá egy KGB-kiképzésen, amiért a jobboldal neki is ment, Kunhalmi Ágnes, az MSZP budapesti elnöke szerint azonban ez csak a szokásos fideszes stílus, a jobboldali karaktergyilkossági kísérlet volt, a vádakról sorra derültek ki, hogy mind tévesek és koholtak. „A politikával szembeni általános elégedetlenség, az apátia ilyenkor még inkább érezhető, mint általános választáson. A lakosok ismerik és szeretik Horváth Imre munkásságát, nagyon sokban hasonlít ahhoz, ahogyan Kiss Péter szolgálta kerületét” – tette hozzá Kunhalmi, aki több ízben együtt kampányolt Horváthtal, a hajrában pedig még a mostanában a nyilvánosságot kerülő Mesterházy Attila is megjelent. A választókerület angyalföldi részén Tóth József polgármester segítette Horváth kampányát.

Az azonban feltűnő különbség, hogy míg tavasszal Kiss Péter az MSZP-Együtt-DK-PM-MLP támogatásával indult, addig Horváth neve mellett csupán az MSZP logója díszeleg. Ez azért lehet, mert ahogy Kiss esetében a jelöltet a szocialisták nevezhették meg – az év eleji megállapodás szerint –, úgy a megüresedett helyet betöltő jelöltet is ők állíthatták. Most azonban a többi párt nem lépett fel támogatólag, melyet Kunhalmi úgy kommentált, hogy „az MSZP ebből nem csinál ügyet. Halljuk a DK, az Együtt és a PM szavait is, de azt gondoljuk, nem elsősorban a pártközpontokban dőlnek el ezek a kérdések” – mondta, majd hozzátette, november 23-án a Fidesz-politikáról és a választókerület jövőjéről döntenek az emberek, az pedig egyetlen pártnak sem lehet érdeke, hogy a választók otthon maradjanak. „Szerintem biztos az MSZP győzelme. A nevét sem tudom a jelöltnek, de még így is” – zárta mondandóját egy helyi lakos, alátámasztva ezzel a már sokszor elismételt, a kerület szempontjából alapvető kérdést: vajon elég lesz-e Kiss Péter öröksége a szocialisták győzelméhez? A válaszig már csak egyet kell aludnunk.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.