Kitiltási sorozat: Nick Griffin is nemkívánatos személy lett Magyarországon

  • Nagy Gergely Miklós
  • 2017. május 25.

Belpol

James Dowson után a korábbi EP-képviselőt is kitiltották az országból.

Tegnap írtuk meg, hogy a számos magyar szélsőjobboldali csoport és személy körül feltűnő James Dowsont kitiltották az ország területéről, miután a Belügyminisztérium arról tájékoztatott minket, hogy a TEK meglátása alapján Dowson nemzetbiztonsági kockázatot jelenthet az országra.

Dowson már évek óta Nick Griffin korábbi EP-képviselővel és egykori BNP-vezérrel mozog együtt, így rákérdeztünk a BM-nél, hogy Griffint nem tiltották-e ki szintén.

Nick Griffin

Nick Griffin

Fotó: Fotó: irbf.org.uk

A válasz gyorsan meg is jött: de igen, őt is kitiltották. „Griffin John Nicholas brit állampolgár Magyarországon nemkívánatos személy, akit a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal Magyarország területéről kiutasított, egyidejűleg vele szemben beutazási és tartózkodási tilalmat rendelt el. Az idegenrendészeti intézkedésekre a Terrorelhárítási Központ javaslatára került sor” – írta a magyarnarancs.hu érdeklődésére a BM. A TEK-et tegnap megkérdeztük, hogy Dowsonnal kapcsolatban milyen okok merültek fel, ők általánosságban annyit válaszoltak: „a Terrorelhárítási Központ (TEK) a jogszabályban rögzített feladatkörében eljárva folyamatosan ellenőriz minden olyan személyt és intézményt, akik és amelyek kapcsán felmerülhet a terrorcselekmény vagy azzal összefüggésbe hozható bűncselekmény gyanúja, valamint azt vizsgálja, hogy egy adott személy Magyarország területén való tartózkodása jelent-e nemzetbiztonsági kockázatot. A TEK eljárásainak célja, hogy minimálisra csökkentsék azoknak a személyeknek a számát, akik biztonsági szempontból bármilyen kockázatot jelenthetnének Magyarország számára.” Ez a megállapítás alighanem Nick Griffinre is érvényes.

Griffin és Dowson magyarországi feltűnéséről a Narancs számolt be először. Egy Dowsonhoz és Griffinhez köthető „lovagrend” Ásotthalmon próbált meg ingatlanprojektet összehozni, ebben Toroczkai László Jobbik-alelnök is segített nekik, de Toroczkai ott volt e szervezet egyik korábbi zártkörű rendezvényén is. Toroczkai a Narancsnak elismerte, kapcsolatba került James Dowsonnal és Nick Griffinnel. A Jobbik azonban nem nagyon idegeskedett amiatt, hogy alelnöke milyen alakokkal kokettál.

Most márciusban Magyarországon Soros-ellenes konferenciát szervezett a Dowsonhoz köthető „lovagrend”, ezen Griffin is feltűnt, és a 444.hu kérdésére kijelentette, fél éven belül szeretne Magyarországon letelepedni – ez most már aligha fog megtörténni. Griffin és Dowson eközben több kelet-közép-európai paramilitáris szervezettel került kapcsolatba, Magyarországon főleg a Magyar Önvédelmi Mozgalom és a Betyársereg társaságát keresték.

Holokauszttagadás, géppuska, lopás

Korábbi cikkünkben részletesen írtunk a hírhedt brit politikus pályájáról. Nick Griffin Cambridge-ben tanult, és már az egyetemen szélsőséges csoportok szervezésében vett részt. Ekkoriban haverkodott össze a Ku-Klux-Klan korábbi vezetőjével, és fejezte ki szimpátiáját Kadhafi és Khomeini államférfiúi tevékenysége iránt. A BNP-hez 1995-ben csatlakozott, s az újságjukat szerkesztette – bíróság elé is került három év múlva, a vád faji gyűlöletre uszítás volt. A törvényszéken hangzott el Griffintől az a holokauszttagadó mondat, ami egész pályájára ráégett: „Tisztában vagyok vele, hogy az ortodox nézet szerint hatmillió zsidót zártak krematóriumba és gázosítottak el. Az is ortodox nézet volt egykoron, hogy a föld lapos.” Griffint ezért 9 hónap, két évre felfüggesztett börtönre ítélték, igaz, az effajta „bátor kijelentései” és az ellene hozott „igazságtalan” bírósági ítélet csak növelték népszerűségét a párton belül. 1999-ben már ő a BNP elnöke. Elődjét, a nyíltan neo­náci John Tyndallt kiszorította, és a BNP megreformálásához is hozzákezdett. „Eltűnt a szkinhedviselet, lett helyette nyakkendő és dzseki. Eltűntek az utcai akciók, lett helyette választási kampány” – így foglalta össze az Independent a „néppártosodás” külsőségeit. Tartalmilag annyi változott, hogy a nyíltan a fehér faj felsőbbrendűségét hirdető retorikát leváltotta egy összetettebb szöveg, amely a torykban és a Labour-ben csalódott, lecsúszó munkásréteget szólította meg. E fordulat kezdett önkormányzati posztokat hozni a BNP-nek, majd a folyamat megkoronázásaként Griffin 2009-ben bejutott az Európai Parlamentbe. (Igaz, előtte 2004-ben megint letartóztatták, miután a BBC riportere beépült a BNP-be, és titkos dokumentumfilmet forgatott a pártról. A riportban hallható volt, amint Griffin „ócska, gonosz vallásnak” minősíti az iszlámot, amelyet szavai szerint „elmebetegek terjesztenek országról országra már 1300 éve […] nemi erőszak útján gyarapítva a hívek számát”. Emellett a BNP egyik képviselője kijelentette: álma, hogy egy kisteherautó hátuljába beépített géppuskából zúdít „egymillió lövedéket” a mecsetből kijövő muszlimokra. „Semmi más vágyam nincs, mint az, hogy pakikat lődözzek halomra.”)

Brüsszelben is történt egy-két fura dolog. Griffin előbb az Európai Nemzeti Mozgalmak Szövetségének elnöke lett (ez egy ernyőszervezet az EP-ben, amelyhez a tagállamok szélsőjobboldali pártjai csatlakoztak). A csoport megalakulása 2009-ben, épp egy Jobbik-kongresszuson történt, az alelnök a később orosz kém gyanújába keveredett Kovács Béla lett. Az Index 2014-ben szerezte meg azt a hangfelvételt, amelyen a jobbikos Sipos László beszélt. Őt arra kérték fel, hogy nézze át a Griffin vezette szervezet könyvelését – megtette, és ezt követően már így beszélt: „Nem értem, itt lesz egy konferencia, idejön a Griffin, idehozza a lányát, idehozza a nyomorékot, idehoz ba…g fa… tudja kit… és … izé… be akarja őket nyomni mindenhova, gondolom, azért, hogy mit tudom én havi egy-kétezer euróért ne csináljanak semmit. (…) Szerintem Griffin azt várja tőlem, hogy segítsek lopni.” Mindenesetre Griffin 2014-ben kiesett az EP-ből, és abban az évben magáncsődöt jelentett.

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?