Kivonnák Gulyás Mártont egy évre a forgalomból – Első fokon bűnösnek találták az aktivistát

Belpol

Garázdaság vétsége miatt egy év próbára bocsátást kapott az aktivista, ezzel politikai véleménynyilvánítását korlátoznák.

Bűnösnek találta a bíróság Gulyás Mártont garázdaság vétsége miatt, és egy év próbára bocsátotta, mert a Nemzeti Választási Iroda (NVI) falán lévő, közintézményt jelző táblákat ácskalapáccsal és csavarhúzóval lefeszítette. Gulyás mindezt a kopaszok és Erdősi Lászlóné elhíresült akciója után vitte végbe, amikor aktivistatársaival emellett kiplakátolták az NVI épületét ezzel a felirattal: „A közigazgatási reformok jegyében, további rendbontások elkerülése érdekében a hivatalt bezártuk. Demokrácia felfüggesztve”.

false

 

Fotó: Németh Dániel

Ma reggel megtelt a Pesti Központi Kerületi Bíróság tárgyalóterme, az ügyet rendkívüli érdeklődés mellett tárgyalták – a média képviselői és számos aktivista jelenlétében. A bíró aprólékosan ismertette a vádat, kiderült, hogy az okozott kár 38 880 forint, majd meghallgatta Gulyást, aki vallomásában bár elismerte tettét, nem tartotta azt kirívóan közösségellenesnek, amely akár megbotránkozást vagy riadalmat kelthetett volna embertársaiban (ez a lényege a garázdaság tényállásának). Azt is hangsúlyozta, hogy közfeladatot látott el politikai véleménynyilvánítása során, és bár e tett akár szokatlannak is nevezhető, ám ő maga lelkiismereti ügyként tekintett rá, mert szerinte az NVI több éve nem tölti be azt a társadalmi funkcióját, ami miatt egykor életre hívták.

A bíróság a helyszínen intézkedő két rendőrt hallgatta meg tanúként, azonban a védelem által indítványozott másik két tanú meghallgatását elutasította, mondván, feltételezhetően Gulyás Márton aktivistatársai, akik aligha lepődtek meg az eseményeken. Bizonyítékként az NVI biztonsági kameráinak felvételeit is bemutatták, ami azért érdekes, mert Gulyás ügyében azonnal kiadták a felvételeket. Nem úgy, mint Nyakó István esetében, aki a késlekedő hatóságok miatt nem tudta a Kúriához való fellebbezéséhez csatolni az audiovizuális nyomokat.

false

 

Fotó: Németh Dániel

Az ügyész vádbeszédében azt hangsúlyozta, hogy Gulyás a jogállamiság társadalmi védelmét biztosító szabályait semmibe vette, nyílt utcán dolog elleni erőszakot követett el a táblák eltávolítása során, amely olyan fokú megbotránkozást is kelthetett volna, mintha valaki belerúg egy kukába. Ez nem vicc! A védelem szerint viszont nem a tényállás a kérdéses, hanem a jogi minősítés, eszerint pedig Gulyás magatartása nem valószínű, hogy megbotránkozást keltett, a vádlott a közösség érdekében fellépő személynek tartja magát és eszerint cselekedett. Gulyás ügyvédje a véleménynyilvánítás szabadságának és a megbotránkoztatás közötti lehetőség példájaként a miniszterelnök március 15-i beszédét említette, amikor maga is megbotránkozott, hogy kiderült róla, hogy „gazdaállat nélküli élősködő”, de ez szerinte belefér az alaptörvény adta jogkörbe, sőt Krassó György példáját említve – mikor Krassó rendszeresen „átnevezte” a Münnich Ferenc utcát – nem tartotta példa nélkülinek a hasonló politikai akciókat.

Nyakó István is kíváncsi volt, mit kap Gulyás

Nyakó István is kíváncsi volt, mit kap Gulyás

Fotó: Németh Dániel

A bíró egy év próbára bocsátotta ítéletében Gulyást, ezenkívül elkobozta (!) ácskalapácsát és csavarhúzóját, valamint 41 148 forint bűnügyi költség megtérítésére kötelezte. Az ítélet azt jelenti, hogy a bíróság megállapította ugyan az elkövető büntetőjogi felelősségét, de a büntetés kiszabását elhalasztotta. Csakhogy egy ilyen ítélet után Gulyásnak tartózkodnia kell a hasonló akcióktól. A vád súlyosbításért fellebbezett, a védelem pedig felmentésért, így az ügy másodfokon folytatódik, és amíg nincs jogerős ítélet, Gulyás azt csinál, amihez kedve van.

A tárgyalás után Gulyás ügyvédje kérdésünkre elmondta, hogy az ítélet azt a gyakorlatot tükrözi, ami a késő Kádár-kort is jellemezte: „A garázdaság vádját használja fel a hatalom, amikor már végképp nem tud mit csinálni.” A vádlott jogi képviselője érdekesnek tartotta azt is, hogy a szóbeli ítélet szerint ez „nem egy klasszikus garázdaság volt”, ezért azt feltételezi, hogy a bíró így akarja kivonni a politikai aktivitást, a véleménynyilvánítás e formáját a garázdaság jogköréből. Gulyás Márton a Narancsnak elmondta, hogy szerinte „nyilvánvalóan politikai indíttatású ítéletről van szó, mert ez olyan büntetés, amely a politikai hatalom érdekében áll. A próbára bocsátással tartózkodnom kellene mindenfajta hasonló véleménynyilvánítási lehetőségtől. Azt akarják ezzel elérni, hogy legalább egy évig úgymond nyugton maradjak.”

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.