Kizárnák Gyula polgármesterét a Fideszből: Végzetes vonzerő

Belpol

Szelezsán Róbert ügyvéd, a gyulai Fidesz-csoport vezetője - egyúttal a városházi testület tagja is - a február 19-i önkormányzati ülés után tartott rendkívüli sajtótájékoztatóján élésen bírálta Dancs Lászlót. Többek között kijelentette: az azonos értékeket valló képviselőknek nem sikerült stabil jobboldali többséget létrehozni, amely garanciája lehetne a kiszámítható testületi munkának és a település fejlődésének. Kifogásolta azt is, hogy többszöri javaslatuk ellenére a fontosabb döntések előtt Dancs nem kezdeményezett egyeztetéseket az őt támogató pártok képviselőivel. Szelezsán megjegyezte: ezek sorra felvetik a polgármester felelősségét. A bíráló nemcsak a gyulai Fidesz-alapszervezet elnöke, hanem a megyei szervezet alelnöke is, továbbá a megyei közgyűlés elnökének és a Fidesz parlamenti frakcióvezető-helyettesének, Domokos Lászlónak is hű szövetségese.
Szelezsán Róbert ügyvéd, a gyulai Fidesz-csoport vezetője - egyúttal a városházi testület tagja is - a február 19-i önkormányzati ülés után tartott rendkívüli sajtótájékoztatóján élésen bírálta Dancs Lászlót. Többek között kijelentette: az azonos értékeket valló képviselőknek nem sikerült stabil jobboldali többséget létrehozni, amely garanciája lehetne a kiszámítható testületi munkának és a település fejlődésének. Kifogásolta azt is, hogy többszöri javaslatuk ellenére a fontosabb döntések előtt Dancs nem kezdeményezett egyeztetéseket az őt támogató pártok képviselőivel. Szelezsán megjegyezte: ezek sorra felvetik a polgármester felelősségét. A bíráló nemcsak a gyulai Fidesz-alapszervezet elnöke, hanem a megyei szervezet alelnöke is, továbbá a megyei közgyűlés elnökének és a Fidesz parlamenti frakcióvezető-helyettesének, Domokos Lászlónak is hű szövetségese.

Lehetetlen küldetés

Dancs a vádakra válaszolva elmondta lapunknak: a huszonöt fős képviselő-testületbe csak három fideszes és három MDF-es képviselő jutott, így többségi tömörülést képtelenség létrehozni. A másutt szövetségesnek számító kisgazdák annak idején önálló polgármester-jelöltet indítottak vele szemben, és nem támogatták kiszemeltjét az alpolgármesteri posztra sem. Dancs szerint senki nem akadályozta meg a feleket, hogy pártközi együttműködésben gondolkodjanak, ám megjegyezte: egy város vezetése konkrét ügyek konstruktív megoldását feltételezi, és nem ideológiai szekértáborok létrehozását. A mostani vita gyökerei szerinte több mint két évvel ezelőttre nyúlnak vissza.

Az 1998-as helyhatósági választásokon az újságírói pályával felhagyó Dancs László a legnagyobb fideszes vezetésű Békés megyei város első embere lett ugyan, de párttársai nemigen számítottak rá: sem a megyei közgyűlésben, sem annak bizottságaiban nem kapott helyet. Emlékezete szerint első nézeteltérése 1999 elején volt Szelezsánnal, amikor tisztújító ülést tartott a gyulai Fidesz-szervezet. Ezen Dancs, aki 1998 óta tagja a Fidesznek, elmondta: az elnöknek elképzelése sincs a fürdőváros fejlesztési irányáról, és Szelezsán Róbert vezetésével nem lesz erős a Fidesz Gyulán, ezért nem szavazott elnöki megbízatásának hosszabbítására. A többség azonban igen. Dancs szerint nem késett a válasz: nem sokkal ezután felmerült, hogy a Békés megye turisztikai központjának számító Gyula polgármestere legyen a Dél-alföldi Regionális Idegenforgalmi Bizottság (Da-RIB) elnöke. "Ismereteim szerint Szelezsán Róbert járt közben, hogy ne én legyek e szervezetnek az elnöke" - hangoztatta Dancs. Szelezsán mindezt tagadja és visszautasítja.

A gyulai polgármester saját pártvezetőinek támogatási hiányát érzékelve 2000 nyarán bejelentette: a következő választáson nem indul semmilyen posztért. Ezek után nem volt meglepő, hogy bár a megyei listán ő következett, az elmúlt év őszén nem delegálták a megyei közgyűlésbe. Pedig két fideszes képviselő mondott le mandátumáról és "önként" a párttagságáról, miután - más és más ügyek miatt - büntetőeljárást indítottak ellenük.

Lemondhatna magától is

A gyulai Fidesz-vezető úgy vélekedik: Dancs László az egész város érdekében dolgozó független politikusnak tünteti fel magát, holott pártpolitikusként nyerte el a polgármesteri címet. Vélekedése szerint ez elfogadhatatlan, és ellentétes az 1998-as választói akarattal is. "Emberi és szakmai önérzetemben is megsért Szelezsán úr, amikor ilyeneket állít" - válaszolta Dancs, aki ehhez hozzátette: az egész várost szeretné képviselni, és az elmúlt ciklusok sárdobálása után sikerült kijelölni azokat az irányokat, amelyek nyomán fejlődésnek indulhat a - polgármester szerint Közép-Európa egyik legjobb adottságaival rendelkező - fürdőváros. Dancs László érdeklődésünkre elmondta: az utóbbi két és fél évben a helyi Fidesz-szervezet nem adott ki egyetlen állásfoglalást vagy nyilatkozatot sem, amelyben jelezte volna, mit ért a város helyes vezetésén. Így szerinte értelmezhetetlen az alapszervezet által most megfogalmazott kritika. A gyulai polgármester megjegyezte: Szelezsán felajánlotta, hogy úgymond a város érdekében és a viszályokat kerülve önként mondjon le a párttagságáról, ám ő erre nem hajlandó.

"Én szeretem a Fideszt"

"Szeretem a Fideszt, annak ellenére is, hogy valószínűleg hamarosan kirúgnak innen. Remélem, hogy érveimet meghallgatja a területi választmány, de ha kell, elmegyek az országos választmányig, sőt a bíróságig, hogy igazamat bizonyítsam" - hangoztatta a gyulai polgármester. Elmondta, hogy szerinte Szelezsán Róbert ellenszenvén kívül nincs érv, amely a kizárása mellett szólna. "Ha holnap engem ezért kizárnak a Fideszből, akkor holnapután bárkivel ugyanez megtörténhet. Ez nem lehet a Fidesz érdeke" - jegyezte meg Dancs. Úgy véli, ami történt, abban tetten érhető az ártó szándék is. "Kizárásom kezdeményezése egy héttel a költségvetés elfogadása és nem mellesleg a város Széchenyi-tervre beadott pályázatai elbírálása előtt történt" - mondta Dancs.

Szelezsán Róbert szerint nem személyes ügyről van szó, hanem arról, hogy Dancsnak csak addig kellett a Fidesz, amíg el nem nyerte a polgármesteri tisztet. A gyulai Fidesz-elnök több helyütt megfogalmazta: az alapszervezet azután döntött a kizárási javaslat mellett, hogy Dancs legutóbbi sajtónyilatkozatai után világossá vált: nem akar változtatni munkastílusán.

Bod Tamás

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.