Kompromisszumot kötne a kormány a globális minimumadóról

  • MTI/narancs.hu
  • 2021. október 6.

Belpol

Tízéves átmeneti időszakot és kivételeket szeretnének. 

A kormány kizárólag olyan megállapodást fog támogatni a globális minimumadó bevezetéséről , amely nem sérti a magyar érdekeket - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerdai ülésén Párizsban.

AZ OECD előtt lévő globális minimumadó tervezetnek két pillére van: az első arra irányul, hogy a nagy techcégek ott fizessenek adót, ahol ténylegesen profitot termelnek, a második pedig egy 15 százalékos minimális társaságiadó kulcsot vezetne be.

Magyarország néhány másik országgal - például Írországgal - együtt a reform egyik komoly ellenzőjének számított eddig, főleg a második pillérrel van baja a magyar kormánynak, jelenleg ugyanis 9 százalékos Magyarországon a társasági adó kulcsa.  

Szijjártó ma külön is tárgyalt a témáról Anthony Blinken amerikai külügyminiszterrel, és az eddigieknél nyitottabbnak mutatkozott a megyegyezésre. 

A külügy tájékoztatása szerint a magyar kormány tízéves átmeneti időszak bevezetésére és kivételek meghatározására tett javaslatot, valamint arra, hogy a munkaerő-költségeket és a vállalatok működéséhez szükséges eszközök értékét hogyan vegyék figyelembe a minimumadó megállapításánál.

Amennyiben ezeket a többi ország elfogadja, akkor kialakulhat olyan kompromisszum, amely egyrészt lehetővé teszi a globális minimumadó bevezetését, másrészt nem sérti a magyar érdekeket, nem veszélyezteti a magyar gazdaság versenyelőnyét - húzta alá Szijjártó Péter.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Mit jelent számunkra az új uniós médiatörvény?

  • Polyák Gábor
Március 13-án az Európai Parlament is rábólintott, és így uniós jogszabállyá lett az európai mé­dia­szabadságról szóló törvény. A rendelet végleges szövegét hamarosan ki is hirdetik az európai közlönyben. Mit jelent ez az új szabályozás a magyarországi sajtóviszonyokra, és mit az európaiakra nézve?