Liget-projekt: a következő választásokra se jön össze

  • Narancs.hu/MTI
  • 2019. július 22.

Belpol

Nagyon akarták, de már látszik, hogy ez se tartható. 2023 az új határidő, holott az első céldátum 2018 volt.

A Liget Budapest projekt összes új intézménye megnyílik 2023-ig és elkészül a megnövelt és megújított zöldfelületű park is – ígéri Baán László. A Liget Budapest projekt miniszteri biztosa most úgy látja, hogy jövő év közepéig az összes nagyberuházás elkezdődik a Városligetben, elvégre a fejlesztések kétharmada már most épül vagy elkészült, így várhatóan 2022-re valamennyi új épület állni fog. De az intézmények berendezéséhez kell még legalább egy év.

A húsz milliárdból felhúzott Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ (OMRRK) épületét a tavalyi nyitás helyett májusban sikerült átadni,  de még nem működik. Jelenleg a múzeumi technológia beépítése, a műtárgyraktárak felszerelése zajlik, valamint a restaurátor műtermek berendezéseit építik és üzemelik be.

Most őszre ígérik a felújított Olof Palme Házat, bejárata előtt az új rózsakerttel, amiért persze ki kellett vágni jónéhány fát. Az épületben először a Városliget aranykorát bemutató időszaki kiállítással nyílik meg, később pedig állandó, interaktív tárlattal idézi meg a millenniumi Budapestet. Az épület elkészült, restaurálták a homlokzat Zsolnay-díszítését és hamarosan befejeződik a belsőépítészeti kialakítás, valamint az ideiglenes kiállítás installálása is. A rózsakertbe augusztusban érkeznek a rózsatövek, de az oda tervezett Zsolnay-szökőkút gyártását csak most kezdték meg.

A komáromi Csillagerődben helyezik el a Szépművészeti Múzeumból kitett gipszmásolat-gyűjteményét, így a vár rekonstrukcióját is ehhez a projekthez csapták. Az intézmény 2020 első felében nyit.

A japán SANAA építésziroda által tervezett Új Nemzeti Galéria és a hazai feltalálók előtt tisztelgő Magyar Innováció Háza kivitelezése jelentős késéssel, de elkezdődött. Az 1952-ben lebontott, szecessziós Városligeti Színház esetében viszont még a tervezésnél tartanak, bár Baán szerint a folyamat már a végéhez közelít, a sikeres közbeszerzési eljárás után a kivitelezés 2019 végén, 2020 elején kezdődhet el.

Gyorgyevics Benedek, a beruházó Városliget Zrt. vezérigazgatója szerint az idén elindul a parkfejlesztés második üteme. Jó időzítéssel a tanévkezdésre adják át Budapest egyik legnagyobb  játszóterét. Az ígéret szerint minden korosztály számára külön csúszdarendszereket, fészek-, kör-, mérleg- és függőhintákat, kötélpályákat, forgójátékokat, egyéni és páros rugós játékokat, trambulinokat, többféle homokozót és vizes játékokat is telepítenek több mint 13 ezer négyzetméteren

A parkban, ahol ugyebár a fűnek-fának kellene vinnie a prímet 7 új vagy megújított játszótér készül, de kialakítanak több sportpályát és egy 2 kilométeres, kivilágított futókört is. De a projekt játékmesterei továbbra is azt mantrázzák, hogy a park a mostaninál jóval zöldebb lesz.

A Néprajzi Múzeum épületének kivitelezése 2017 vége óta zajlik, most a mélyépítési szakasznál jár. A múzeum 2020 végére lesz szerkezetkész állapotban. Az egykori Hungexpo irodaházak helyén épülő Magyar Zene Házánál már a magasépítési munkálatok zajlanak. Gondoljuk csak el, ilyen ütem mellett hogyan készülne el a Nemzeti Galéria 2022-re, ha most kezdtek hozzá és kisebb néprajzinál két év alatt a mélyépítésig jutottak?

A Dózsa György úti 800 autót befogadó mélygarázst jövő nyárra ígérik. Az autómentes Városliget érdekében további földalatti parkolók is épülnek: az Állatkerti körúton 700, a Hermina úton 275 férőhelyes létesítmény. A Kós Károly sétány forgalommentes promenáddá alakul át, ezzel napi 10-15 ezer autótól mentesül a Liget.

A múzeumi negyed avatását eredetileg 2018-ra tervezték. Baán László a projekt miniszteri biztosaként még 2015-ben sem aggódott – legalábbi nyilatkozatai szerint – a csúszásban. Nem tartott sem a meglehetősen bonyolultnak ígérkező engedélyezési eljárás elhúzódása, sem a terület hiányos közműellátása miatt, holott annak idején a Gyurcsány-féle kormányzati negyednél éppen ezekbe buktak bele. Bízott a Fidesz-kormány csodafegyvereiben: a beruházásra kiemelt projektként számos törvényi előírás nem vonatkozik, az engedélyezési eljárás rövidített határidőket kell alkalmazni, miközben az esetleges fellebbezéseknek nincs halasztó hatálya.

A projekt mindezek ellenére kezdetektől csúszásban van. Az első nemzetközi építészpályázaton nem sikerült minden épületre tervezőt találni, így ki kellett írni egy újabbat, amelynek a végén ráadásul nem hirdettek győztest. De tovább tartott az egyes épületek tervezése részben a költségek lejjebb szorítása, a győztes épületek bonyolultsága miatt, részint a folyton változó kormányzati koncepció okán. Gondoljunk csak a közlekedési múzeum változó terveire, majd kiköltöztetésére a Ligetből. A simának hitt engedélyezési procedúra is megdöccent, az engedélyező hatósági rendszer átszabása és az ügyek megbízható káderekhez osztása ellenére is. A beépítést erősen ellenző Civil Zugló Egyesület, élén a kerület környezetvédelmi tanácsnokával, Várnai Lászlóval, első körben hat pert indított: a Néprajzi, a Közlekedési Múzeum, az Új Nemzeti Galéria, a Magyar Innováció Háza és két – a Dózsa György úti és a Hermina úti – mélygarázs építési engedélye ellen. Sikerrel. Ám hiába kötelezték új eljárásra a hatóságokat, az engedélyeket végül változatlan formában újra kiadták.

Eltartott egy ideig a kivitelezési konc leosztása is. A milliárdos megbízásokat ugyan egytől-egyig NER-kompatibilis cégek kapták, de a közbeszerzési eljárások hivatalos játéka így is hónapokig húzódott, ráadásul a leterhelt cégek se tudják tartani az ütemet.

Idén februárban  még 2022 volt a véghatáridő. Nagyon szerették volna legalább a következő választási időszakra összehozni az óriásprojektet. Gyorgyevics Benedek szent esküvéssel ígérte, hogy akkorra már tényleg minden elkészül, beleértve a Kós Károly sétány lezárásához szükséges P+R parkolót és felüljárót is. A Magyar Narancs már akkor megírta, hogy ennek csekély a valószínűsége. A hét új létesítmény cirka 180 ezer négyzetméterének kialakítására dupla ennyi idő is kevés lenne.

Összehasonlításul: a 40 ezer négyzetméteres Müpa fölhúzása öt évbe tellett. A Városliget Zrt. – az engedélyeztetést margón kívülre helyező kiemelt beruházássá nyilvánítás mellett – azzal próbált gyorsítani, hogy mind a múzeumépületeket, mind a Zene, a Millennium és az Innováció Házát, valamint a Városligeti Színházat, a biodómot és a mélygarázsokat egyszerre építi, miközben a kísérő beruházásokat is megvalósítaná. Csakhogy a hazai építőipari kapacitás ehhez – különösen lakásépítési boom idején – kevés, és közben zajlik a budai Vár rekonstrukciója, az atlétikai vb létesítményeinek és a stadionoknak az építése is. Egy esetleges kormányváltás után megállított projekt – Karácsony Gergely már főpolgármesterré választására is belengette a stopot – tátongó munkagödröket, félkész épülettorzókat, feltúrt parkot és sok-sok kifizetetlen számlát hagyhat maga után.

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.