Hat bíboros ellen kezdeményez vizsgálatot a The Survivors Network of those Abused by Priests (SNAP) nevű, ismert áldozatvédő szervezet. A hat magas rangú egyházi személy között van Erdő Péter, aki a pápaválasztás esélyese is lehetne.
A kathpress.at egyházi hírportálon szerepel mind a hat bíboros neve: Erdő Péter mellett Kevin Farrell, Víctor Fernández, Mario Grech és Robert Prevost. A 444.hu cikke megjegyzi, hogy a SNAP egyik régiós vezetője Phil Saviano, aki korábban a Boston Globe napilapnak teregette ki a katolikus egyház piszkos ügyeit, a katolikus egyházon belüli szexuális visszaéléseket és azok eltussolását az egyházi vezetők által.
A szervezet ezt a hat bíborost is azzal vádolja, hogy eltussoltak szexuális visszaéléseket fiatal papok és egyházi alkalmazottak ellen, vagy nem megfelelően jártak el azok kivizsgálásában.
A bejelentéseket Pietro Parolin bíboros államtitkárhoz, valamint a Vatikán további hatóságainak vezetőihez nyújtották be. A SNAP szerint ezek a jelentések a 2023. március 25-én kiadott pápai rendelet, a Vos estis lux mundi („Ti vagytok a világ világossága”) alapján készültek. Az indítványokat 2025. március 25-re, a rendelet végleges hatályba lépésének második évfordulóján keltezték.
A pápai rendelet értelmében bárki tehet bejelentést a Vatikánban, aki tudomást szerez a klérus által elkövetett vagy elhallgatott szexuális bűncselekményekről.
A SNAP vezetői a beadványukban főként sajtóhírekkel támasztják alá. Ezek szerint a megnevezett bíborosok egyházmegyéik élén eltöltött időszakukban nem intézkedtek kellő gyorsasággal vagy alapossággal a papok és egyházi alkalmazottak elleni visszaélési vádak kivizsgálásában, illetve nem sújtották elég szigorú büntetéssel a feltételezett elkövetőket.
Ahogy a 444.hu kiemeli, a szervezet panasza az esztergomi érsekkel kapcsolatban kizárólag Pető Attila ügyére szorítkozik, és az Index, a Válasz Online, valamint a 444.hu cikkeire hivatkozik. Mint ismeretes, a papi zaklatás áldozatát, Pető Attilát mondták ki bűnösnek zaklatás miatt (értsd: az egyházat zaklatta a zaklatási ügyével). A SNAP ezt úgy értékeli, hogy „Erdő magatartása minden bizonnyal ártott a kiszolgáltatottaknak és botrányt okozott”, és ezzel az egyházi törvénykönyv 1378. kánonja szerint minősülő vétséget követett el.