Kritikus szintre ért a kórházak tartozásállományának növekedése, a probléma megoldása már nemcsak az egészségügyért felelős minisztérium, hanem a kormány kezében van – hangzott el azon a szerdai sajtótájékoztatón a Portfolio szerint. A sajtótájékoztató a helyzett súlyosságát jelezvén három kórházi beszállítókat képviselő szervezet közösen tartotta. Az ETOSZ, a MediKlaszter és az Orvostechnikai Szövetség képviselői többek közt amellett érveltek, hogy
a kormánynak végre a valódi kiadásokhoz kéne igazítania az egészségügyi intézmények dologi költségeinek finanszírozását.
Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar költségvetés csak a béreket rendezte az egészségügyben, a gyógyítás többi kiadását nem. Hozzátette: képtelen a beszállítók életben maradni, a kormányzat már nem is törekszik a lejárt adósságtartomány csökkentésére. Tóth Zsolt, a MediKlaszter főtitkára szerint „a kórházi adóssághelyzet tarthatatlan, az utolsó utáni pillanatban vagyunk. Ha ez nem változik, akkor az már a betegellátás minőségét befolyásolhatja.”
Az ETOSZ igazgatója, Rádai Tamás szerint az idei év végére visszafogrdíthatatlan folyamatok indultak meg a szektorban, leépítés és cégeladások jelzik a bajt. Hozzátette, hogy a magyar állam összes költségvetési szervének nem fizetése 95%-ban az egészségügyi beszállítókat érinti.
Az egészségbiztosítási alap a gyógyító-megelőző ellátásokra tavaly 2410,123 milliárd forintot költött, ehhez képest az idei előirányzat 2552,91 milliárd forint lett, ami nem egészen 6 százalékos emelkedést jelent, miközben tavaly 17,6 százalékos volt az infláció. Nem csoda, hogy a 2552 milliárdnak október végéig már majdnem a 90 százalékát elköltötték, ami magasabb az időarányos szintnél.