Máté Gábor azt mondja, nem tudott a DK-soknak járó olcsóbb színházjegyekről

  • narancs.hu
  • 2024. január 10.

Belpol

Azt kijelentette, hogy semmilyen kapcsolatuk nincsen Gyurcsány Ferenc pártjával.

Novemberben a kormány egyik fő szócsöve, a Magyar Nemzet arról írt, hogy a Demokratikus Koalíció (DK) tagjai árengedménnyel kaptak jegyeket a budapesti Katona József Színházban.

A színház igazgatója, Máté Gábor most az ugyancsak kormányközeli Indexnek adott interjúban azt mondta, hibáztak, amikor a belső vizsgálat előtt adtak ki közleményt az ügyről: „Kapkodás volt. Egyébként én akkor, a sajtó hozzánk intézett kérdéseiből szereztem tudomást erről az egészről. (...) A legkellemetlenebb az volt, hogy nemhogy nem én döntöttem erről, még csak nem is tájékoztattak róla. Ez önmagában képtelen helyzet.”

Azt is hozzátette, alapszituációban is hibáztak: „Elkövetődött egy hiba, pedig a színház működésének az alapvetésében is benne van, hogy semmiféle párthoz nem tartozunk, és nem is támogatunk semmiféle pártot.”

Az interjúból kiderül, hogy a DK, miután megkapta a színháztól az ajánlatot csoportos kedvezményre, „úgy kommunikálta, mintha ez egy privilegizált helyzet lenne: mennyire megéri párttagnak lenni, mert azok még ilyen ajándékokat is kapnak. Ez került aztán nyilvánosságra”. A színház célja alapvetően az volt, hogy az eladatlan székekre nézőt találjon.

Erre azért volt szükség, mert novemberben váratlanul visszaesett a jegyvásárlási kedv: „Egy Apák és fiúk előadáson le kellett ereszteni a felezőt. (...) Pangás állt be a nagyszínpadi előadásainknál, amiből született egy kétségbeesett kísérlet arra, hogy kiket lehetne még megszólítani, és akkor elkövetődött ez a rettenetes ostobaság.”

A Katonában végül elbocsátottak egy vezetőt az ügy miatt. Máté Gábor most úgy nyilatkozott, nem mond le az ügy miatt:

„Nem akartam, hogy igazuk legyen azoknak, akiknek az az érdekük, hogy a Katona ne működjön.”

Az általa vezetett színház korábban is volt már a kormány és a hozzá lojális sajtó célkeresztjében: még Fekete Péter államtitkársága idején a színház egyik rendezőjének, Gothár Péter #MeToo-ügyét kihasználva állandósították a „zaklatószínház” kifejezést, később részben erre építve vezényelte le Vidnyánszky Attila köre az SZFE elfoglalását.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk