Máté Gábor azt mondja, nem tudott a DK-soknak járó olcsóbb színházjegyekről

  • narancs.hu
  • 2024. január 10.

Belpol

Azt kijelentette, hogy semmilyen kapcsolatuk nincsen Gyurcsány Ferenc pártjával.

Novemberben a kormány egyik fő szócsöve, a Magyar Nemzet arról írt, hogy a Demokratikus Koalíció (DK) tagjai árengedménnyel kaptak jegyeket a budapesti Katona József Színházban.

A színház igazgatója, Máté Gábor most az ugyancsak kormányközeli Indexnek adott interjúban azt mondta, hibáztak, amikor a belső vizsgálat előtt adtak ki közleményt az ügyről: „Kapkodás volt. Egyébként én akkor, a sajtó hozzánk intézett kérdéseiből szereztem tudomást erről az egészről. (...) A legkellemetlenebb az volt, hogy nemhogy nem én döntöttem erről, még csak nem is tájékoztattak róla. Ez önmagában képtelen helyzet.”

Azt is hozzátette, alapszituációban is hibáztak: „Elkövetődött egy hiba, pedig a színház működésének az alapvetésében is benne van, hogy semmiféle párthoz nem tartozunk, és nem is támogatunk semmiféle pártot.”

Az interjúból kiderül, hogy a DK, miután megkapta a színháztól az ajánlatot csoportos kedvezményre, „úgy kommunikálta, mintha ez egy privilegizált helyzet lenne: mennyire megéri párttagnak lenni, mert azok még ilyen ajándékokat is kapnak. Ez került aztán nyilvánosságra”. A színház célja alapvetően az volt, hogy az eladatlan székekre nézőt találjon.

Erre azért volt szükség, mert novemberben váratlanul visszaesett a jegyvásárlási kedv: „Egy Apák és fiúk előadáson le kellett ereszteni a felezőt. (...) Pangás állt be a nagyszínpadi előadásainknál, amiből született egy kétségbeesett kísérlet arra, hogy kiket lehetne még megszólítani, és akkor elkövetődött ez a rettenetes ostobaság.”

A Katonában végül elbocsátottak egy vezetőt az ügy miatt. Máté Gábor most úgy nyilatkozott, nem mond le az ügy miatt:

„Nem akartam, hogy igazuk legyen azoknak, akiknek az az érdekük, hogy a Katona ne működjön.”

Az általa vezetett színház korábban is volt már a kormány és a hozzá lojális sajtó célkeresztjében: még Fekete Péter államtitkársága idején a színház egyik rendezőjének, Gothár Péter #MeToo-ügyét kihasználva állandósították a „zaklatószínház” kifejezést, később részben erre építve vezényelte le Vidnyánszky Attila köre az SZFE elfoglalását.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.